Priznajme si to: nie každý má možnosť cestovať. Či už je to kvôli peniazom, rodinným povinnostiam, štúdiu, alebo rôznym iným okolnostiam, cestovanie je „out“ pre veľké percento svetovej populácie. Všetci, čo odporúčajú cestovať, často zabúdajú na to, že cestovanie nie je jednoduché pre každého a niekedy je ťažko realizovateľné aj pre tých, ktorí by sa na cestu vydať mohli.

Pár mesiacov na cestách mi ukázalo, že častokrát necestujeme preto, lebo naša myseľ je tak nastavená – frázy typu: veď cestovanie je drahé, samé mladé dievča na cestách – to je čistá katastrofa alebo peniaze radšej investujeme do niečoho iného…

pexels-photo-1966671

foto: pexels.com

Na potulkách Anglickom som sa stretla s ľuďmi všetkých vekových kategórií, príjmov, schopností a rôznych národností. Ľudí ako John, ktorý má milióny na účte a domy v rôznych štátoch; a potom gangy černochov, ktorých som sa nejedenkrát bála; skupiny utečencov na anglickom pobreží; matky s deťmi a veľkým množstvom batožiny „ubytovaných“ na plážových lehátkach; kopu bezdomovcov čakajúcich v metrových staniciach a nespočetné množstvo ďalších.

Oni nemali možnosti, ktoré by im umožnili cestovať tak ako nám – hľadať relax, zažiť dobrodružstvo, vidieť niečo nové, spoznať nové kultúry a pod. Oni spali na pláži alebo niekde vonku. Nikoho nezaujímalo, či na druhý deň mali čo jesť. Preto je dôležité si uvedomiť, že my, my sme z tých šťastných. Dostáva sa nám robiť to, čo iní nebudú schopní robiť nikdy.

Máme tú česť.

..je jedno či strávime týždeň v Chorvátsku, alebo vezmeme deti na víkend do aquaparku, či strávime mesiac v západnej Európe…, aj tak je to šanca, ktorú veľa ľudí z rôznych kútov sveta nedostane ani raz za život. Možno preto, lebo ich živia rodičia. A TERAZ ešte nemajú túto možnosť. Potom sú tu chorí, ktorí by aj chceli, ale zdravotná situácia im to nedovoľuje. A čo ľudia, ktorí majú dve zamestnania len preto, aby mohli splatiť nájom? A čo tí, čo musia prežiť za menej ako dve eurá na deň?… žiadna webová stránka negarantuje cestovanie pre takýchto ľudí.

Tí z nás, ktorí cestujú, sú tak trochu privilegovaní.

Možno si iba bez peňazí niekde stopovala, možno si pracovala v zámorí, možno si necestovala lístkom prvej triedy, ale dostala si možnosť robiť to, o čom ľudia snívajú, keď večer idú spať. Máš slobodu a možnosť cestovať takým spôsobom, akým veľa ľudí nemá. Ty máš šancu. Máš možnosť. Máš toto privilégium.

Zdroj: Tumblr

Zdroj: Tumblr

Cestovanie je forma privilégia.

…a je dôležité, aby sme sa nikdy nestali nevďačnými za výsadu, ktorá sa, nám šťastným, dostala.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.