Tento článok je určený pre osoby staršie ako 18 rokov, môže obsahovať sex, nahotu a iný nevhodný obsah pre neplnoletých.


Späť na hlavnú stránku

Ako vyzerá zdravý sexuálny vzťah? Kedy by sme mali začať experimentovať a čo je v sexe medzi partnermi úplne neprípustné? So vzťahovým poradcom Karlom Chábom sme sa otvorene porozprávali o našej sexualite.

Ako by mal podľa Vás vyzerať zdravý sexuálny vzťah?

Zdravý sexuálny vzťah medzi partnermi je vtedy, keď obaja robia to, čo je pre nich uspokojivé, čo rozvíja ich sexualitu, osobnosť a napĺňa ich to. Do uspokojivého sexuálneho vzťahu určite patrí schopnosť o intimite hovoriť. U komunikácie to všetko začína.

Naplnenie sexuálnych potrieb neprebieha len za dverami v spálni. Predchádza tomu najmä dostatočná a úprimná komunikácia medzi partnermi. Je dôležité, aby sa naučili hovoriť o svojich túžbach a predstavách. Partneri by mali mať snahu pochopiť a rešpektovať jeden druhého a neodcudzovať sa za svoje potreby.

Väčšina ľudí má rôzne sexuálne predstavy. Nejde o to ich vždy naplniť, ale o to ich spoločne zdieľať a mať pocit, že sa môžem mojej polovičke zveriť.

Nerobme zo sexu vedu. Experimentujme a hlavne sa o všetkom rozprávajme. Rozhovor so vzťahovým poradcom
zdroj: unsplash.com

Kedy by sa malo v spálni začať experimentovať?

Sú páry, ktoré by mali začať experimentovať viac-menej od začiatku, lebo majú takú sexualitu, že ich to spolu veľmi rýchlo prestane baviť. Naopak, iné páry nepotrebujú skúšať niečo nové ani po dvadsiatich rokoch spoločného žitia. Nedá sa to paušalizovať.

Ešte pred tým než začnú experimentovať, by sa mali o tom najprv porozprávať. Avšak mnohým párom robí veľký problém otvorene hovoriť o ich intimite. Preto radím, aby sa pred debatou o experimentovaní najprv osmelili. Nech sa čoraz viac rozprávajú o svojej sexualite, nech objavujú, kým sú a čo potrebujú.

Hovoriť o sexe so svojim parterom je veľmi dôležité. Ak totiž žijú v stereotype, ľahko môže dôjsť k nevere alebo k vzájomnému odcudzeniu. Treba to zavčasu zachytiť.

Nerobme zo sexu vedu. Experimentujme a hlavne sa o všetkom rozprávajme. Rozhovor so vzťahovým poradcom
zdroj: unsplash.com

Aký máte názor na súčasne trendy v sexualite, myslíte si, že je to „cez čiaru“?

Dnes je napríklad pre mnohých ľudí normálna bisexualita alebo návšteva swingers večierkov. Všetky tieto veci aj veľa iných, bolo známych aj v minulosti, len sa o tom tak otvorene nehovorilo.

Pre mňa nie je za čiarou nič, čo chcú obaja partneri. Nie je žiadna hranica. Ak to chcú obaja, tak hranice neexistujú. Tie si určuje samotný pár.

Ak sa obaja partneri zhodnú na akejkoľvek veci, na akejkoľvek praktike a obaja sú s tým spokojní, baví ich to, rozvíjajú sa v tom, vidia v tom zmysel pre seba a nič nerobia na silu, tak v tom prípade v tom nevidím problém.

Nerobme zo sexu vedu. Experimentujme a hlavne sa o všetkom rozprávajme. Rozhovor so vzťahovým poradcom
zdroj: pexels.com

Nemáte pocit, že rôznymi sexuálnymi praktikami si jeden alebo druhý partner niečo kompenzuje?

Od detstva až po dospelosť sme prechádzali rôznymi vývojovými fázami vrátane tých psychických i sexuálnych, ktoré boli ovplyvnené rôznymi vonkajšími faktormi, čo sa môže odraziť aj na našej sexualite. V tom prípade si rozličnými sexuálnymi praktikami kompenzujeme nejaké psychické problémy. Nedá sa povedať, čo je v tejto veci zlé a čo dobré, lebo nič také neexistuje. Ak to raz vyhovuje obom, tak je všetko v najlepšom poriadku.

Nerobme zo sexu vedu. Jednoducho, ak ho obaja partneri chcú a vzájomne sa nepoškodzujú, nie je nič zlého, nech je už v akejkoľvek podobe.

Na čo by sme si mali dávať pozor, ak nás partner tlačí do experimentovania a nám sa do toho nechce?

Budem sa odvolávať na to, čo som už povedal. Než začne experimentovanie, musíte sa o tých veciach najskôr začať rozprávať. Musíte vedieť, čo to bude obsahovať. Napríklad swingers party, ktorá je teraz pre veľa párov populárna, tam by ste si mali najprv povedať, čo tam všetko budete robiť, aké sú pravidlá, čo sa smie a čo zasa nie.

Mali by sa otvorene baviť aj o svojom strachu, ak tam nejaký je. V neposlednom rade by sa mali pripraviť na rôzne situácie, aby vedeli potom na ne adekvátne reagovať. A ešte nenechávať si žiadne svoje domnienky pre seba, aby nedošlo k nepríjemnostiam.

 

Karlovi Chábovi ďakujeme veľmi pekne za rozhovor.