Čo to znamená milovať bez podmienok? Každá z nás už bola úprimne zamilovaná, no poznala i bezpodmienečnú lásku? Je to niečo, čoho sa mám báť, je to niečo nedosiahnuteľné? Bezpodmienečnú lásku zažijú predovšetkým matky.

Je to láska, ktorá si nevyberá, či je niekto krásny, mladší, či pije alebo je zlý. Táto láska nemá podmienky. Tak, ako miluje matka svoje dieťa nadovšetko a vrúcne, tak aj bezpodmienečná láska zasiahne tvoj život.

Bezpodmienečná láska si neurčuje podmienky. Zasiahne ťa. Bezpodmienečne. Nebude ti vadiť ani vekový rozdiel či vierovyznanie. Nebude ťa zaujímať, či fajčí, koľko žien mal. Jednoducho budeš milovať bez podmienok.

zdroj: Photo by Annette Sousa on Unsplash.com

V bezpodmienečnej láske neexistuje sklamanie. Si tam len Ty, On a Vaša láska. 

Ale pozor, prosím, nemýľ si ju s fyzickou príťažlivosťou a ani so zaľúbením. Bezpodmienečne milovať vie málokto.

Bezpodmienečne milovať znamená oddane žiť a milovať niekoho, u koho si uvedomujeme, že má svoje chyby a napriek tomu ho milujeme. V bezpodmienečnej láske neexistujú myšlienky na rozchod hneď po tom, ako sa sklameme v partnerovi a zhodíme ružové okuliare.

Bezpodmienečná láska je oslobodená od tvojich potrieb. Je oslobodená od všetkého zlého a ty miluješ úprimne.

Samozrejme, treba mať určité hodnoty a vízie, aký má byť nás partner, no ak sa ti na každom tvojom priateľovi nebudú páčiť vlastnosti, ktoré sa dajú vyriešiť alebo ktoré sa dajú zvládnuť, nemôžeš čakať, že tvoje vzťahy budú fungovať. Dnes máme jednoducho vysoké nároky, pretože sme zvyknutý na istý štandard. Preto sa naše vzťahy rýchlo končia. Pretože naše nároky sú vyššie ako to, čo zvládne obyčajná žena či muž.

zdroj: Photo by Radu Florin on Unsplash.com

V dnešnom svete má láska skôr názov: „odmena a trest“. Láska má u nás podmienky. Musíme byť takí a takí, ten druhý nás nesmie sklamať, nesmie mať túto vlastnosť. Dnes lásku „neopravujeme“. Proste ju vyhodíme a odídeme. Dnes túžime po dokonalosti a podmienkach. Ak sa náhodou niečo skomplikuje, cítime sa byť vyrušené a chceme to hneď vyriešiť čo najlepšie. A častokrát to skončí pred opačne.

Pred pár dňami som čítala knihu, kde jedna veľmi múdra stará žena odpovedala na dnešné vzťahy:„Prečo je dnes také typické odísť? Prečo je to také jednoduché? Kedysi, keď sme si sľubovali vernosť na celý život sme to mysleli vážne. Dnes iba odpovedáte, že je to komplikované, pobalíte si veci a idete preč. Proste od toho odchádzate so zlomeným srdcom. Pritom všetko sa dá vyriešiť, ak človek chce. No vy nie. Vy sa zbalíte, tresknete dverami a hneváte sa. To je tá dnešná láska?“

Nie je čo dodať.

Milujme. Bezpodmienečne. Úprimne. Vrúcne.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.