FOTO TASR - www.book.review.sk

Kniha “Malý princ” od francúzskeho spisovateľa a pilota Antoine de Saint-Exupéryho je nielen pre malých čitateľov. Saint-Exupéry svoju knižku s čistým detským pohľadom na svet venoval priateľovi. Veď všetci dospelí boli najprv deťmi. No máloktorý sa na to pamätá. Keď som bola menšia, páčil sa mi príbeh Malého princa a vnímala som to ako rozprávku. Avšak čím som staršia, toto dielo pre mňa nadobúda oveľa väčšiu hodnotu.

Hviezdy sú krásne vďaka kvetine, ktorú nevidno. Púšť je krásna, lebo niekde ukrýva studňu.

Čas, ktorý si venoval svojej ruži, robí tvoju ružu takou dôležitou.

Nepleť si lásku s vlastníckym poblúznením; z neho pochádza to najhoršie trápenie. Lebo v tom sa ľudia mýlia: z lásky trápenie nepochádza. Trápenie plynie z túžby vlastniť, a ta je opakom lásky.

Nikdy nie sme spokojní tam, kde sme.

Stávaš sa navždy zodpovedným za to, čo si k sebe pripútal.

Dospelí si potrpia na číslice. Keď im hovoríte o novom priateľovi, nikdy sa vás nespýtajú na podstatné veci. Nikdy vám nepovedia: „Aký má hlas? Ktoré sú jeho obľúbené hry?“ Namiesto toho sa opýtajú: „Koľko má rokov? Koľko ma bratov? Koľko váži? Koľko zarába jeho otec?“. Až potom si myslia, že ho už poznajú.

Človek vníma len taký svet, ktorý v sebe nosí.

Ak budeš pod zámienkou, že ti ide len o podstatné, pohŕdať prejavmi lásky, bude tvoja láska iba prázdnym slovom.

Moja ruža je dôležitejšia ako vy všetky. Pretože práve ju som polieval. Pretože práve ju som ukrýval na noc pod sklený zvon. Pretože ju som chránil zástenou. Pretože pre ňu som pozabíjal húsenice. Pretože ju som počúval, ako sa žaluje alebo sa vystatuje, alebo dokonca ako niekedy mlčí. Pretože je to moja ruža.

Musím predsa zniesť dve alebo tri húsenice, aby som mohol spoznať motýľov.

Ty si pre mňa zatiaľ len malý chlapec podobný státisícom iných malých chlapcov. A nepotrebujem ťa. A ani ty ma nepotrebuješ. Ja som pre teba iba líška podobná státisícom iných líšok. No ak si ma skrotíš, budeme jeden druhého potrebovať. Budeš pre mňa jediný na svete. Ja budem pre teba jediná na svete.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife