Vzťahy sú veľmi komplikovaná vec, no napriek tomu bez nich nedokážeme žiť. Každý z nás sa určite ocitol v situácií, v ktorej pochyboval o sebe a svojej polovičke a želal si, aby existoval nejaký univerzálny návod, ako si to uľahčiť. Žiaden taký návod nanešťastie neexistuje, no týchto desať právd ti môže nabudúce pomôcť.

Pokiaľ chceme, aby nám život vo dvojici fungoval no nie sme ochotní do toho vložiť absolútne žiadne úsilie, nemá to zmysel. No ak sa snažíme a stále to nefunguje, tak na to nejdeme správne. Pokiaľ chceš, aby tvoj vzťah napredoval a nebol len silou zvyku, prečítaj si týchto desať rád.

Ak nerobíš chyby, neriskuješ

Nie, neznamená to podvádzať. Znamená to nemať zábrany pokiaľ ide o tvoj vzťah, avšak s úmyslom zobrať zodpovednosť za to, keď sa niečo nepodarí. Bez chýb sa vzťah nemôže posúvať vopred a ani meniť, či už k lepšiemu alebo nanešťastie v niektorých prípadoch k horšiemu. Pointou je riskovať a chybovať ako pár, a rovnako spolu sa z nich učiť a stávať silnejším tímom.

Aby to za to stálo, bude ťa to stáť mnoho času

Je pravidlom veriť, že vzťah by mal prísť prirodzene ako iskra pri prvom stretnutí. V skutočnosti byť v monogamnom vzťahu zatiaľ čo sa musíš ovládať a potláčať svoje túžby a potreby je neprirodzené. Je to proti našim inštinktom. Zvyknúť si na to, že život vo vzťahu je iný a prijať to však stojí čas, mnoho času. Musíš byť len trpezlivý.

zdroj: pexels.com

Pracuj na tvojom vzťahu

Pokiaľ to za to stojí, nie je to ľahké získať a rovnako je to aj so vzťahmi. Mnoho ľudí podceňuje koľko práce treba na to aby vzťah fungoval. Mnohí to vzdajú už pri prvej prekážke. Čo to však znamená veľa práce? U každého je to odlišné. No pre každého platí, že vzťah je ako obrovská hora priamo pred tebou na ktorú si sa vždy bál vyliezť. Musíš len prekonať sám seba.

Keď už si raz začal, dokonči to

Hovorím o hádkach. Nezačínaj hádku, ktorá sa potom vyhrotí a nikdy ju nedokončíte. Nevyhýbajte sa potom problému kvôli ktorému ste sa hádali a nedúfajte, že sa to nejako vyrieši samé. Spôsobí to len potlačovaný hnev. Ak odídeš od hádky bez toho aby ste problém vyriešili, odchádzaš tým aj od vzťahu. Jedného dňa už sa ani jeden z vás nevráti.

Neboj sa hovoriť áno skoro na všetko

Čo najhoršie sa môže stať? Opustíš svoju komfortnú zónu? Hovorí sa tomu možnosť rozvíjať vzťah. Vo vzťahoch používame moc často slovíčko nie. Neradi sa cítime nepohodlne. No pokiaľ chceš, aby tvoj vzťah pokračoval vpred, hovoriť čo najčastejšie svojmu partnerovi áno je dobrý začiatok.

zdroj: pexels.com

Každý má mať svoj život

Len preto, že si zamilovaný neznamená to, že máš zabudnúť na všetok tvoj okolitý život. Obaja by ste mali mať svoj vlastný život, na ktorom by si mal aj naďalej pracovať. Mnohí ľudia, ktorí začnú vzťah pozastavia svoj život mimo neho a prestanú sa venovať tomu, čo najradšej robili sami.

Nezabúdaj na svoje sny

Nech boli tvoje sny pred tým ako si vstúpil do vzťahu akékoľvek, nemeň ich len kvôli svojej polovičke. Mnohí sa ich vzdajú, lebo si myslia, že nezapadnú do ich vzťahu. Samozrejme, že sny sa meniť môžu, no nemal by si ich zatieniť kvôli niekomu inému.

Aby si zažil život, ktorý za to stojí, musíš sa rozhodnúť, že taký chceš

A to rozhodnutie je naozaj len na tebe.  Nestrácaj sám seba vo vzťahu. Nezabúdaj na svoje potreby a cestu ktorou chceš ísť. Môžeš prežiť pozoruhodný život aj pokiaľ sa vzťahu odovzdáš ale musíš sa rozhodnúť, či je to naozaj to, čo chceš a či sa do toho nenútiš.

Ak priznáš porážku, prehral si

Mal by si bojovať za svoj vzťah. Vždy. Nie vo vzťahu, ale za vzťah a to je rozdiel. Pokiaľ je to len o tebe a tvojom partnerovi, potom to môžeš nazývať vzťahom. Uznaj sám, že pokiaľ priznáš porážku, tak dostatočne nebojuješ. No aj pokiaľ priznáš svoju chybu, môžeš povedať, že bojuješ.

Napriek tomu, že to vyzerá zložito, stojí to za to. Chvíľu síce bude trvať, než si zvykneš na zmeny, no pokiaľ si za svojim vzťahom naozaj budeš stáť a budeš bojovať, výsledky sa skôr či neskôr dostavia. Len sa nesmieš báť opustiť svoju komfortnú zónu a priniesť do vzťahu niečo nové.

102

zdroj: psychologytoday

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.