Vzťahy sú vo všeobecnosti dosť komplikované. Ak však vo vzťahu nastane nejaký problém, stále sa môžeš jednoducho pobaliť a dať mu zbohom. Manželstvo je už o niečom inom. Nehovorím, že neexistuje rozvod, ale každý vstupuje do manželstva za predpokladu, že so svojím partnerom strávi zbytok svojho života (minimálne vtedy, ak sa berie z lásky a nie z iných nešpecifikovaných dôvodov).

 

So svojím manželom budeš tráviť každý deň, budete spolu vychovávať deti, budete spolu budovať budúcnosť, budete spolu rásť, budete musieť prejsť nejednou ťažkou skúškou. Preto si svojho budúceho manžela vyber naozaj dôkladne. Tu je 11 vecí, ktoré by ste si mali so svojim partnerom spoločne preskákať ešte predtým než si poviete svoje „áno“:

 1. Cestujte spolu – cestovanie ti môže veľa ukázať. Napríklad to, ako sa obaja správate, keď ste v strese, stratení alebo máte nejaké problémy, ktoré treba promptne vyriešiť.
 2. Majte za sebou hádky – hádky ti ukážu ako reaguje keď je nervózny a celkovo ako sa dokáže postaviť ku konfliktom a riešiť ich. Či už chceš alebo nie, v manželstve sa hádky vyskytnú. A vždy je lepšie vedieť, či sa na svojho priateľa môžeš spoľahnúť v tom, že hneď netreskne dverami a neodíde.
 3. Riešte financie – aj keď to spočiatku môže byť nepríjemná téma (nikto sa nechce baviť o peniazoch, keď je zamilovaný) no je nevyhnutná. Musíte si uvedomiť, že po svadbe už ste spolu aj právne zviazaní a tak všetky vaše nadobudnuté majetky sa delia na polovicu.
  zdroj: Photo by ola symolon on Unsplash.com
 4. Skúste spoločné bývanie – už dávno nie sme v časoch, kedy bolo „žitie na divoko“ tak veľmi odsudzované. Práve naopak, spoločný život ešte pred svadbou ti môže ukázať ako sa tvoj partner správa s súkromí. To aké máte hygienické návyky, či nároky na čistotu a poriadok vedia vyvolať pekné hádky.
 5. Preberte plány na nasledujúcich 5 rokov – čo ak máte úplne iné plány? Čo ak on chce ešte cestovať po svete a ty sa už vidíš v pôrodnici? Budete bývať v dome či v byte? Chceš si zobrať hypotéku, alebo pôjdeš pracovať do zahraničia? Existuje množstvo rôznych variant, preto je dôležité zistiť, či sa obaja vidíte o 5 rokov na tom istom mieste.
 6. Porozprávajte sa o podvádzaní – čo považuješ za podvádzanie ty a čo on ? Pusa? Káva? Či „nevinný chat“? Ako by ste riešili, keby jeden z vás pochybil? Majte v tomto jasno.
 7. Ukáž aj svoje zlé stránky – na začiatku vzťahu sa vždy snažíme zapôsobiť čo najlepšie. No celý život nebudeme mať len svoje dobré dni. Budete sa milovať aj v tých horších časoch? Dokážete tolerovať svoje zlozvyky a nedostatky?
  zdroj: unsplash.com
 8. Hovorte o deťoch – nejde ani tak o to či jedno, dve alebo tri. Chceš deti? Chce ich tvoj priateľ? Pokiaľ tajne dúfaš, že z človeka, ktorý nikdy nechcel deti sa po svadbe stane úplný opak, si na omyle.
 9. Dohodnite sa na domácich prácach – je rok 2017 a už dávno to nefunguje tak, že žena má byť tá, ktorá stojí za sporákom, upratuje, žehlí a perie. Pokiaľ to tak sama chceš a cítiš je to v poriadku. Ale v spoločnom priestore žijete obaja. A tak by ste mali mať určené, kto , čo, kedy a ako.
 10. Kde sa vidíte spolu o pár rokov ako pár? – nemali by ste preberať len svoje osobné plány na nasledujúce roky, ale aj to, čo očakávaš od svojho partnera alebo manželstva. Ak predpokladáš, že sa z neho stane úspešný podnikateľ a on to vôbec nechce, tak niekde nastane chyba.
 11. Spoznajte svoje rodiny- a to veľmi dôkladne. Pokiaľ sú stále súčasťou života tvojho partnera, tak si vo svoj deň D nebudeš brať len jeho, ale aj celú jeho rodinu.

 

P.S. Tento článok, nemá nikoho odhovoriť od manželstva. Každému prajem, aby si našiel človeka, s ktorým bude chcieť stráviť celý svoj život 

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.