Sólo cestovanie som absolvovala vo svojom živote už niekoľkokrát. Niekedy to bola túžba vychutnať si luxus samoty, v pokoji si prezrieť múzeá, spraviť nákupy či obdivovať pamiatky. Inokedy bolo jediné, na čo som myslela útek od ľudí, od jedného konkrétneho človeka, od stereotypu toho istého miesta.

Cestovanie na vlastnú päsť  býva, obzvlášť pre ženu, trochu riskantné, trochu desivé, ale vždy to boli pre mňa jedny z top zážitkov v živote a spravili zo mňa iného človeka. Po prvej samostatnej ceste lietadlom, po prvom rozhovore s cudzincom, kúpe cestovného lístka, po siahodlhom hľadaní bývania som objavila nový level nezávislosti a samostatnosti.

photo-1466193341027-56e68017ee2d

foto: thoughtcatalog.com

Musela som sa spoliehať len na seba a na svoje schopnosti. Takýto typ dovolenky by som odporučila všetkým babám, ktoré sa neuspokoja len tak s niečím a potrebujú prekonávať svoje staré ja, ale aj takým, ktorých ženie vpred túžba po dobrodružstve. Cestuj veľa a ďaleko, pretože už nikdy na to nemusí byť vhodnejší čas. Prinášam ti niekoľko rád, ako na to.
Dôsledne sa priprav
Ešte predtým, ako sa vydáš na cestu, sprav si vlastný prieskum. Zisti všetko o mieste, kam sa chystáš, o možnostiach bývania, stravovania, zábavy, lekárskej pomoci, jednoducho všetky potrebné informácie, ktoré ti pomôžu lepšie sa zorientovať v neznámom prostredí. Môže to znieť ako samozrejmá vec, ale ver mi, veľa ľudí ju podcení.

Priprav sa aj finančne
Odkladaj si peniaze z každej výplaty, poctivo si vyrátaj rozpočet na cestu a výslednú sumu zdvojnásob. Vždy je lepšie mať viac a priniesť peniaze, ktoré si neminula domov, ako keby si sa mala zrazu ocitnúť v stave nedostatku. Ak sa ti minú peniaze, nablízku nebude žiadny známy spolucestujúci, ktorý by ti pomohol.

29346832340_1b877b161c_k

pexels.com

Nestrácaj kontakt s tými doma
Svoju rodinu a priateľov informuj vopred o pláne svojej cesty a dohodni sa s nimi na pravidelných telefonátoch.  Rodičia budú zrejme tŕpnuť a volať každých päť minút, stanov si ale s nimi presný čas dňa, kedy ich poinformuješ o svojich zážitkoch a uistíš ich, že si v poriadku.

Neboj sa interakcie s miestnymi, ale nebuď príliš naivná
Nie je dobré byť nadmieru dôverčivá a zdieľať detailné informácie o sebe, napríklad miesto, kde si ubytovaná, alebo že cestuješ úplne sama a podobne. Na druhú stranu, rozhovor s domácimi obyvateľmi a spoznávanie ich života je veľkou časťou tvojej skúsenosti ako sólo cestovateľky.

stocksy_txp408f4473ane000_small_548711

stocksy.com

Nestrácaj čas nakupovaním lacných suvenírov
Namiesto toho radšej foť všetko okolo seba – je mi jasné, že to budú najmä selfies alebo sa zameraj na niečo, čo bude mať pre teba špeciálny význam a väzbu k navštívenému miestu. Ja mám taký zvyk, že si vždy z každej cesty, z každého výletu prinesiem kameň. To je jedno aký, môže to byť okruhliačik zdvihnutý zo zeme na chodníku, alebo taký, ktorý ma zaujal svojou farbou či tvarom. Zbieranie kameňov sa ma drží od detstva, považujem ich za nositeľov príbehov.  Nevravím, aby si  teraz začala nosiť  plné vrecká štrku, jednoducho si z cesty prines niečo viac než magnetky na chladničku.

Zabudni na svoju zónu komfortu
Toto je ten správny čas skúšať nové veci a prekonávať strach. Či už je to ochutnávanie jedla, stretnutie so zvieratami alebo adrenalínový šport, zahoď strach a choď do toho. Neboj sa , že sa stratíš. Práve vtedy sa môžeš dostať na najčarovnejšie miesta a zažiť nečakané.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.