Dovolenka na Bali. Miesto, ktoré sa do travel zoznamu snov pripísalo v poslednej dobe nejednému milovníkovi cestovania.

Tento indonézsky ostrov bohov, ako sa tiež nazýva, ponúka okrem nádherných pláži rôzne prírodné krásy, jedinečnú kultúru, výborné jedlo a zážitky, ktoré sa ti zapíšu do pamäti už navždy. Tu je 5 tých najlepších!

1. Ryžové terasy

Ryžu Balijci konzumujú na raňajky, obed i večeru a je pre nich natoľko dôležitá, že jej žehnajú aj kňazi v chrámoch. Práve na Bali sa nachádzajú jedny z najkrajších ryžových polí v juhovýchodnej Ázii, ktoré sú typické svojím usporiadaním. K najznámejším patria terasy Tegalalang, ktoré sú zapísané aj v zozname UNESCO. Vďaka najmä ich tradičnému zavlažovaciemu systému s názvom Subak, ktorý vznikol ešte v 8. storočí. Toto miesto si zamiluješ kvôli krásnej scenérii a nesmiernej fotogenickosti.

zdroj: unsplash.com

2. Originálna kultúra

Väčšina obyvateľov patrí k Hinduistom, ktorí sú známi svojim uctievaním bohov. Veria, že na ostrove prebývajú nadprirodzené bytosti, a tak im každý deň prinášajú na oltár obete – dary, ako napríklad misky s ryžou či kvetinami. Na ostrove môžeš zažiť množstvo osláv a ceremónií, ktoré sa nezaobídu bez tradičnej hudby či tanečných kreácií. Nesmie chýbať farebné oblečenie a doplnky. Ak sa chcetš pripojiť k verejnej ceremónii či pochodu, stačí sa slušne opýtať miestnych, ktorí ti to dovolia, dokonca pri niektorých je pocta mať medzi sebou „bieleho“. Pozor si však daj napríklad na sviatok ticha Nyepi, kedy je po dobu 24 hodín zakázané vychádzať na ulicu alebo na vstupy do chrámov – nie všetky sú prístupné verejnosti, najmä počas ceremónií. Všadeprítomné duchovno ťa na ostrove dostane, medzi obľúbené rituály turistov patrí najmä očistný kúpeľ vo vode chrámu Pura Titra Empul, ktorého prameň má vraj liečivé účinky.

zdroj: unsplash.com

3. Unikátne pláže

Bali sa vyznačuje najmä plážami s krásnym bielim pieskom. Pravdou je, že tu nájdeš aj lávovo čierny piesok alebo kamienkové pláže. Cestovatelia odporúčajú navštíviť biele pláže na poloostrove Bukit, ktoré sa však ťažšie hľadajú, pretože sú skryté medzi útesmi, no hľadanie týchto menej rušných pláži stojí za to. Ak chceš niečo komfortnejšie s ponukou služieb či reštauráciami, odporúča sa oblasť Nusa Dua, ktorá má prekrásne pláže a pozvoľný vstup do mora. Ak miluješ vodné športy prídeš si na svoje v oblasti Sanur a skvelé podmienky na šnorchlovanie má časť Amed, ktorého pláže sú kvôli sopkám čierne, no kryštálovo čistá voda zabezpečuje možnosť vidieť podmorský svet i vraky lodí pod hladinou.

zdroj: unsplash.com

4. Opičí prales

Monkey Forest sa nachádza v meste Ubud, ktorý tvorí komplex hinduistických chrámov. Opičí prales je skutočná džungľa, v ktorej uvidíš nielen storočia staré chrámy, ale aj ich symbiózu s nádhernou prírodou. A samozrejme, opice, ktoré sú atrakciou pre turistov. Tie sú na nich zvyknuté, takže sa s nimi ľahko odfotíš, môžeš ich nakŕmiť a sledovať, no pozor by si si mala dať aj ty. Nie nadarmo sa vraví „drzý ako opica“. Tieto sú veľmi šikovné a naozaj drzo a rýchlo ťa vedia okradnúť o cennosti, takže si ich pred návštevou tohto komplexu nezabudni dobre schovať! Avšak prísť do takéhoto blízkeho kontaktu s opicami je naozaj zážitkom.

zdroj: unsplash.com

5. Dychberúce vodopády

Severná časť Bali je známa aj vďaka množstvu vodopádov. Väčšina z nich je dobre prístupná a dostanete sa k nim aj bez sprievodcu. Pod niektorými vodopádmi sa dá kúpať a tí odvážnejší si môžu do vody aj zaskákať. K jedným z najznámejších patrí vodopád Tegenungan, ležiaci asi 15 minút cesty od Ubudu, na ktorý sa platí aj vstupné v prepočte asi 0,70€. Medzi tie väčšie a viac navštevovanejšie patria aj vodopády GitGit a Sekumpul. Ak chceš mať trocha súkromia, vydaj sa k menším, no o nič horším vodopádom ako Sing-Sing či Aling-Aling.

zdroj: unsplash.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.