O láske sa hovorí takmer v každej sfére života. Hovoria o nej hudobníci, básnici, psychológovia. Hovorí o nej každý obyčajný človek.

Napriek tomu, že je vo svete zvykom lásku romantizovať, má svoje vedecké opodstatnenie a vysvetlenie. A nie len láska, ale aj zamilovanie sa. Nie, k tomu, aby ste sa do niekoho zamilovali, alebo aby sa niekto zamiloval do vás, podľa portálu thisisinsider nepotrebujete žiaden čarovný odvar. Postačí, ak sa spoľahnete na týchto 15 vedcami odporúčaných trikov.

 

Na prvom rande si dajte kávu

Určite by ste však objekt svojho záujmu nemali pozvať na zmrzlinu. Psychológovia z univerzity Yale si totiž myslia, že to, či sa zamilujeme, závisí aj od teploty tela. Ak je nám teplo, správame sa k iným ľuďom vrúcnejšie. Ideálne je teda na prvé rande vziať človeka niekam, kde si môžete vychutnať teplé jedlo alebo nápoj.

Pozitívne informácie

Aj keď často budia práve taký dojem, mužov na ženách nezaujíma len zovňajšok. Dokazuje to aj štúdia z roku 2010, kde bolo 2100 účastníkov rozdelených do 3 skupín. Prvá skupina mala hodnotiť atraktivitu žien na fotografiách. Ďalšie dve skupiny dostali aj informácie o osobnosti žien, pričom jedna skupina dostala prevažne pozitívne informácie, kým druhá negatívne. Ukázalo sa, že najviac príťažlivosti pociťovali muži v skupine, ktorej boli prezentované fotografie s pozitívnymi osobnostnými vlastnosťami.

Načúvajte

Zdá sa to síce ako banalita, no schopnosť načúvať tomu druhému je mimoriadne dôležitá. Ak dokážete načúvať na začiatku, dokážete vyriešiť množstvo konfliktov, ktoré môže priniesť budúcnosť. Je vedecky dokázané, že ak partneri dokážu vyriešiť konflikt pokojným hlasom a načúvaním namiesto kriku, je oveľa menej pravdepodobné, že sa rozídu. Okrem toho, schopnosť pozorne načúvať je mimoriadne príťažlivá, každý predsa túži byť vypočutý.

Očný kontakt

Nehovoríme však o súťaži, kto vydrží pozerať tomu druhému do očí dlhšie. Výskumy však dokazujú, že čím viac partneri udržiavajú očný kontakt, tým dlhšie ich vzťah vydrží. Dokonca aj u cudzích ľudí môže pohľad do očí vyvolať pocit blízkosti.

zdroj: Photo by J E S U S R O C H A on Unsplash

Vďačnosť

Vyjadrenie vďaky padne dobre nielen tomu, komu ďakujeme, ale aj tomu, kto vďačnosť vyjadril. Ak pre vás niekto urobí niečo dobré, zblíži vás nielen samotný skutok, ale aj pocit vďačnosti.

Úsmev

Úsmev jednoznačne pridá na atraktivite každému. Štúdia z roku 2014 dokazuje, že čím je úsmev úprimnejší, tým viac stúpa atraktivita.

Nebojte sa vystreliť si samy zo seba

Znie to desivo, prezradiť o sebe niečo trápne a zasmiať sa na sebe, no podľa vedcov je to mimoriadne nápomocné. Podľa istej štúdie z Harvardu by až 79 percent ľudí išlo radšej na rande s človekom, ktorý je otvorený, ako s niekým, kto o sebe nič neprezradí.

Vytvorte si vlastný jazyk

Podľa štúdie, ktorú vykonala univerzita v Texase, je pre páry prospešné, ak si vytvoria akýsi vlastný jazyk. Nehovoríme teraz o novej slovnej zásobe či novej gramatike, ale o vyjadreniach, ktorým nebude rozumieť nikto okrem vás dvoch. Budujete a posilňujete si tým párovú identitu.

Dotýkajte sa

Avšak všetko s mierou. Ak sa s niekým chystáte na prvé rande, jednoznačne si treba dať pozor na reč tela druhej osoby a všímať si, čo jej vyhovuje viac a čo zas menej. Je však dokázané, že letmé dotyky pomáhajú vybudovať sympatie a následné puto.

zdroj: Photo by Joanna Nix on Unsplash

Bozkávajte vášnivo

V istom výskume bolo úlohou skupinky účastníkov ohodnotiť a popísať najlepší bozk, aký kedy zažili. Väčšina z nich popísala ako svoj najlepší bozk ten, v ktorom nechýbala vášeň. Vášeň dokonca zvíťazila aj nad dobrou technikou, či bozkom, po ktorom človek dlho túžil.

Hovorte s priateľmi

Je ľahké zaľúbiť sa, no je náročnejšie na vzťahu pracovať a budovať ho. A z času na čas je skúšaný každý vzťah. V takom prípade padne dobre, ak máte kamarátku či kamaráta, ktorí sú nezainteresovaní a dokážu vám poskytnúť náhľad na vec z iného uhla pohľadu.

Pred milovaním vyznajte lásku

V roku 2000 bola vykonaná štúdia, ktorá dokázala, že vyznanie lásky pred milovaním má na vzťah mimoriadne priaznivý dopad. Zaujímavé je zistenie, že vyznanie lásky po milovaní môže mať, naopak, negatívny dopad a môže pôsobiť zvláštne.

Pozor na prehnane dobrý výzor

Podľa štúdie z roku 2012 sa o svoj zovňajšok dokážu výnimočne dobre postarať najmä narcistické osoby. Práve narcisti sú na prvom stretnutí mimoriadne šarmantní, vtipní a sebavedomí. Aj keď nič nie je možné vztiahnuť všeobecne na celú populáciu, ktorá sa o svoj zovňajšok stará, vždy je lepšie mať sa na pozore.

Podobnosti

Výskumy tvrdia, že ak sú si partneri podobní, dokážu ľahšie zdieľať a chápať zážitky na podobnej emocionálnej úrovni. Je teda pravdepodobnejšie, že budú dobre vychádzať.

Oceňujte

Istý psychoterapeut venoval roky výskumu prekvitajúcich aj tých zlyhávajúcich vzťahov a zistil, že takmer 50 percent vzťahov, ktoré zlyhali, skončili kvôli špecifickému dôvodu – partneri sa navzájom nedokázali dostatočne oceniť. Každý predsa aspoň občas potrebuje pocítiť, že je pre toho druhého výnimočný.

Čo myslíte, majú vedci pravdu?

zdroj: thisisinsider

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.