Zlé dni. Každý ich máme a nikto nie je vyvolený, kto niečo také nepozná. Zlé dni nás učia, i keď vtedy to tak nevnímame. Zlé dni sú presne to, čo niekedy potrebujeme.

Snažím sa riadiť heslom: „Dĺžka môjho života nezáleží na mne, ale na vonkajších okolnostiach. Na mne záleží, ako prežívam čas, ktorý mi bol daný.“

Taktiež sa hovorí, že ak chceš rozosmiať Boha, povedz mu o svojich plánoch. Nevieme, čo nás v živote ešte postretne a koho stretneme my. To je na živote také skvelé, až je to niekedy na nevydržanie. Niekedy je to sebaláskou, inokedy nás niekoho zraní alebo my zraníme jeho. Príčiny nášho smútku sú vždy jasné a pritom tak nejasné.

Nájsť v sebe súlad. Byť pravdivá a nájsť svoje skutočné ja. O to sa pokúšame celý život. Na tvojej ceste životom budú dni, keď spomalíš, aby si zistila, kto ide s tebou a kto ťa už opustil. Budú dni, keď budeš šťastná a iné, keď sa budeš cítiť smutná. No nezúfaj a nemaj to nikomu za zlé, taký je totiž život.

 

Včera som našla modlitbu od Exupéryho. Určite ho poznáš. Napísal Malého Princa a pre mňa osobne to bol človek, ktorý skutočne chápal život so všetkými jeho krásami a nástrahami. Aj vďaka tejto modlitbe/prosbe som pochopila niečo, čo som dovtedy nechcela prijať. Maj krásne dni plné odhodlania.

„Neprosím o zázrak, Pane, ale o silu pre všedný život. Nauč ma umeniu malých krokov. Sprav ma vynaliezavým a vynachádzavým, sprav ma sebaistým v správny čas. Obdar ma jemnocitom, aby som dokázal odlíšiť prvoradé od druhoradého. Prosím o silu disciplíny a miery, aby som len tak neprekĺzol životom a svoje dni si rozumne rozdelil. Aby som neprespal záblesky svetla života, a aby som si aspoň tu a tam našiel čas na umelecký zážitok. Umožni mi utvrdiť sa v tom, že snívať o minulosti či budúcnosti mi neprospieva. Pomôž mi čo najlepšie zvládnuť to, čo je najbližšie, pomôž mi pokladať práve prežívanú hodinu za najdôležitejšiu. Ochráň ma pred naivnou vierou, že v živote musí ísť všetko hladko. Daruj mi triezve poznanie, že ťažkosti, porážky, neúspechy a sklamania sú súčasťou života, že vďaka nim rastieme a dozrievame. Pripomínaj mi, že rozum sa často stavia proti srdcu.

Pošli mi v pravej chvíli niekoho, kto má odvahu povedať mi pravdu s láskou. Chlieb náš každodenný daj mi pre telo i dušu. Prosím Ťa o prejav Tvojej lásky, priateľské echo a aspoň tu a tam náznak, že som užitočný. Viem, že veľa problémov sa rieši nekonaním; daj, aby som dokázal čakať. Nech vždy nechám Teba i ostatných dohovoriť. To najdôležitejšie si človek nehovorí sám; býva mu povedané. Ty vieš, ako veľmi potrebujeme priateľstvo. Daj, aby som dorástol na túto najkrajšiu, najťažšiu, najriskantnejšiu a najnežnejšiu vec života. Vnukni mi pravú chvíľu a pravé miesto, kde môžem zanechať balíček dobra – slovami, či bez slov. Chráň ma pred strachom, že by som mohol premárniť svoj život. Nedaj mi to, čo si želám, ale to, čo potrebujem. Nauč ma umeniu malých krokov!“

„Čo ak to všetko, čím prechádzaš, ťa pripravuje na to, čo si vždy chcela?“

 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.