Kráľovná komunikácie

Aj ty si už po nejakej debate premýšľala nad tým, že si mohla povedať niečo iné? Niečo lepšie? Že niekedy nevieš ľudí rozhovorom obrátiť na svoju stranu? Ukážeme ti, ako sa vyjadriť v 3 vybraných situáciách tak, aby si z toho vzišla víťazne práve ty a bola kráľovná komunikácie.

Keď chceš zmeniť niečo, čo sa ti nepáči

Koľkokrát si si už zahryzla do jazyka, kvôli niečomu, čo sa ti síce nepozdávalo, ale nechcela si vyvolať hádku či pokaziť si s niekým vzťah? Radšej si zanadávať v hlave ako niekoho konfrontovať? Predstav si, že aj takáto situácia sa dá ľahko a v pokoji vyriešiť bez toho, aby ostalo vo vzduchu napätie.

Začni používať slovíčko ALE. Je rozdiel, ak povieš Ja to dnes zaplatím a Ja to dnes zaplatím, ale nabudúce berieš ty. Alebo situácia v práci/škole: Jasné, požičiam ti pero. – Jasné, požičiam ti pero, ale už by si si mala doniesť vlastné. Pokojným tónom a zdôraznením na to, čo príde po „ale“ dáš človeku najavo, že niečo treba zmeniť.

Keď od niekoho niečo potrebuješ

Pokojným a milým prejavom toho získaš oveľa viac. Napríklad aj vtedy, ak niečo od niekoho potrebuješ. Tlačenie na pílu, či frázy ako potrebujem, musíš, ale no taaak! ti veľmi nepomôžu. Aj v tomto prípade to musíš uhrať na jemné citové vydieranie.

Napríklad ak si s tebou nechce kolegyňa vymeniť službu skús namiesto Ale no tak, veď si to len prehodíme povedať Veľmi by mi pomohlo, ak by sme si to mohli vymeniť. Budeš to mať u mňa! Skúsme aj iný príklad – chceš, aby s tebou kamoška šla na dvojité rande na slepo. Namiesto prehovárania, ktoré s ňou ani nehne skús: Bola by som rada, ak by sme šli spolu, aspoň v tom nebudeme samy.

Keď na teba niekto tlačí

Zažila si už situáciu, pri ktorej si sa musela rýchlo rozhodovať? Keď na teba niekto tlačil, aby si sa vyjadrila či niečo urobila čo najskôr, aj keď si nemala čas alebo nebola rozhodnutá? Zaisti si toho času viac s touto ľahkou a úprimnou frázou.

Nikto nemá rád, ak mu na otázku odpovieš neviem, teraz nie, neviem kedy, … buď otvorená a povedz: Potrebujem viac času. / Potrebujem čas na premyslenie, snáď ma chápeš. / Rada by som si to ešte premyslela. 

Ak by si sa chcela zamerať aj zlepšenie komunikácie s partnerom, vyskúšaj naše overené triky. V našom staršom článku sme ti predstavili 5 tipov, ktoré ti v tom zaručene pomôžu.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife