unsplash.com

Obezita sa na svete od roku 1975 takmer strojnásobila. Došlo to až tak ďaleko, že väčšina svetovej populácie žije v krajinách, kde nadváha a obezita zabíja viac ľudí ako podváha. U nás na Slovensku to veru tiež nemáme ružové. V roku 2014 bol každý šiesty Slovák obézny. Sme prvou generáciou, kedy sa predpokladá, že na následky stravovania budú skôr zomierať deti ako ich rodičia.

Je najvyšší čas, aby sme prehodnotili nielen naše nezdravé stravovacie návyky, ale aj samotný výber potravín alebo obchodov, kde nakupujeme. A tu sa dostávame na kameň úrazu. Čo jesť, keď chcem prežiť a byť zdravá? Nechaj sa inšpirovať týmito dokumentmi, ktoré sme pre teba vybrali. Ver, že po pozretí filmov sa na tvoj tanier už nikdy nepozrieš rovnako.

What The Health (2017, 97 minút)

Dokument poukazuje na to, aký negatívny dopad na zdravie človeka má konzumácia predpripravených mäsových výrobkov. Z filmu sa dozvedáme, že zdravotnícke organizácie sú na strane fabrík aj napriek tomu, že mnohé lekárske štúdia potvrdili ich škodlivosť na ľudský organizmus.

Taktiež približuje prepojenie priemyslu mäsovýroby s farmaceutickým a zdravotníckym priemyslom, zdravotníckymi organizáciami a vládami krajín a ukazuje negatívne aspekty, ktorými trpí obyvateľstvo žijúce v blízkosti výroby.

„Jedna porcia spracovaného mäsa denne zvyšuje riziko vzniku diabetesu o 51 %.“

Food, Inc. (2008, 90 min.)

Dokument ukazuje ako hŕstka korporácii stavia vlastný zisk pred zdravím spotrebiteľov, živobytím farmárov, bezpečnosťou poľnohospodárskych pracovníkov a ochranu prírody. Z filmu sa taktiež dozvedáme, akou cestou musí prejsť potravinový tovar, aby sa dostal z poľa až k spotrebiteľovi.

Rovnako tak sa skúma aj ekonomický reťazec, v ktorom následky lacného jedla (keď hamburger stojí menej ako brokolica) v sebe nesie celý rad zdravotných a sociálnych problémov. Diváci môžu oceniť aj to, že sa režisér opieral o radu kvalitných rozhovorov s odborníkmi vzatými na slovo.

„Ak nahradíte každý deň jednu sódu denne za čistú vodu, vyhnete sa nárastu hmotnosti až o 11 kg!“

Cowspiracy (2014, 85 min.)

Dokument Cowspiracy sa snaží nájsť odpoveď na otázku, prečo veľké svetové organizácie na ochranu životného prostredia mlčia o najväčšej ekologickej hrozbe súčasnosti. Režisér sa prikláňa k názoru OSN, ktorá tvrdí, že najvýznamnejším znečisťovateľom planéty a zároveň najväčším zdrojom skleníkových plynov je živočíšna výroba.

Zaujímavý dokument, kde sa filmári stanú reportérmi, ktorí začnú klásť nepríjemné otázky veľkým organizáciám ako je Greenpeace – „Kto vám bráni hovoriť pravdu o tom, že výroba mäsa, mlieka a vajec sa najviac podieľa na znečisťovaní našej planéty a škodí aj nášmu zdraviu?“

„Takmer 4000 litrov vody na spotrebuje na výrobu 1 litru mlieka.“

Food Matters (2008, 80 min.)

Pokiaľ o zdravej životospráve vôbec nič neviete, tento dokument je ideálny pre vás. Na konkrétnych príkladoch popisuje nenáročným spôsobom benefity, ktoré zmena životného štýlu prinesie pre naše telo i dušu.

Dokument sa ďalej zaoberá tým, že choroby by sa dali vyliečiť aj konzumáciou živín z potravy. Bohužiaľ, tento fakt sa vo verejnosti potláča, a to len z toho dôvodu, aby ľudia míňali viac peňazí na lieky ako na jedlo. Predsa len kúpou čerstvých potravín zarobia menej ako kúpou chemických medikamentov.

„1/4 z toho, čo jeme, nás udrží zdravých pri živote. 3/4 z toho, čo jeme, udrží pri živote plat doktorov.“

Fed Up (2014, 92 min.)

Prečo som tučný? Otázka, ktorú si kladú obézni ľudia zaujala aj tvorcov filmu Fed Up. Tí začali skúmať epidémiu obezity v Amerike a prišli na pozoruhodné fakty, ktoré by si mali zobrať k srdcu aj obyvatelia na Slovensku.

Podľa dokumentu je cukor, ktorý sa nachádza v spracovaných potravinách jednou z hlavných príčin nárastu hmotnosti a zdravotných problémov. Ambíciou dokumentu bolo aj poukázať na monopolnú moc lobbistov „Big Sugar“ v blokovaní pokusov o prijatie politík na riešenie tohto presladeného problému.

„Predpovedá sa, že toto je prvá generácia detí, ktorá zomrie na následky stravovania skôr ako jej rodičia.“

Niektoré z dokumentov nabádajú, ktoré potraviny nadobro vylúčiť a ktoré nie. Ešte pred tým, ako tak urobíš, ti odporúčame, aby si sa ohľadom zmeny jedálnička najprv poradila so svojim lekárom alebo sa spojila s výživovým poradcom.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieFitness