Snažíš sa jesť uvedomelejšie, no stále priberáš? Potom je niekde problém. Pozri sa na zdravé jedlá, na ktoré by si si mala pri chudnutí dávať pozor.

Bezlepkové koláče

Konečne je víkend a ty sa vyberieš s kamarátkou do cukrárne. Už dávno si neobjednávate krémeše či punčové rezy. Snažíte sa predsa schudnúť, a tak vsadíte napríklad na bezlepkovú roládu. Hoci sú tieto zákusky ochudobnené napríklad o lepok, obsahujú zasa iné ingrediencie. Treba si uvedomiť, že keď tam niečo chýba, niečím sa to zasa musí doplniť. Nie každá prevádzka dbá na zdravie zákazníka, a tak sa často stáva, že bezlepkové koláče pripravia nie z prírodných múk (rýžová, mandľová), ale zo škrobových zmesi múk, ktoré obsahujú veľa cukru. Vždy sa preto opýtaj na ich zloženie.

Proteínové tyčinky

Ak sa zaujímaš o zdravý životný štýl, určite si sa už stretla s proteínovými tyčinkami. Na prvý pohľad spĺňajú všetko, čo tvoje telo potrebuje na doplnenie chýbajúcej energie. Na obale svietia značky ako „s vysokým obsahom bielkovín“, „vegan“ a „raw“. To však nezaručuje, že z nich nepriberieš. Takéto proteínové tyčinky obsahujú veľké množstvo kalórii, niekedy majú dokonca tak veľa ako hlavné jedlo s polievkou! Preto ich jedz len vtedy, ak ťa čaká naozaj namáhavý tréning alebo nejaká extrémne náročná vysokohorská turistika.

Photo by Stefan Vladimirov on Unsplash

Smoothie a ovocné šťavy

Smoothie a ovocné šťavy sa za posledné obdobie stali populárnou náhradou raňajok. Na to, aby si dostala pol litra zdravej tekutiny musíš spotrebovať množstvo zeleniny a najmä ovocia, ktoré obsahuje fruktózu. Nebezpečné na tom je, že smoothie či ovocnú šťavu dokážeš vypiť aj hneď. Tvoje telo dostane tak „sacharidový šok“. Reálne totiž nie si schopná za tak krátky čas zjesť toľko veľa kusov ovocia a zeleniny. Na druhej strane jedno malé smoothie za deň ťa určite nezabije a ani z toho nepriberieš. Ak to však budeš s nimi preháňať, neočakávaj úbytok hmotnosti.

Produkty bez laktózy

Tak ako sme spomínali deficit ingrediencii pri lepku, tak to spomenieme aj pri výrobkoch bez laktózy. Už si skúsila piť mlieko bez laktózy? Je príjemné sladké, však? Na to, aby si mala z pitia takýchto nápojov pôžitok, používajú výrobcovia veľa cukru. Pokiaľ by si mala piť alebo jesť výrobky bez laktózy a bez pridaných sacharidov, nikdy by si ich ani nedala do úst. Sú totiž úplne bez chuti. Pokiaľ nemáš intoleranciu na laktózu, tak sa radšej vyvaruj častej konzumácii takýchto výrobkov.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.