„Ak nehučíš ráno na druhých a ešte si nemal kávu, máš ich naozaj rád.“

Táto milá vtipná veta mi zdobí nástenku v práci a vždy, keď na ňu pozriem, musím sa pousmiať. Počula som ju z rádia v niektoré ráno a skrátka som si ju musela zapísať. Poznám pár ľudí vo svojom okolí, ktorí si svoj deň nevedia predstaviť bez rannej šálky kávy, lebo tvrdia, že „bez nej to skrátka nejde“. Začať, naštartovať sa, vedieť zmysluplne odpísať na e-mail alebo len s úsmevom odzdraviť. Sama mám kávu rada. Ale až takú moc nad sebou jej nezverím. Poznám niečo oveľa lepšie na ranný štart za všetkými povinnosťami a radosťami dňa a tým je ranný beh.

Neradím sa medzi popredných bežcov, ktorí by tomuto športu prepadli na 100 % a stal sa pre nich vášňou, skôr je pre mňa aktivitou, ktorá moje cvičenie dopĺňa a viem, aké účinky pre svoje telo z nej dokážem vyťažiť. Pozitívne na mňa vplýva aj kratší beh 2 až 3 kilometre a práve takúto vzdialenosť si doprajem ráno. Vyskúšaš to aj ty? Je to krátky beh, nezaberie ti príliš veľa času a zároveň stačí na to, aby sa tvoje telo dokonale prebralo. Ponúkam ti moje 4 dôvody, prečo ísť behať skoro ráno.

zdroj: pexels.com

#1 Tvoj deň bude dlhší a plnší

Patrím medzi ľudí, ktorí akosi vždy niečo dobiehajú, naháňajú a často mávajú pocit, že čas uteká príliš rýchlo a nestíhajú. Keď však vstanem ráno skôr a idem si zabehať, v ten deň som tým pádom už stihla niečo urobiť pre svoje telo a zdravie a nemusím myslieť na to, kedy po práci na to bude čas a či budem vládať. Po príchode do práce navyše viem, že nezačínam tu, ale môj deň začal už pred hodinou a pol a teda môj čas od prebudenia bol využitý naplno, aktívne a zmysluplne.

#2 Nabiješ sa pozitívnou energiou

Ak behávaš, určite už vieš, aký dobré pocity to prináša. Ranné rozhýbanie celého tela ťa dokonale preberie, naštartuje tvoju myseľ, koncentráciu, do práce alebo do školy prichádzaš s dobrou náladou a úsmevom na tvári. Čakajúce povinnosti vnímaš menej stresujúco. Máš zo seba dobrý pocit a celkovo z teba vyžaruje pozitívna energia. Možno začneš dostávať otázky z okolia, či sa stalo niečo špeciálne, že sa hneď z rána usmievaš 🙂

zdroj: runningmagazine.ca

#3 Buduješ si disciplínu a pozitívne návyky

Vstávanie skoro ráno kvôli behaniu si vyžaduje kus sebadisciplíny, no ten pocit potom za to stojí. Keď si večer pred spaním povieš, že ráno to dáš a naozaj to aj urobíš, splníš si tak svoj záväzok voči sebe samej a to je pre tvoje sebavedomie veľmi príjemný impulz. Pozitívom tohto návyku je najmä jeho zameranie na zdravie a zdravý životný štýl.

#4 Naštartuješ svoj metabolizmus, podporuješ udržiavanie svojej váhy

Rannou aktivitou zobudíš zo spánku aj svoj metabolizmus, ktorý začne spaľovať skôr a rýchlejšie. Pred samotným behom sa najmä napi čistej vlažnej vody alebo vody s citrónom a prípadne zjedz niečo malé, napríklad energetickú alebo müsli tyčinku. Po behu určite nevynechaj raňajky, tie sú stále základom celého dňa. Pre mňa je ranný beh i spôsob ako sa opäť dostať do pohody po dňoch, kedy som si dopriala viac sladkého, kedy cítim, že nie som úplne vo svojej koži, na ktorú som zvyknutá.

zdroj: pexels.com

Nebehávam každé ráno, našla som si v tomto svoju mieru a vyhovuje mi takto behávať 2-3 krát v týždni. Rozhoduješ a nastavuješ si pravidelnosť podľa seba. Odporúčam však zo začiatku nevzdávať sa a vydržať s touto frekvenciou aspoň mesiac. Uvidíš na sebe výsledky, vyhodnotíš svoje pocity a rozhodneš sa, ako chceš ďalej pokračovať.

Milujem nádych ranného sviežeho vzduchu vonku v čase, keď sa mesto len prebúdza do ďalšieho dňa. Kedy sú ulice ešte pokojné a tiché. Keď slnko len vychádza a prináša ďalší deň a šancu znovu preskočiť svoj vlastný tieň. Vyskúšaj to aj ty 🙂

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.