unsplash.com

Množstvo ľudí, ktorých poznám nevedia byť sami. Jednoducho to nedokážu. Buď zotrvávajú v nefunkčných vzťahoch roky, alebo skáču z jedného do druhého. Argumentujú tým, že sa necítia dobre, keď sú sami. Potrebujú neustále cítiť blízkosť a podporu iného človeka. Aj preto, by si vo svojom živote mala mať obdobie, kedy budeš bez partnera.

Tu je 8 dôvodov, pre ktoré by mal každý mladý človek stráviť isté obdobie single:

Naučíš sa byť samostatnejšia – a tiež zodpovednejšia. Nie vždy máme pri sebe človeka, ktorý nám pomôže so všetkým na čo ukážeme prstom. Keď sa dostaneš do situácie, kedy nebudeš mať po ruke chlapa, ktorý by ti dotiahol žiarovku alebo ti nainštaloval nový Windows, skúsiš si to buď urobiť sama, alebo vyhľadáš najbližší servis a vybavíš čo potrebuješ.

Budeš vedieť, že šťastie vychádza z vnútra a nie je závislé na iných osobách – „Nikdy nedávaj kľuč od svojho šťastia, do vrecka niekomu inému“. Presne túto pravdu si uvedomíš v časoch, keď budeš sama. Nepotrebuješ nikoho, aby ťa urobil šťastným. Šťastie vychádza zvnútra a dokážeš ho precítiť, aj keď vonkajšie okolnosti nie sú ideálne. Postupne zistíš, čo ťa dokáže urobiť šťastnou, čím si vieš zodvihnúť náladu, alebo čo robiť, keď máš zlý deň. A to bez toho aby si za to vinila niekoho iného.

Budeš sebavedomejšia – povedzme si úprimne, ľudia ktorí sú single sa o seba starajú o kúsok viac ako tí, ktorí sú vo vzťahu. Neviem, či je to tým, že sa snažia niekoho „uloviť“, alebo to robia pre seba (jednoznačne je druhá možnosť tá správna), ale spolu s pekným exteriérom ide ruka v ruke zdravé sebavedomie. Keď budeš sama, naučíš sa vážiť si na sebe svoje klady a poznať svoje slabé stránky, na ktorých budeš pracovať. Silné a sebavedomé ženy, nie sú tie, za ktorými stojí úspešný chlap, ale tie ktoré za sebou stoja samé.

Naučíš sa dôverovať svojím schopnostiam – keď sme neisté, dokážeme zodpovednosť preniesť na niekoho iného. Asi je to prirodzené, že strach, ktorý v sebe skrývame z toho, žeby sme mohli zlyhať nám bráni uskutočniť niektoré veci, po ktorých túžime. Ak pri tebe nebude stáť 24/7 niekto, kto ťa bude neustále podporovať a motivovať, možno sa aj sama naučíš dôverovať svojim schopnostiam.

Zistíš čo chceš a čo nie – človek sa mení zo dňa na deň. Niekedy sa s nami mení aj partner, inokedy jeden stagnuje a druhý ide vpred. Niektorí ľudia, ktorí sa spolu začali chodiť v 16 a sú spolu už pekných pár rokov nevedia, či by si daného partnera stále vybrali. Môže za to zmena, ktorou prešli počas spomínaných rokov. Avšak istý zvyk, či stereotyp im nedovolí urobiť krok vpred a tak často ostávajú aj v nefunkčných vzťahoch. Keď si sama, postupne si uvedomuješ čo chceš. Čo v živote hľadáš, čo si schopná tolerovať a čo nie. A na základe toho, si potom vieš lepšie vybrať partnera pre život. Alebo aspoň pre vzťah.

Rozvinieš svoje talenty – máš viac voľného času. Nepochybne. Vždy si chcela tancovať, alebo ťa baví varenie. Je jedno či rada čítaš knihy, alebo sa učíš kresliť. Výber je len na tebe. Môžeš robiť čo chceš a kedy chceš. Zdokonaľovať sa v svojich schopnostiach bez toho, aby si musela mať výčitky z toho, že voľný čas netráviš s ním.

Môžeš sa venovať svojim osobným cieľom – vždy si túžila ísť študovať do zahraničia, alebo absolvovať nejakú brigádu v zahraničí, no nechceš sa od svojho partnera odlúčiť na taký dlhý čas. Mladosť je obdobie, kedy by sme mali ísť za svojimi cieľmi. Vzdelávať sa a prijímať výzvy, ktoré život ponúka.

Budeš otvorenejšia – či už chceš alebo nie, keď si vo vzťahu podvedome máš pocit, žeby si nemala spoznávať nových chlapov alebo chodiť na kávičky s kamarátmi. Je jedno, že sú to v skutočnosti naozaj len kamaráti, tvoj partner by to nemusel pochopiť. A tak možno prídeš veľakrát o možnosť spoznať zaujímavých ľudí. Mužského či ženského pohlavia. Keď si necháš istý čas osamote, budeš častejšie hovoriť áno. Pozvania na oslavy narodenín, nevinné posedenia na káve po škole, alebo spoločne pripravovanie sa do školy. Jednoducho pocítiš slobodu, ktorá by mala byť samozrejmosťou aj vo vzťahu. Nie vždy to tak je. Ak ale stráviš istý čas single, budeš vedieť, že tento pocit ti nemôže zobrať žiaden chlap.

Bonus na záver: Necháš priestor veciam, ktoré ti do života majú vstúpiť, namiesto toho aby si tlačila na pílu.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieDating