Harry Potter nebol len obyčajná séria kníh, či filmov. Pre našu generáciu znamenal omnoho viac. Rástli sme spolu s ním, a spolu s ním sme sa aj učili. A tento skvelý príbeh v sebe ukrýva omnoho viac, než sa na prvý pohľad môže zdať. Tu je 11 lekcií, ktoré nám Harry priniesol do nášho života.

1. S podporou priateľov je všetko možné

Kde by bol Harry bez brilantnej Hermiony a nápaditého Rona? Aj v tých najťažších časoch stáli pri ňom a podporovali ho. Bez ich pomoci, by sa mu nikdy nepodarilo nad Voldemortom zvíťaziť. Keď budeš mať pri sebe tých najbližších priateľov, už nikdy nebudeš na nič sám.

View this post on Instagram

It's best left in the safe hands of Hermione Granger.

A post shared by Harry Potter Film (@harrypotterfilm) on

2. Nikdy nesúď knihu podľa obalu

Perfektná ukážka toho, ako sme si všetci mysleli, že profesor Snape zradil Dumbledora a rovnako aj Harryho, no opak bol pravdou. Úprimne, mi Snape nikdy nebol sympatický a od prvej časti som ho nemala rada. O to viac ma na konci prekvapilo, že sa po celý čas snažil Harryho ochrániť. Všetkým by nám to malo pripomenúť, že netreba súdiť knihu podľa obalu.

3. Byť chytrý je skvelé, no nie je to tá najdôležitejšia vec na svete

Niet pochýb o tom, že Hermiona bola múdrejšia, než hlavná postava. No aj napriek tomu, bol Harry ten, ktorý zvíťazil a uspel, pretože bol odvážny. Podobne aj v našom obyčajnom nečarodejníckom svete neznamená múdrosť všetko. Existuje mnoho iných vlastností, ktoré ťa robia výnimočnými a vďaka nim môžeš uspieť.

View this post on Instagram

Gaze upon your heart's deepest desires.

A post shared by Harry Potter Film (@harrypotterfilm) on

4. Naše rozhodnutia rozhodujú o budúcnosti

Možno si niektorí ľudia myslia, že osud je predurčený a nedá sa ovplyvniť. Mnoho teenegerov má pocit, že je pod neustálym tlakom rodičov a učiteľov, ktorí rozhodujú za neho. Nikdy však netreba zabúdať na to, že naše myšlienky a rozhodnutia sú tie, ktoré rozhodujú o tom, čo sa s nami stane. Veď Harryho klobúk tiež poslúchol, pri rozhodovaní, kam ho zaradiť, či nie?

5. Láska je tou najsilnejšou zbraňou

Neboli to najlepšie čarodejnícke schopnosti, ktoré Harryho ochránili pred smrťou. Bola to láska jeho najbližších, ktorú Voldemort nemal nikdy možnosť spoznať. Táto krásna podobizeň nám ukazuje, akým je láska ohromne silným nástrojom.

6. O veciach, ktorých sa bojíme, treba hovoriť

„Ten, ktorého meno sa nevyslovuje“, Harry aj tak vyslovil, pretože sa ho nebál. Je to perfektnou metaforou na rôzne veci, o ktorých sa bojíme hovoriť. Dumbledor to vystihol najlepšie: „Strach z názvu, zvyšuje strach zo samotnej veci“. Či už sú to problémy vo vzťahu, závislosť, zdravotné či iné problémy, vždy je lepšie hovoriť o tom, než to v sebe dusiť.

7. Je v poriadku poprosiť o pomoc

Vždy, keď bol Harry v úzkych vedel, že existuje niekto starší, skúsenejší, ku komu sa môže obrátiť o pomoc. To, že občas potrebujeme poradiť alebo s niečím pomôcť neznamená, že sme slabí. Práve naopak, silní sú tí, ktorí poznajú svoje slabiny.

View this post on Instagram

Three cheers for Neville Longbottom! 👏

A post shared by Harry Potter Film (@harrypotterfilm) on

8. Je dôležité veriť si

Pamätáš si na scénku, kedy si Ron myslel, že mu Harry dal pred jeho prvým zápasom vypiť elixír šťastia? Ronovi sa potom nesmierne darilo a bol naozaj úžasný. A to len preto, že uveril kúzlu, ktoré sa ani nekonalo. Tak málo stačí k tomu, aby sme uspeli. Viera v samú seba je základom víťazstva.

9. Nikdy sa nevzdávaj

Aj keď v poslednej časti Harry zistil, že posledným horkraxom je on sám, ani vtedy sa nevzdal. Mohol odísť na lepšie miesto, kde by sa stretol so svojimi zosnulými priateľmi a rodinou, no on sa ja napriek tomu rozhodol vrátiť „z mŕtvych“a dokončiť to, čo začal. Aj v tých najhorších časoch je dôležité v sebe nájsť silu pokračovať.

10. Nauč sa čeliť svojmu strachu

Určite sa raz ocitneš v situácii, kedy budeš musieť čeliť svojmu najväčšiemu strachu. Možno to nebude začarovaný les a gigantické pavúky, no bude to pre teba rovnako desivé, ako pre Rona. Keby sa vtedy Ron nebol prekonal, pravdepodobne by sa stalo niečo veľmi zlé. Aj v skutočnom živote musíme posúvať svoje hranice a čeliť strachu, ktorý v sebe nosíme.

11. Si silný/á a dokážeš to!

Aj keď po ceste Harrymu pomohlo veľa ľudí, na čele s Hermionou, Ronom, Dumbledorom, Snapeom, Siriusom a mnohými ďalšími, v poslednom súboji stál zoči voči Voldemortovi on sám. On sám musela dokončiť všetko, čo začal. A zvládol to bravúrne, pretože veril tomu, že to zvládne. Neboj sa, ak ťa náhodou počas cesty niekto opustí, silu nosíš v sebe, len ju musíš objaviť!

View this post on Instagram

Stronger together.

A post shared by Harry Potter Film (@harrypotterfilm) on

A na záver by som rada pripomenula, že všetci blízki, ktorí Harrymu umreli, ho nikdy v skutočnosti neopustili. Počas všetkých častí boli s ním, pretože žili v jeho srdci. Ver, že ak máš niekoho schovaného vo svojej duši, tak bude žiť navždy s tebou a nikdy ťa neopustí.

zdroj: au.reachout.com, huffingtonpost.com

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.