Miluješ napätie a strach? Tak potom musíš byť obrovskou fanúšičkou hororových filmov, ktoré ti ponúknu týchto oboch pocitov až – až. Pokiaľ netušíš, aký horor si pustíš dnes večer, môžeš sa inšpirovať. Vybrali sme pre teba top 10 za posledných 10 rokov.

Nezhasínaj! (2016)

Už od nepamäti tma symbolizovala niečo zlé. Pokiaľ sa ocitneš v tme, niečo alebo niekto ti ublíži. Tento koncept bol skvelo spracovaný v horore Nezhasínaj. Rebeccu už niekoľko rokov prenasleduje duch ženy, akonáhle sa ocitne v tme. To isté prežíva aj jej mladší brat a po čase prídu na to, že táto bytosť je prepojená na jej matku. Na povrch vypláva tak rokmi skrývané desivé tajomstvo. Rozhodne ťa zaujme tematika zla, ktoré sa objavuje iba v tme. Svetlo sa v tomto prípade stáva jedinou záchranou.

Anabelle (2014)

Starodávna bábika s hrôzostrašnou tvárou posadnutá démonom … Na prvý pohľad obrovské klišé, no plusom je, že tvorcovia filmu nedali bábike žiadne klasické hororové grimasy. Výraz hračky je sám o sebe strašidelný a v tomto horore to na počudovanie aj celkom postačí. Pokiaľ si ho nevidela a chceš sa báť ešte viac, mala by si vedieť, že sa režiséri inšpirovali skutočnosťami. V sedemdesiatych rokoch vlastnila žena menom Donna jednoduchú handrovú bábiku. Nevyzerala až tak strašidelne ako filmová Anabelle, no jej majiteľka sa stala svedkom rôznych čudesností. Bábika sa veľakrát sama premiestnila a po čase sa Donne a jej spolubývajúcej objavovali po dome rôzne pergamenové odkazy, kde bolo napísané: „Pomôž nám.“ Jedného dňa našla Donna bábiku so zakrvavenými rukami, inokedy trpeli bezdôvodnými bolesťami. Dievčatá o tom informovali médiá, ktoré zistili, že sa do nej prevtelila duša zavraždeného dievčaťa. Tú napokon uzamkli do sklenenej vitríny, kde svietil nápis „Nedotýkať sa.

Mama (2012)

Malé dievčatká Lilly a Victoria po smrti svojej matky záhadne zmizli. Ich strýko Lucas sa ich snaží bezúspešne nájsť už päť rokov. Nakoniec ich objavia v opustenej chate uprostred lesa. Lucas si ich spolu s partnerkou osvojí a snažia sa im poskytnúť domov plný lásky a starostlivosti. Dievčatá sa však chovajú veľmi divne. Akoby komunikovali s niekým tretím, s niekým neznámym. Tou neviditeľnou osobou je ich zosnulá matka, ktorá ich chce vychovávať aj po smrti. Nedokáže s zmieriť s tým, že jej deti opatruje niekto iný a tak sa ich snaží získať naspäť. Záver je veľmi emotívny a nečakaný, čo z hororu robí naozaj kvalitný film.

Insidious (2010)

Známe hororové ľakačky tvoria síce polovicu filmu, no aj napriek predvídateľnosti v tebe niečo zanechá. Film sa nesie v duchu nepísaného hesla – strach v nás vyvolávajú horory najmä s malými deťmi, ktoré sú akýmsi symbolom čistoty a dobra. Narazíš na nudné scény prepletené s tými „akčnejšími“, pri ktorých ťa občas mykne. Kvalita hororu ale tkvie v celkom jednoduchých efektoch. Insidious sa síce nepýši príliš vymakanou grafikou, no svojich divákov nechá plných napätia až do samého konca.

Ghoul (2015)

Máme tu typický hororový formát z česko – ukrajinskej produkcie, ktorý bol populárny už niekoľko rokov dozadu. Ide o nakrúcanie deja priamo filmovými postavami. Pokiaľ teda nie si fanúšičkou roztraseného obrazu na spôsob Paranormal activity, tento horor asi nebude veľmi pre teba. Za zmienku určite stojí ale kvalitne spracovaná kanibalistická tematika a inšpirácia skutočnou postavou. Trojica priateľov sa vyberie do ukrajinskej dedinky Jabločnoje, kde sa narodil sovietsky kanibal Andrej Romanovič Čikatilo, známy tiež ako rostovský rozparovač. Ten tu v rokoch  1978–1990 zavraždil minimálne 52 detí a žien. Časti ich tela napokon jedol. Jeho duch prenasleduje hlavné postavy, ktoré kvôli nemu nevychádzajú z prístrešku hlboko v lese. Temný horor je plný desivých a nevysvetliteľných scén a najmä vďaka nim sa čoraz viac stupňuje. Tak v nás vyvoláva strach do poslednej minúty. 

Poltergeist (2015)

Remake slávneho hororu Poltergeist z roku 1982 mal pred štyrmi rokmi veľké očakávania. Film ich určite naplnil. Dej je popretkávaný občas vtipnými, no najmä strašidelnými scénami, ktoré rozhodne nenechajú chladnými aj náročnejšieho diváka. Jeho gradácia tvorí gro celého hororu. Po zhliadnutí len tak ľahko nezaspíš.

Žena v čiernom (2012)

Dej sa točí okolo mladého právnika Arthura Kippsa, ktorý sa pracovne vydáva do odľahlého mestečka s nízkym počtom obyvateľov. Pred rokmi tam záhadne zahynulo niekoľko detí. Výnimkou nie je ani malý Nathaniel, ktorý sa utopil v močiari. Trailer ale predčil očakávania. Horor musíme zaradiť medzi duchársku klasiku bez nápaditých desivých scén či zaujímavých zvratov. Aj napriek tomu tento mrazivý príbeh skvelo pôsobí  na psychiku diváka, čím si ho v podstate získa.

Sirota (2009)

Popri všetkých tých „duchárinách“ tu máme konečne horor, v ktorom je veľkým strašiakom malé,  na pohľad nevinné dievčatko. Nie je posadnuté diablom, nie je ani mŕtve, dokonca sa ani nerozpráva s mŕtvymi. Pointa tkvie v tom, že si mladý pár adoptuje malé dievča. Ono však vonkoncom nie je malé. Po smrti svojho tretieho dieťaťa si John a Kate Colemanovci adoptujú deväťročnú sirotu Esther. Svoojich adoptívnych rodičov prekvapuje najmä inteligenciou a prílišnou vyspelosťou. Od začiatku je Esther veľmi čudná a pred rodičmi sa snaží vyzerať ako neviniatko. No akonáhle ich nemá pri sebe, stáva sa stelesneným zlom. Ubližuje nielen svojej nevlastnej sestre, ale aj iným deťom zo školy. Dokonca oslabí vzťahy medzi členmi rodiny. Aj keď je dej zo začiatku nezaujímavý či dokonca až nudný, zápletka postupne graduje. Pointu hororu sa dozvedáme až na konci, avšak v tomto prípade ide o veľmi kvalitné spracovanie daného motívu.

Sinister (2012)

Jeden z najlepších hororov za posledné desaťročia. Sinister, alebo záhadný tvor zvaný Bagul je súčasťou nového domu, do ktorého sa nasťahuje spisovateľ Ellison aj so svojou manželkou a dvomi deťmi. Ellison sa dozvedel o záhadných vraždách, čo sa udiali práve na tomto mieste a chce o nich napísať knihu. Tento zámer sa mu však nevyplatí, pretože na povale nájde niekoľko kaziet, kde sú zobrazené všetky tieto vraždy. Takmer celá rodina – okrem najmladšieho člena – vždy zomrela hrôzostrašnou smrťou. Tá je taktiež súčasťou videí. Každé z nich tiež obsahuje podivuhodný znak nakreslený krvou. Ten patril Bagulovi, ktorý sa živil dušami malých detí. Nikam sa pred ním neschováš, nikdy neutečieš.

Sinister 2 (2015)

Po obrovskom úspechu sa Sinister dočkal pokračovania. Našťastie bola dvojka oveľa strašidelnejšia ako pôvodný film. Scény sú spracované omnoho lepším spôsobom ako v prvej verzii, no režisér zachoval pôvodný koncept hororu, na ktorom bol celý príbeh postavený. Možno sa nedočkáme takého konca ako v jednotke, no to na kvalite filmu vôbec neuberá. Scény sú omnoho drastickejšie a ľakačky vôbec nie sú predvídateľné ani divákovi, ktorý Sinistra 1 už videl. Tento horor rozhodne odporúčam, pri ňom takmer každý spozná význam slova strach.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.