Na Island túžim zavítať už dlhý čas. Je iný. Ale úplne. Predstavujem si ho tak, že by som sa po príchode v nemom úžase len zastavila na kraji cesty a pozerala s rešpektom na tú silnú, fascinujúcu prírodu. Na Islande nie sú stromy, aj keď už ich s nádejou postupne vysádzajú. Obopínajú ho kopce, sopky, gejzíry, tajomstvo. Na diskotéke si vraj musíte dať pozor, aby ste nebalili sesternicu či bratranca. Celý ostrov má sotva 300 000 obyvateľov. Väčšina z nich je v hlavnom meste Reykjavik, čiže na ostatných častiach nestretnete dlho žiadnych ľudí. Absolútna samota a kľud. Viem si predstaviť vybrať sa tam písať knihu.

landscape-1843082_960_720

foto: pixabay.com

Priznávam, že Island som si všimla a uvedomila si poriadne jeho existenciu vo filme Tajný život Waltera Mittyho, keď si brázdil cestu longboardom. Mimochodom, film odporúčam, je veľmi krásny.

Tento ostrov má jedinečnú čarovnú atmosféru, aj keď je pravdou, že slnko zasvieti len málokedy. Je sychravý a upršaný, zväčša zamračené počasie dotvára jeho melancholický nádych. Ak ale zastihnete obdobie „tmy“, uvidíte polárnu žiaru, ktorá je špeciálnym zážitkom pre oči.

aurora-borealis-744351_960_720

foto: pixabay.com

Miestni obyvatelia majú jednu zvláštnosť – veria na Elfov. Stavajú pre nich dokonca domy a na čas pozastavili výstavbu ciest, aby ich náhodou nevyplašili.  Najväčším dobrodružstvom je podľa mňa stanovanie, len je niekedy ťažké odložiť komfort bokom. Určite by som si požičala terénne auto, ktorým sa dá dostať na najviac miest. Sopky sú stále aktívne, takže sa treba mať na pozore.

Zaujímavé je, že pivo je povolené zákonom až od roku 1989, od roku 2010 tu nenájdete jediný strip klub a žiadny McDonald. Napriek tomu by sa v pití darmo s miestnymi predbiehal aj ostrieľaný milovník alkoholu.

stykkisholmur-1651662_960_720

foto: pixabay.com

V zime sa môžete zahriať v termálnych prameňoch. Vonku zima a vás zahrieva horúci prameň, pričom ani nemusíte vyliezť z vody ak vás smädí, v strede „mláčky“ nájdete bar s nápojmi aj občerstvením. Dokonalý relax. Miestnou pochúťkou sú pečené ovčie hlavy, čo by som ale s čistým svedomím vynechala. Nekradne sa, policajti ani nenosia zbrane. Nemusia.

Je to ako stratený svet, malá komunita ľudí, ktorých spájajú častokrát nepriaznivé klimatické podmienky. Nájdete tu pokoj, ticho, zároveň aj zážitky a dobrodružstvo. Dokonalá dovolenka, kde si každý nájde to svoje.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.