Ak si študentom vysokej školy, určite budeš aspoň približne vedieť, čo tento program znamená. Erasmus poskytuje klasické vzdelávanie v zahraničnej krajine na jeden alebo dva semestre, alebo zahraničnú stáž v rozsahu minimálne 2 mesiace. Keďže ja som vyskúšala možnosť číslo dva, letné stáže cez program Erasmus plus, pokúsim sa ti priblížiť čo mi to prinieslo.

V podstate ide o to, že tvoja škola (v resp. EÚ) ti pomôže vyslať ťa niekam do zahraničia v rámci krajín Európskej únie, ktoré sú na výber. K tomu ti pribalí nejakú finančnú podporu (na základe krajiny kam vycestuješ, a pohybuje sa to v rozmedzí od 450 – 590 eur na mesiac), a môžeš smelo ísť!

unsplash.com

Viem, že veľmi veľa študentov túto možnosť nevyužíva, pretože sa buď boja alebo sa im nechce. Je pravdou, že je okolo toho veľa vybavovačiek a papierovačiek, kvôli ktorým to možno veľa študentov vzdá, ale ver mi, že to stojí za to. Predstav si, že ti niekto dá peniaze na to, aby si sa mohla vzdelávať a rozvíjať vo svojom odbore, niekam vycestovať  a nabrať nové skúsenosti, spoznať nových ľudí a vytvoriť si nové kontakty. Nepochybne ťa to niekam posunie.

V tomto programe to funguje tak, že si musíš sám nájsť nejakú spoločnosť, alebo organizáciu v danej krajine, kde by si chcela stážovať, rozpošleš im emaily, kde sa predstavíš a priložíš nejaký motivačný list, a už len čakáš, čo ti daná organizácia odpovie. Ak ti odpíšu, že ťa vezmú, môžeš začať vybavovať papiere. Čo sa tohto týka potrebné informácie nájdeš na www.workspaceeurope.sk.

unsplash.com

A teraz k veci, a k tomu čo mi daná stáž priniesla. Moja krajina nebola ďaleko, a cestovala som spolu so spolužiačkou. Ubytovanie sme si zohnali krátko pred vycestovaním a podarilo sa nám prenajať si izbu v centre mesta, kde okrem nás bývali aj domáci študenti. Mojou prijímajúcou organizáciou bola klinika, s ktorou už počas vybavovania bola radosť komunikovať. Ich prístup bol skvelý od začiatku až po koniec.  Prijali nás tam s úsmevom na tvári, a od začiatku sa nás snažili naučiť čo najviac. Zapájali nás do klinických vyšetrení, stanovení diagnóz, operácií a ak sme náhodou nemali pacienta, vzdelávali nás teoreticky.  Nehovoriac o tom, že všetky lekárky boli priateľské a dávali nám tipy na využitie voľného času mimo klinky. Každý deň sme spoznávali niečo nové v meste a jeho okolí.

Nesmiem zabudnúť na ľudí, ktorých som tam spoznala, a na ktorých nikdy v živote nezabudnem. 🙂 Voľný čas sme využívali naplno, a tak nebol deň z leta, kedy by som sa nudila. Toto spojenie príjemného s užitočným mi prinieslo letné prázdniny, na ktoré budem spomínať celý život. Som rada, že som svoje pochybnosti o tom či stáž absolvovať alebo nie, zahnala do kúta. A dúfam, že rovnako neodradia ani teba.

Preto, ak máš možnosť niekam vycestovať v rámci školy, neváhaj! Nikdy nevieš, či niečo podobné ešte zažiješ.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.