Zdravé potraviny

Banány

Ideálna denná dávka banánov sú 2. Pri konzumácii väčšieho množstva môžeš mať problémy so zubným kazom. Banán obsahuje baktérie poškodzujúce zuby a zubnú sklovinu. Zrelé banány sú bohaté na tyramín, ktorý je spúšťačom migrény, takže ťa môže bolievať aj hlava.

Ovsené vločky

Ovsené vločky a kaše patria k obľúbeným raňajkám, no ak to budeš s nimi preháňať, koleduješ si o tráviace problémy a nadúvanie. Príliš veľa ovsa obmedzuje tiež vstrebávanie vápnika, horčíka a zinku. Ak si do kaše pridáš veľa iných vecí (orieškové maslo, čokoláda, ovocie), namiesto chudnutia môžeš priberať, lebo prijmeš veľa kalórií. Zdravé množstvo ovsených vločiek na deň je 85 – 170 g.

Ryža

Ryža patrí k obľúbeným prílohám, no nemala by si si dávať viac ako 90 g ryže (váha v surovom stave). Ryža obsahuje málo vitamínov a zvyšuje hladinu inzulínu. Môže obsahovať arzén v nízkych dávkach, ktorý ovplyvňuje duševnú výkonnosť.

Čučoriedky

Čučoriedky môžu znížiť hladinu glukózy v krvi pod normálnu hodnotu, čo môže byť nebezpečné predovšetkým pre diabetikov. Podieľajú sa tiež na riedení krvi. Vysoké množstvo čučoriedok môže spôsobiť aj dýchavičnosť alebo nepravidelné dýchanie. Zdravé množstvo tohto ovocia je jedna šálka.

Para orechy

Brazílske orechy (alebo para orechy) obsahujú veľké množstvo selénu, ktorý môže byť vo vysokých množstvách toxický. Príznakom toxicity je vypadávanie vlasov, oslabenie nechtov, tráviace problémy či problémy s pamäťou. Ideálne množstvo je 2 – 3 para orechy denne, 5 ks orechov je už na hornej hranici bezpečného príjmu selénu pre dospelého človeka.

Pečienka

Nie každý obľubuje vnútornosti, a teda napríklad pečienku, ktorá je bohatá na vitamíny. Napríklad 100-gramová porcia hovädzej pečienky obsahuje 6-násobné množstvo odporúčaného príjmu vitamínu A a medi. Môže to viesť k toxicite, pričom k príznakom patria problémy so zrakom, bolesti kostí, nevoľnosť a vzniká aj vyššie riziko vzniku Alzheimerovej choroby.

Sušené ovocie

Nie je sušené ovocie ako sušené ovocie. Ak konzumuješ veľké množstvá bežne dostupného ovocia z obchodov, mala by si vedieť, že obsahuje veľké množstvá pridaných cukrov. Vo veľkom množstve môže spôsobiť problémy so zubami alebo s trávením.

Rovnako, ako pri všetkom, platí, že všetko je dobré len v rozumnej miere. Zdravý životný štýl ale nemusí byť úplná pohroma. Ak chceš schudnúť, zlepšiť kondičku alebo len jednoducho začať žiť zdravo, stav na tieto 4 kroky, ktoré ti tvoje snaženie uľahčia. 

Zdroj: Bright Side & Healthline & The Healthy

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieFitness