pinterest.com

Hovorí sa, že mladým patrí svet. S tým sa môžem jedine stotožniť. Ako však môžeš vedieť, čo ti svet ponúka, keď si nikde nebola? Že si bola z Bratislavy do Košíc a naspäť? A tiež sa chystáš do Viedne na nákupy? Nie, o takomto druhu cestovania nehovorím. A nehovorím ani o dovolenke na Rodose či v Egypte, kde si bola dva týždne zavretá v rezorte s all inclusive. Hovorím o vydaní sa do cudzej krajiny, za čo najlacnejší peniaz a na tak dlho, ako to len bude možné. Prečo? Lebo jedine tak prekročíš svoju komfortnú zónu a získaš vedomosť o svete.

cewek-traveler-4

travelobserver.com

Si mladá, krásna, bez záväzkov. Až keď budeš staršia si uvedomíš tú hodnotu. A ak si ešte len hľadáš miesto vo svete, cestuj. Je to najlepší spôsob, ako prídeš na to, kto si a kým sa chceš vlastne stať.

Cestovanie mení tvoj pohľad na život

Veľa ľudí je plných materializmu a žije konzumným životom.  Nikdy nie sú spokojní, ale berú všetko, čo im príde pod nos. Sami nevedia kto sú, čo chcú a načo tu vlastne sú.

Arogancia, egoizmus, brutalita. Aj tieto sily hýbu svetom. No to, že si o tom prečítaš, ti nedá nič. Až pri strete s utečencami pochopíš, čo tí ľudia zažili, akí sú a až potom si môžeš súdiť ich aj svet.  Nekonzumuj bezhlavo to, čo ti TV Narkóza a TV Hnojka strkajú pod nos.

Až v stretnutí s inou kultúrou si uvedomíš, aká je vlastne tá naša. Aká si vlastne ty sama. Uvidíš tak nádherné miesta, že sa nebudeš chcieť vrátiť späť. Uvidíš tak zdevastované miesta, že budeš vďačiť za to, že si vyrástla tu. To sú veci, ktoré budú meniť to, ako vnímaš svet.

Cestovanie zmení tvoj pohľad na iných

Stretneš sa s ľuďmi, ktorí sa ti ani najmenej nepodobajú, ale budeš vedieť, že presne ich si potrebovala mať v živote. Pochopíš ich perspektívu na život, čim zmeníš tu svoju.

Čím viac jazykov vieš, tým viac si človekom“ pochopíš, až keď začneš cestovať a učiť sa.

Každý pochádzame z iného prostredia a každý si nesieme iné bremeno. Ku každému treba pristupovať inak, pretože nevieš, čím si prešiel. Až tam si spätne uvedomíš, prečo k tebe boli ľudia zlí, až tam pochopíš, čo máš.

tumblr.com

tumblr.com

Nie je to všetko len o tebe

Keď sme mladí, myslíme si, že vieme všetko a sme stredobodom vesmíru. Ale nevieme, nevieme nič. Cestovanie ťa naučí byť skromnou, nechať ísť, zabudnúť, odpúšťať, naučí ťa, že sú dôležitejšie veci v živote. Cestovanie ti otvorí myseľ.

Až na tej ťažko vyšľapanej hore si uvedomíš, aký je náš svet obrovský a úžasný. A ty si len zrnko v tom všetkom. Zrnko, ktoré môže veľa zmeniť, ak bude chcieť. Až tam si uvedomíš, že tu nie si večne, a preto by si sa mala správať, tak aby si tu po sebe niečo zanechala. Až tam si uvedomíš koľko ti toho svet ponúka a ty to pravdepodobne nikdy všetko nestihneš…

Cestovanie ti otvorí kariérne dvere

Ak nezostaneš zavretá v hoteli, ale začleníš sa do skutočnej atmosféry krajiny, spoznáš mnoho inšpiratívnych ľudí, ktorí ti poradia a otvoria oči. A možno budeš vedieť, čo ďalej so životom.

womentravelblog.com

Návštevou zahraničnej univerzity získaš úžasné kontakty a nové vedomosti, čo bude už len tvoja devíza, ktorú ti nikto nikdy nevezme a zamestnávatelia sa budú o teba byť. Mladých a rozhľadených ľudí na Slovensku je stále nedostatok.

Nevzdávaj sa cestovania kvôli práci či frajerovi. Práca vždy bola a vždy bude, a po skúsenostiach príde ešte lepšia, vždy príde niečo lepšie, všetko sa vyvíja. A frajer? Ten, ak za to stojí, ťa počká.

Nič na svete ti nebráni  odísť a skúsiť. Všetky zábrany máš len vo svojej hlave. Uvidíš, že ak to raz skúsiš, už len ťažko prestaneš.

A nerozmýšľaj nad peniazmi, skúsenosti vždy budú cennejšie ako peniaze. Okrem toho, jedného dňa sa ti všetky peniaze vďaka týmto skúsenostiam vrátia.

Nezabudni. Na konci ľutujeme veci, ktoré sme neskúsili, nie tie, ktoré sme skúsili a nevyšli.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife