Lietaj ako motýľ, bodaj ako včela!“ Muhammad Ali

Azda neexistuje výstižnejší citát, ako tento. No len ľudia, ktorí niekedy okúsili čaro boxu, rozumejú jeho významu. Box je dokonalý súlad sily a vytrvalosti s premyslenou eleganciou. Pre ženy ale ponúka ešte niečo naviac…

Neškatuľkujme box do priehradky medzi rozbité nosy a zašívané obočia. Klobúk dole pred ženami, čo sa neboja biť v ringoch, avšak pre nás, tie náchylnejšie k proporciám svojej tváre, ponúkajú tréneri bezkontaktný box. Tento typ tréningov je skutočný hit, no len pre silné ženy. Všetko, čo potrebuješ, sú rukavice, bandáže, dobrá obuv a guráž. Dámy, toto nie je žiadna zumba! Poďme si o tom povedať viac. 🙂

zdroj: pexels.com
Kardio ako nikdy predtým!

Ak sa rozhodneš začať s boxom, priprav sa na najhoršie. Už len rozcvička ťa zrejme prvé razy poriadne potrápi, pokiaľ si nevybuduješ kondičku… Ak si doteraz nerobila žiadne kardio, nedajbože vôbec žiadny šport, neprepínaj na tréningu sily len preto, že ten tréner je celkom fešák, tu nie je priestor na hrdinstvo…Počas tréningov je vhodné v malých dávkach piť izotonický nápoj, ktorý obsahuje najmä aminokyseliny a minerálne látky pre rýchlejšiu regeneráciu svalov po záťaži a cukry ako zdroj energie. Môj malý, ale naozaj osvedčený tip, je vypiť pol hodinu pred tréningom rozmiešanú kávovú lyžičku jedlej sódy bikarbóny v pohári vody. Ak sa chceš na druhý deň postaviť z postele, riziko vzniku „svalovice“ nepodceňuj!

Vyformuje telo k dokonalosti

Nie nadarmo je box považovaný ako jeden z najťažších športov vôbec. Je to spojenie silového tréningu a kondície. Zapájaš pri ňom každý jeden sval. I keď sa ti možno zdá, že box sa zameriava najmä na hornú časť tela, nohy dostávajú pri neustálom poskakovaní a úklonoch, taktiež poriadne zabrať. Neodškriepiteľnou výhodou týchto tréningov je nie len zhodenie kíl vďaka intenzite cvičenia, ale najmä vyrysovanie a spevnenie svalov. Vďaka tréningom boxu teda nebudeš „kosť a koža“, telo sa krásne vyformuje.

zdroj: pexels.com

Zlepšuje koordináciu a reakčnú schopnosť

Hoci sa možno na prvý pohľad zdá, že box je jednotvárny a len treba biť hlava-nehlava, nie je to tak! Je to súlad premyslených úklonov, blokovaní, bočných výpadov s kombináciami rôznych úderov na to správne miesto. Zložitá súhra nôh, rúk ale aj mysle, ktorú sa nenaučíš len mávnutím prútika. Tréningami si postupne osvojíš techniky, jednoznačne tak zlepšuješ koordináciu na úrovni tela ako celku. Výhodou pri bezkontaktnom boxe je, že aspoň nemusíš sledovať, kedy ti pristane súperov „direkt“ na brade.

V bezkontaktnom boxe je síce potreba rýchlej reakcie menšia, nakoľko nestojíte zoči-voči súperovi. Avšak súčasťou tréningu sú samozrejme aj cviky, ktoré reakčné schopnosti rozvíjajú. Reflexy vycibrené z boxu sa ti isto zídu aj v bežnom živote. 

zdroj: pexels.com

Absolútna jednička v boji so zlou náladou

Iste, endorfíny, vďaka ktorým sa cítiš byť šťastná, sa uvoľňujú pri akomkoľvek športe. Avšak spojenie endorfínov s možnosťou vybitia zlosti či prebytočnej energie na boxovacom mechu je jednoznačne bezkonkurenčné. Vďaka prechodom medzi vysokými a nízkymi intenzitami počas boxovania sa zaručene nebudeš nudiť. Počas vysokej intenzity premeníš každú svoju frustráciu v úder. Vďaka tomu si počas časti s nízkou intenzitou príliš zaneprázdnená chytaním dychu a nemáš čas premýšľať nad bežnou realitou.

Box vyhľadávajú mnohé ženy pre svoju schopnosť ventilácie. Doslova si vybiješ zlú náladu. A čo je najlepšie, formuješ si popritom krásnu postavu, zlepšuješ silu, vytrvalosť a obratnosť, no najmä – dôveru v samu seba . Predstavivosti sa medze nekladú – predstavuješ si namiesto mechu svojho ex? Nadurdeného šéfa? Kamarátku, čo ťa zradila? Každý jeden úder ťa urobí šťastnejšou.

Vyzývam ženy, ktorým nestačí vrtieť sa na hodine tanca, berte rukavice a nebojte sa zapotiť na tvrdom tréningu, je to mimo iné, absolútne sexi!

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.