Máte radi filmy o duševných poruchách? Vybrali sme pre vás sedem najlepších.

Odzadu.sk
Staň sa blogerkou

Tiež ste sa už niekedy zamysleli nad tým, prečo sú filmy, v ktorých trpia hlavné postavy duševnými poruchami také úspešné? Možno je to tým, že divák k nim prechováva súcit, a možno nás jednoducho fascinujú tie najhlbšie a najtemnejšie sféry ľudskej psychiky. Nech je to akokoľvek, týchto 7 filmov prináša naozaj zaujímavé vyobrazenie psychických porúch, ktorými dnes trpí čoraz viac ľudí. 

Prelet nad kukučím hniezdom (1975)

#Schizofrénia

darnbroughsfaces

Legendárny film, ktorý získal v roku 1975 až 5 Oscarov, okrem iného aj za najlepší film. Hlavnú úlohu v ňom zohral fenomenálny Jack Nicholson ako Randle P. McMurphy, ktorý prichádza do psychiatrickej liečebne s nákazlivým odporom k akejkoľvek disciplíne. Vo filme môžete nájsť nielen skvele vyobrazené prejavy hlavnej postavy trpiacej schizofréniou, no rovnako aj strašné praktiky, ktoré sa v 60. rokoch používali na liečbu duševných chorôb. Tie žiaľ film zobrazuje až hrozivo reálne.

Osudová príťažlivosť (1987)

#Hraničná porucha osobnosti

youtube.com

Dan (Michael Douglas) a Alex (Glenn Close). On je „šťastne“ ženatý a úspešný právnik, ona je atraktívna lektorka. Ich cesty sa náhodou stretnú počas jedného víkendu v New Yorku, počas ktorého spolu strávia vášnivú noc. Noc, ktorá preňho neznamenala nič, no pre ňu znamenala všetko. Alex totiž trpí hraničnou poruchou osobnosti, ktorá je sprevádzaná psychickým terorom, prenasledovaním, či vyhrážaním sa samovraždou. Hraničná porucha osobnosti je okrem iného charakterizovaná aj nedostatočnou reguláciou afektov a impulzov, čo vyobrazuje aj samotný film.

Jakubov rebrík (1990)

#Posttraumatická stresová porucha

Hollywood Reporter

Hlavný hrdina príbehu Jakub (Tim Robins) sa počas Vietnamskej vojny musí prizerať na smrť svojej čaty. Realita a desivé predstavy sa mu spájajú do jedného mätúceho obrazu. Postupne si uvedomuje, že príčinou sú aj drogy (konkrétne droga nazvaná „rebrík“), ktoré sa údajne podávali americkým vojakom na utlmenie traumatizujúcich zážitkov. Rovnako ako hlavná postava, tak aj ľudia trpiaci posttraumatickou stresovou poruchou sú pravidelne napádaní desivými spomienkami z nejakého traumatizujúceho zážitku, ktorý prežili.

Čistá duša (2001)

#Paranoidná schizofrénia

youtube.com

Film inšpirovaný autentickým životným príbehom Johna Forbesa Nasha, nositeľa Nobelovej ceny za ekonómiu, zobrazuje to, čím všetkým si musí človek trpiaci paranoidnou schizofréniou prejsť. John (Russel Crowe) je trpiacim géniom. Jedného dňa si jeho manželka musí pripustiť, že to, čo uňho niekedy bolo považované len za „čudáctvo“, je závažnou psychickou poruchou. Jeho liečba je veľmi zložitá, zdĺhavá a vyžaduje si, aby John svoje ochorenie prijal.

Prekliaty ostrov (2010)

#Psychické zrútenie

film4.com

Tento výborný film je presne tým typom, ktorý vás vo svojom závere dokáže absolútne prekvapiť, ohúriť a vy nad ním budete premýšľať celé nasledujúce hodiny. Tvorcovia nám v ňom predostreli príbeh detektíva Teddyho (Leonardo DiCaprio), ktorý so svojím kolegom Chuckom (Mark Ruffalo) prichádza na ostrov pátrať po šialenej vrahyni. Vojnového veterána Teddyho však neustále trápia traumy z vojny a navyše sa nedávno musel vyrovnať aj so stratou manželky. Neskôr sa však dozvieme, že Teddy je muž menom Andrew Laeddis, ktorý zavraždil svoju manželku. Prežil celkové duševné zrútenie, no nedokázal si pripustiť, že ju zabil. „Hra na detektíva“ bola len súčasťou jeho terapie.

Čierna labuť (2010)

#Porucha príjmu potravy

Threadbythread.com

Skvelý psychologický thriller, ktorý zobrazuje aj, no nielen poruchu príjmu potravy. Zavedie vás do tých najtemnejších zákutí psychiky hlavnej hrdinky – baletky Niny (Natalie Portman). Film, v ktorom je obrazne znázornený súboj Bielej a Čiernej labute vám aj po prekvapivom skončení ponechá dostatok priestoru na vaše vlastné vysvetlenie. Pokiaľ máte pre filmy podobného typu slabosť, určite si ho nenechajte ujsť.

Nebezpečná metóda (2011)

#Hystéria

collider.com

Pokiaľ sa zaujímate o oblasť psychológie alebo psychiatrie a tento film ste ešte nevideli, určite to napravte. Stretávajú sa v ňom totiž 3 legendárne mená: Sigmund Freud, Carl Gustav Jung a Otto Gross, ktoré tvoria jeden príbeh. Ten hovorí aj o mladej pacientke trpiacej hystériou. Carl G. Jung (Michael Fassbender), inšpirovaný Sigmundom Freudom (Viggo Mortensen) sa ju pokúsi vyliečiť pomocou experimentálnej liečby nazývanou psychoanalýza. Liečba je síce úspešná, no prináša so sebou ďalšie problémy…

zdroj: www.learning-mind.com