Únava

Prechádzaš depresívnym obdobím

Depresia alebo náročnejšie obdobie, môže so sebou prinášať únavu a ospalosť. Medzi hlavné znaky, že je tvoja únava spôsobená depresiou, patrí napríklad strata záujmu o aktivity, tráviace problémy, nepokoj, podráždenosť a nechuť sa učiť.

Vyriešiť túto únavu môžeš dobrým rozhovorom s osobou, ktorej dôveruješ a prediskutujete tvoje problémy alebo pravidelnou návštevou lekára. Taktiež ti môžu pomôcť prechádzky v prírode či nový koníček.

Máš deficit nočného spánku a ponocuješ

Ďalším dôvodom únavy môže byť aj to, že máš deficit nočného spánku. Večer sleduješ filmy, seriály, scrolluješ sociálne siete, do postele si ľahneš až po polnoci a potom sa čuduješ, že si v práci nevyspatá a unavená.

Napraviť to môžeš tým, že si pôjdeš ľahnúť medzi 22. až 23. hodinou večer a minimálne 30 minút pred spánkom vypneš televízor, počítač a aj mobil.

Zjedla si príliš veľa sacharidov

Posledným dôvodom je naše obľúbené jedlo. Možno to už máš na sebe odpozorované, možno nie, no keď zješ príliš veľa sacharidov (a keď sa preješ), si unavená a nič sa ti nechce. Ako sa hovorí, po dobrom obede je čas na „šlofíka“, no nemalo by to tak byť. Jedlo predstavuje palivo a motor, nie uspávanku.

Zmeniť to môžeš tak, že si budeš sledovať príjem kalórií a sacharidov, no aj tým, že budeš jesť pomaly a každé sústo dobre požuješ. Tak sa nepreješ, pretože ti dá žalúdok včas vedieť, že je naplnený.

Nemala by si ani zabúdať na svoje psychické zdravie, ktoré dokážu zlepšiť napríklad voľnočasové aktivity. V našom staršom článku nájdeš návod na to, ako zmysluplne tráviť voľný čas. Týchto 10 koníčkov zlepší tvoj život.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife