Bláznivá, sexy, zábavná travel blogerka Alexandra Kováčová (32) sa na svojom blogu Crazy Sexy Fun Traveler delí s cestovateľskými skúsenosťami a zážitkami už viac ako 6 rokov. Je autorkou troch ebookov, na Facebooku má vyše 80 tisíc fanúšikov a jej blog sa pravidelne objavuje medzi najlepšími cestovateľskými blogmi sveta.

No ako sama tvrdí, bez ustavičnej práce by blog určite nebol úspešný. Ako sa z dievčaťa z východného Slovenska stala celosvetovo úspešná blogerka, ako sa pri ustavičnom cestovaní udržiava fit a či vôbec plánuje usadiť sa prezrádza v rozhovore.

12

foto: crazy sexy fun traveler

Ako sa z obyčajného dievčaťa zo Sniny stala úspešná blogerka, ktorej blog Crazy Sexy Fun Traveler sa pravidelne objavuje v rebríčku TOP 100 najlepších cestovateľských blogov sveta?

Neviem či sa považujem za obyčajnú :D. Obyčajní ľudia na sebe nepracujú každý deň, aby to niekam dotiahli, ale uspokoja sa aj s málom a v malom meste. Ja som presný opak. Som síce zo Sniny, ale už viac ako 13 rokov som prevažne v zahraničí. Stále sa zdokonaľujem, vzdelávam, skúšam nové veci, a tak nejak idem hlavou proti múru, len aby som nerobila to, čo už robia všetci ostatní.

Dá sa to isté povedať, aj keď ide o môj blog, ktorý som si založila kvôli nespavosti. Chcela som robiť niečo, čo bude mať nejaký zmysel pre mňa, aj pre ostatných, a úplne prvý mi napadol blog o cestovaní. Bolo to v septembri 2010 a odvtedy blogu venujem každý jeden deň. Je to ako moje malé dieťa. Bez ustavičnej práce nemôže byť blog úspešný, ale to vedia do detailov len ďalší blogeri.

alex_kizhi_rusko

Alex na ostrove Kiži, Rusko. foto: Crazy Sexy Fun Traveler

Ako vyzerá tvoj bežný deň?

Bežný deň nemám, a to je presne jedna z vecí, ktorú na mojom živote blogerky najviac zbožňujem. Neznášam totiž stereotyp. Ale dalo by sa povedať, že keď cestujem, počas dňa som vonku, fotím, zháňam informácie a materiál na články, potom večer som pri počítači a píšem články, pripravujem fotky na sociálne siete a píšem maily. Na “dovolenke“ doma, na Slovensku, doháňam online prácu aj počas dňa. Tiež robím veľa vecí osobne, ako prednášky, workshopy, raw vegan kurzy, jogu atď.

alex_bali_kurz-jogy-a-ajurvedy

Alex na kurze jogy a ajurvédy, Bali. Foto: Crazy Sexy Fun Traveler

Vieš spočítať, koľko krajín si už precestovala? Ktorú si si zamilovala a ktorá bola naopak veľkým sklamaním?

Okolo 50. Z toho vo viac ako v polovici z nich som bola veľakrát. Pred pár rokmi som sa ešte snažila navštíviť každý rok aj nové krajiny, ale už to tak dramaticky neberiem a nepočítam. Teraz mi ide viac o samotné skúsenosti, ako o počet krajín. Najviac milujem Mexiko, potom Kostariku a Filipíny. A ktorú krajinu som si zamilovala najmenej?

Ak mám byť úprimná, taká nie je. Mne sa nakoniec páči všade. Hoci niekedy danej destinácii potrebujem dať druhú šancu, aby ma okúzlila, alebo aspoň aby som z nej nemala len zlý pocit. Asi vás prekvapí, že mám zmiešané pocity práve k USA. Mala som tam aj veľmi dobré, ale aj opačné skúsenosti. Viac to však súviselo s prácou a aj chlapmi v osobnom živote, ako so samotným cestovaním.

alex_mexiko

Alex v Mexiku. Foto: Crazy Sexy Fun Traveler

Si mladá pekná baba, cestuješ zväčša sama. Nemáš strach o svoju bezpečnosť? Mala si aj nejakú negatívnu skúsenosť?

Asi rok ma mama nútila cestovať so slzným plynom vo vrecku, ale použila som ho iba raz na jedného Araba, ktorý ma prenasledoval pol dňa po Barcelone. Potom mi ho zhabali na letisku, tak odvtedy radšej verím môjmu thajskému boxu. Ale nie, nebojím sa o seba, a to naozaj vôbec. Skôr sa obávam či stihnem lietadlo ako to, že by sa mi osobne mohlo niečo stať. Mám 180 cm, teda som o hlavu vyššia vo veľa štátoch, a tak si na mňa nedovolia nič a k tomu sa viem tak hnusne zatváriť, že to doteraz vždy stačilo.

Raz ma chceli okradnúť večer na pláži, ale našťastie som tam bola s kamošom Kanaďanom, ktorý je majster v Taekwonde, tak ma ochránil a mobil mi ostal. Myslím si, že stačí používať rozum, nejaký common sense a vyhnúť sa nebezpečným oblastiam, hlavne v nočných hodinách. Inak sa na cestách môžu stať asi aj také isté veci ako doma. Takže vysielam pozitívnu energiu okolo seba, aby som si takú istú aj naspäť pritiahla.

13880259_1155162634546131_4618785408478233419_n

foto: fb: crazy sexy fun traveler

Cestovanie je časovo aj fyzicky náročné. Stalo sa ti niekedy, že si sa deň pred cestou zobudila a povedala si, že do toho Thajska sa ti vôbec nechce cestovať? Ako sa udržiavaš fit?

Nie, nestalo sa mi to. Teda nie tak, aby som kvôli tomu zrušila nejaký výlet. A som rada, že si niekto konečne uvedomil, že cestovanie je náročné fyzicky, lebo veľa ľudí to bohužiaľ nechápe. Celé to balenie a vybaľovanie kufra miliónkrát, presuny na letisko, vlakmi, do hotela, z hotela a ktovie kde, a pritom si to ešte všetko pamätať, nie je len tak. Fit sa udržiavam viacerými spôsobmi.

Pravidelne cvičím jogu, plávam vždy, keď je to možné, chodím aspoň 10 000 krokov pešo a málo používam výťahy. K tomu rôzne príležitostné športy na lepšie spoznanie destinácie ako kajak, turistika, bicykel atď. Som tiež prevažne na surovej vegánskej strave, čo ku kondičke a dobrej postave pomáha. Tejto téme sa venujem už dlhé roky a napísala som o tom aj ebook Surová strava a cestovanie.

alex_yoga

Foto: Crazy Sexy Fun Traveler

Z tvojich blogových príspevkov je zrejmé, že preferuješ tzv. luxury travel, bývaš v luxusných hoteloch, s vlastným Spa a službami na úrovni. Platíš si to sama alebo máš sponzorov?

Počas 6 rokov blogovania som spolupracovala s viac ako 300 sponzormi, z toho väčšina sú  luxusné wellness hotely. Málokedy si platím ubytovanie sama. Väčšinou mám ubytovanie ako  súčasť nejakej spolupráce.

Dá sa uživiť iba blogovaním alebo máš aj nejaké iné zamestnanie?

Od marca 2011 sa živím iba blogovaním. Ale na Slovensku a vlastne aj v zahraničí je to skôr rarita a pre väčšinu blogerov sú ich blogy iba hobby. Ja mám asi výhodu v tom, že píšem anglicky, začala som už dávno a rozoberám aj témy, ktorým sa venuje málo cestovateľských blogerov, ako vegan strava, joga, wellness, luxus atď.

alex_filipiny_2

Alex na Filipínach. Foto: Crazy Sexy Fun Traveler

Na Slovensku sa zväčša úspech neodpúšťa. Stretla si sa aj ty so závisťou či neprajnosťou?

Áno, jasné. Tu to asi ani inak nejde. Ale s kamošmi stále tvrdíme, že pokiaľ nemáš hejterov, nič si nedokázal. Proste, bohužiaľ, stále väčšina ľudí na Slovensku len nadáva a vyjadruje sa k niečomu, o čom nič nevie, lebo to sami nedokázali, namiesto toho, aby pochválili snahu druhých. Stále sa divím, že vôbec majú ľudia čas na nenávisť a závisť, ja mám toho toľko, že by som všetko, čo chcem urobiť nestihla ani za 200 rokov života, tak aspoň robím to najdôležitejšie. Týmto určite odporúčam všetkým viac cestovať, aby sa prebrali a začali chápať čo je a čo nie je v živote dôležité. Negatívne sa starať do druhých to teda nie je.

Ako to je so vzťahmi? Keďže si neustále na cestách musí byť náročné nejaký si udržať.

Stačí si asi prečítať pár mojich článkov na blogu o mojich bývalých vzťahoch a hneď vám to bude jasné. Určite je vzťah s cestovateľom v niečom oveľa jednoduchší, ale možno v mnohých  veciach zložitejší. A okrem toho osobne vzťah na diaľku neuznávam, to nie je vzťah. Som taký človek, že všetko alebo nič. V tomto prípade to dosť často skončilo ako nič = žiaden vzťah vs. všetko = cestovanie.

alex_costa-rica

Jazda na koni na Kostarike. Foto: Crazy Sexy Fun Traveler

Plánuješ sa niekedy usadiť a založiť si rodinu? Vedela by si stráviť zvyšok svojho života na jednom mieste, napr. na Slovensku?

Na 100% dokážem povedať, že úplne prestať cestovať nikdy nebudem môcť. Takže ak sa raz aj usadím, budem naďalej cestovať, hoci menej a možno na kratšie, ale budem. Asi to vidím na leto na Slovensku a zimu v nejakej tropickej krajine. Zimu totiž vôbec nemusím. A rodinu si určite založiť raz chcem, ale zatiaľ netlačím na pílu. Keď to má prísť, tak to príde. Dovtedy sa budem učiť viac o sebe a o živote cestovaním.

Tvoje cestovateľské know-how prezrádzaš v e-booku Ja cestujem za tretinu, ktorého si spoluautorkou. Môžeš dať zopár tipov našim čitateľom ako lacno precestovať svet?

Najprv si treba uvedomiť, na čo míňate najviac a naučiť sa na tom ušetriť. Snažiť sa cestovať mimo hlavnej sezóny, nestravovať sa v reštauráciách v centre, chodiť pešo namiesto MHD, nakúpiť si travel kartu na viac vstupov na rôzne atrakcie a neplatiť každý vstup osobitne. Potom je veľa trikov ako cestovať lacnejšie, ako napr. ktoré dni a kde kupovať letenky, cez ktoré weby rezervovať ubytovanie atď. Detaily sa môžete dozvedieť v mojom ebooku Ja cestujem za tretinu.

alex_kajak_finsko

Alex na kajaku pri Alandských ostrovoch, Fínsko. Foto: Crazy Sexy Fun Traveler

Ďakujem Alex za rozhovor 🙂

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.