Ak si študentom vysokej školy, určite budeš aspoň približne vedieť, čo tento program znamená. Erasmus poskytuje klasické vzdelávanie v zahraničnej krajine na jeden alebo dva semestre, alebo zahraničnú stáž v rozsahu minimálne 2 mesiace. Keďže ja som vyskúšala možnosť číslo dva, letné stáže cez program Erasmus plus, pokúsim sa ti priblížiť čo mi to prinieslo.

V podstate ide o to, že tvoja škola (v resp. EÚ) ti pomôže vyslať ťa niekam do zahraničia v rámci krajín Európskej únie, ktoré sú na výber. K tomu ti pribalí nejakú finančnú podporu (na základe krajiny kam vycestuješ, a pohybuje sa to v rozmedzí od 450 – 590 eur na mesiac), a môžeš smelo ísť!

Odzadu.sk
Staň sa blogerkou

unsplash.com

Viem, že veľmi veľa študentov túto možnosť nevyužíva, pretože sa buď boja alebo sa im nechce. Je pravdou, že je okolo toho veľa vybavovačiek a papierovačiek, kvôli ktorým to možno veľa študentov vzdá, ale ver mi, že to stojí za to. Predstav si, že ti niekto dá peniaze na to, aby si sa mohla vzdelávať a rozvíjať vo svojom odbore, niekam vycestovať  a nabrať nové skúsenosti, spoznať nových ľudí a vytvoriť si nové kontakty. Nepochybne ťa to niekam posunie.

V tomto programe to funguje tak, že si musíš sám nájsť nejakú spoločnosť, alebo organizáciu v danej krajine, kde by si chcela stážovať, rozpošleš im emaily, kde sa predstavíš a priložíš nejaký motivačný list, a už len čakáš, čo ti daná organizácia odpovie. Ak ti odpíšu, že ťa vezmú, môžeš začať vybavovať papiere. Čo sa tohto týka potrebné informácie nájdeš na www.workspaceeurope.sk.

unsplash.com

A teraz k veci, a k tomu čo mi daná stáž priniesla. Moja krajina nebola ďaleko, a cestovala som spolu so spolužiačkou. Ubytovanie sme si zohnali krátko pred vycestovaním a podarilo sa nám prenajať si izbu v centre mesta, kde okrem nás bývali aj domáci študenti. Mojou prijímajúcou organizáciou bola klinika, s ktorou už počas vybavovania bola radosť komunikovať. Ich prístup bol skvelý od začiatku až po koniec.  Prijali nás tam s úsmevom na tvári, a od začiatku sa nás snažili naučiť čo najviac. Zapájali nás do klinických vyšetrení, stanovení diagnóz, operácií a ak sme náhodou nemali pacienta, vzdelávali nás teoreticky.  Nehovoriac o tom, že všetky lekárky boli priateľské a dávali nám tipy na využitie voľného času mimo klinky. Každý deň sme spoznávali niečo nové v meste a jeho okolí.

Nesmiem zabudnúť na ľudí, ktorých som tam spoznala, a na ktorých nikdy v živote nezabudnem. 🙂 Voľný čas sme využívali naplno, a tak nebol deň z leta, kedy by som sa nudila. Toto spojenie príjemného s užitočným mi prinieslo letné prázdniny, na ktoré budem spomínať celý život. Som rada, že som svoje pochybnosti o tom či stáž absolvovať alebo nie, zahnala do kúta. A dúfam, že rovnako neodradia ani teba.

Preto, ak máš možnosť niekam vycestovať v rámci školy, neváhaj! Nikdy nevieš, či niečo podobné ešte zažiješ.