Je tu čas, kedy sa mnoho žien púšťa do diét s vidinou rýchleho úbytku váhy. Všetky poznajú tie zaužívané pravidlá, ktoré „treba“ dodržiavať, aby sa im to podarilo. Avšak existuje tu mnoho mýtov, ktorým všetci stále slepo veríme, aj keď nemajú zmysel. Pozri sa, ktoré 4 mýty patria k tým najhorším.

S diétou to pôjde ľahšie

Ak sa niekto rozhodne chudnúť, prvým krokom zväčša býva začatie nejakej diéty. Ľudia si myslia, že vďaka tomu schudnú rýchlo a zdravo. Opak však býva pravdou. Telo si diétou a veľkým obmedzovaním iba trápiš, a po určitom čase, keď s ňou skončíš, môže sa veľmi rýchlo dostaviť jojo efekt. Zdravšie a efektívnejšie je nastoliť si vyváženú stravu, ktorej sa môžeš držať dlhodobo a nie len určité obdobie. Navyše, ak hladuješ, neznamená to, že chudneš. Telo si totiž vytvorí zásoby tuku a teda aj energie zo všetkého, čo dostane, aby sa chránilo pred hladom.

Z tukov sa iba priberá

Áno všeobecne to pravda je, keďže tuky majú vyššiu kalorickú hodnotu. No tu platí, že treba jesť všetko s mierou. Ak máš vyváženú stravu, tuky ti vôbec neublížia, práve naopak, získaš z nich energiu, a taktiež dodávajú nášmu telu v tukoch rozpustné vitamíny A, D, E, K. Problémom je práve veľké množstvo nezdravých jedál, ktoré tuky obsahujú. Zdraviu prospešné sú viac rastlinné ako živočíšne tuky.

Po 17. hodine sa už nesmie jesť

V tomto prípade nastane rovnaká situácia, ako pri hladovaní. Ak telo nedostane potrebné živiny, bude si tvoriť vlastné zásoby. Správne by si nemala jesť cca 2 hodiny pre spaním, no iba preto, aby ti nebolo v noci ťažko, a aby metabolizmus mohol správne pracovať. Večera by mala byť zložená najmä zo zeleniny a bielkovín, tuky a sacharidy by si mala vynechať. Ak večeru vynecháš úplne, budeš iba viac unavená.

Všetko z ovocia je zdravé

Áno, ovocie je zdravé, pretože obsahuje množstvo skvelých vitamínov. Rovnako tak však obsahuje aj veľa prírodného cukru. Rôzne ovocné nápoje obsahujú len malé percento vitamínov, trocha lepšie sú na tom smoothie nápoje, no ak si ich nerobíš doma, určite ti do toho kúpeného pridajú aj sirup. Odšťavovaním sa z ovocia odstraňuje vláknina, ktorá je pre naše telo dôležitá, takže najlepšie je konzumovať ovocie v čerstvej podobe a iba v doobedných hodinách, aby telo prísun cukru dokázalo premeniť a využiť na energiu počas dňa.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.