1. BACKUP PLAN

Keď si sama, je dôležité mať plán, náhradný plán a náhradný plán náhradného plánu.

Urob si zoznam vecí, ktoré by si chcela v krajine alebo meste navštíviť. Určite začni pamiatkami, skús nejaké múzeá, galérie, parky, podľa toho, čo ťa zaujíma. Vždy je dobré mať prehľad aspoň o top 10 atrakciách. Dnes také informácie ľahko nájdeš na nete, ak máš rada fakty pri sebe, zožeň si bedeker a pamiatky máš aj s odborným výkladom.

Odzadu.sk
Staň sa blogerkou
  1. ČO KEĎ VYČERPÁŠ VŠETKY ZOZNAMY?

Keď je najhoršie, čo tak robiť bežné veci v cudzom meste a tváriť sa že si domáca? Vychutnaj si nerušene kávičku, zatiaľ čo môžeš pozorovať ľudí na ulici, prečítaj si knihu v parku alebo sa len tak bezcieľne prechádzaj s obľúbenou hudbou v ušiach. To, že cestuješ sama neznamená len obehať všetky možné aj nemožné pamiatky ale aj to, že môžeš byť sama sebou!

dscf6434

foto: autorka článku

  1. KEĎ SAMA SEBE UŽ LEZIEŠ NA NERVY, NÁJDI INÝCH CESTOVATEĽOV!

Paradoxom cestovania sama je fakt, že chceš stretnúť čo najviac ľudí. Cudzincom sa netreba vyhýbať, práve naopak, čerpaj nové myšlienky, názory a rozšír si pohľad na svet. Dobrým spôsobom ako naraziť na cestovateľov sú walking tours. Ide o poznávanie mesta s miestnymi.

Výhodou je, že sa dozvieš mnoho zaujímavých vecí, či už z histórie, kultúry alebo života domácich, navyše sa dostaneš do kútov, kde by si sa ako turistka nikdy sama neocitla. Walking tours bývajú buď úplne zadarmo alebo založené na dobrovoľných príspevkoch. Ďalšou z výhod je to, že tam určite stretneš ďalších solo cestovateľov, potom už je jednoduchšie dať sa do reči, keď ste tak povediac na jednej lodi.

j

foto: autorka článku

Škótka, Holanďan, Slovenka, Taiwanka a Austrálčan fotí. Toto bol jeden z najlepších večerov a dokonca sme stále v kontakte.

4. KEĎ MÁŠ NÁLADU VYJSŤ DO ULÍC A ZAPÔSOBIŤ NA NIEKOHO

k

foto: autorka článku

Jedno z tých lepších randevú, keď sa ti hodí, že má Jan? Julien? Ivan? (to je fuk) moped.

Možno sa Tinder na Slovensku neodvážiš použiť, ale v zahraničí sa to občas vypláca. V podstate sa môžu stať len dve veci, buď to bude jedno z tých lepších, normálnejších rande, alebo jedno z tých, na ktorých sa budeš smiať ešte dobrých pár rokov. A keď hovorím rande myslím rande, nie sex. Ty si tu určuješ pravidlá, nie on.

Najlepšie spravíš ak si v profile priamo uvedieš, že cestuješ a hľadáš domáceho alebo iného cestovateľa na drink, výlet, party, whatever. Aspoň dáš hneď zo začiatku všetkým najavo svoje úmysly. Netreba však zabúdať na opatrnosť, nedávaj chalanom adresu miesta, kde bývaš.

Vždy je najlepšie stretnúť sa na neutrálnej pôde, kde je čo možno najviac ľudí, ideálne nejaký podnik. Ja zvyknem kamarátkam poslať aspoň základne údaje chalana, s ktorým idem von, napríklad fotku, meno, vek, jednoducho všetko čo zistíš, než s ním ideš von. Potom majú aj moje kamošky prehľad o tom, s ktorým bolo rande trapas a ktorý prekonal očakávania.

dscf6378

foto: autorka článku

5. KEĎ TO UŽ NEDÁVAŠ S VLASTNÝMI MYŠLIENKAMI – VYTESŇUJ

Možno príde chvíľa, keď sa sama seba spýtaš, prečo si to preboha urobila. Možno je ti smutno, máš pocit, že všetci na teba zazerajú, že si mala radšej ostať doma pri knihe, že kamoši na instagrame majú vzrušujúcejší život…

Jediné, čo naozaj môžeš v takej situácii urobiť, je vypnúť mozog, vytesniť negatívne myšlienky a ak je treba pokojne si poplač. Po každej kríze príde svetlý okamih, aspoň ho viac oceníš.

Ak cestuješ dostatočne dlho sama, jediné čo ťa začne zaujímať je, čo budeš jesť, kde budeš spať a kam ťa najbližšie povedie cesta. Potom stačí už len nájsť návod ako zvládnuť svoj život po návrate domov…

l

foto: autorka článku

Keď je najhoršie, jedlo ťa nesklame! Viac fotiek z mojej cesty nájdeš na romi.siska