unsplash.com

Nechceli by ste aj vy hneď na začiatku vedieť, kam váš vzťah povedie a ako dlho vydrží?

Aj keď, samozrejme, presné predpovede nie sú možné, isté znaky vám podľa portálu brightside môžu napovedať, do akej miery je váš vzťah harmonický. Stačí vedieť, na čo sa zamerať. Okrem toho, že budete vedieť, ako sa váš vzťah vyvíja, poznatky vám umožnia pracovať nielen na sebe, ale aj na svojom vzťahu, pretože vždy je možné rásť, vyvíjať sa a zlepšovať sa. Čo si teda najviac všímať?

Správanie sa pod tlakom

Neraz nám život kladie popod nohy prekážky – či už malé, menej významné, alebo náročné, ktorých prekonanie si vyžaduje veľa úsilia. V každom prípade je však dôležité, aby bol partner oporou a aby ste sa navzájom dopĺňali. Vyhnete sa tak príliš pomalým ale aj unáhleným rozhodnutiam a krokom. Ak ste napríklad impulzívni a konáte bez premýšľania, je ideálne, ak je váš partner rozvážnejší a predtým, než niečo vykonáte, prejde s vami všetky alternatívy a pomôže vám trochu sa upokojiť a myslieť jasnejšie.

Spôsob myslenia

Vo vzťahu by mali byť obaja partneri dospelí, samostatne zmýšľajúci jedinci s vlastnými názormi a postojmi. Či už zmýšľate podobne alebo úplne inými smermi, je dôležité rozumieť si navzájom a mať pochopenie aj v prípade, ak má partner iný názor ako vy. Nepokúšajte sa tváriť, že svojmu partnerovi čítate myšlienky, je dôležité, aby mohol každý rozhodovať sám za seba. V zdravom vzťahu sa neveští, ale kladú sa otázky a odpovedá sa na ne.

zdroj: unsplash.com

Očakávania

Partner nie je Sibyla a ak niečo potrebujete alebo vás niečo trápi, je nutné vedieť otvorene komunikovať o svojich pocitoch a starostiach. Napríklad, ak potrebujete, aby vás niekto objal, povedzte mu to a nečakajte, kým na to z vašich náznakov príde. Na vzťah sú však vždy dvaja a treba brať ohľad aj na partnerove potreby.

Osobný priestor

Ak partneri spolu robia úplne všetko, časom sa všetky zaujímavé činnosti stanú rutinou. Aj keď je dôležité mať spoločné záujmy, je nevyhnutné, aby mal každý aj svoje vlastné činnosti. Okrem toho, psychológovia tvrdia, že aspoň raz alebo dvakrát do týždňa by ste mali spolu podniknúť niečo zaujímavé a jedinečné, pretože práve spomienky neskôr utužia váš vzťah.

Plány do budúcnosti

Aj keď je dobré mať nejaké spoločné predstavy, ašpirácie a priania partnerov nemusia byť rovnaké. Je však nevyhnutné o svojich prioritách komunikovať, pretože sa môže stať, že váš partner túži najmä po budovaní kariéry, kým vy by ste chceli mať tri deti, psa, mačku a rodinný dom ako z časopisu.

Priatelia

Priatelia sú nevyhnutnou súčasťou života každého z nás a to, že máme partnera, neznamená, že sa priateľov musíme vzdať. Ba práve naopak. Môže sa síce stať, že partner nemá vašich priateľov príliš v obľube, je však dôležité navzájom sa rešpektovať a rešpektovať aj to, že takí jednoducho priatelia sú.

zdroj: pexels.com

Príbuzní

Ešte dôležitejšou a neodmysliteľnou súčasťou je rodina a kľúčom k zdravému vzťahu je práve naučiť sa vychádzať s príbuznými partnera. Neustále konflikty s rodičmi toho druhého totiž takmer isto vedú ku konfliktom aj medzi samotnými partnermi.

Zdravé hádky

Súčasťou zdravého vzťahu sú aj občasné nezhody. Nie je určená miera, koľko sa máte hádať, aby bol vzťah šťastný, je to individuálne. Niekto je šťastný bez hádok, niekto v talianskom vzťahu. Hádky nie sú dôvodom na rozchod ale príležitosťou naučiť sa rozumieť si navzájom.

Úspechy

Nie je hádam nič viac ubíjajúce, než život s človekom, ktorý nedokáže oceniť vaše úspechy a tešiť sa s vami. V zdravom vzťahu by sa ľudia mali navzájom podporovať, dôverovať si a radovať sa z úspechu toho druhého.

Kompromis

Ak v niektorých veciach nedokážete partnerovi ustúpiť a ani on vám, povedie to ku konfliktom, ktoré už prekračujú hranicu zdravého hádania sa. Zvyšujúca sa frustrácia môže napokon poviesť až k rozchodu. Ak sa však naučíte robiť kompromisy, určite sa mnoho vecí podarí vyriešiť omnoho ľahšie.

Čo je vo vzťahu najdôležitejšie podľa vás?

zdroj: brightside

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating