Každý si zaslúži vo vzťahu rešpekt, súcit a samozrejme lásku. Ale ak nemáš pocit, že by ti niečo z toho tvoj partner dal, skús prehodnotiť vzťah s ním.

Odzadu.sk
Staň sa blogerkou
  1. Nezdvorilý jazyk

Zdravý vzťah začína rešpektom oboch jednotlivcov. Nikdy by si nemala tolerovať niekoho, kto ťa nazýva škaredo, dáva ťa dole pred ostatnými alebo svojimi slovami spôsobuje, že sa cítiš pri ňom nepohodlne. Nič neoprávňuje tvojho partnera, aby mohol s tebou zaobchádzať neúctivo, keď nevie kontrolovať svoj jazyk.

  1. Priveľmi kontrolujúci partner

Ak máš partnera, bez ktorého sa nemôžeš ani na krôčik niekam pohnúť, mali by si sa zamyslieť nad tým, či je to zdravé. Nikdy by si nemala rešpektovať pri sebe človeka, ktorý cíti potrebu riadiť nielen váš spoločný vzťah, ale aj každý aspekt tvojho života. Psychologička Andrea Bonior hovorí: „Toxické vzťahy sa môžu skrývať takmer každému. Ovládanie správania zo strany partnera nepozná žiadne hranice. Ľudia akéhokoľvek veku, pohlavia, sexuálnej orientácie alebo sociálno-ekonomického postavenia môžu ovládať vzťah, alebo môžu byť tými ovládanými.“

Zdroj: pexels.com

  1. Porušenie dôvery

Okrem rešpektu medzi dvoma ľuďmi, musí vo vzťahu existovať aj dôvera. Ak nemôžete z akéhokoľvek dôvodu dôverovať svojmu partnerovi, mala by si s ním o tom hovoriť alebo takýto vzťah ukončiť. Nedostatok dôvery môže zabíjať inak zdravý vzťah. Obaja partneri sa musia vo vzťahu cítiť pohodlne a otvorene. Tiež musia cítiť, že sú tým druhým podporovaný.

  1. Neustála potreba

Samozrejme, pocit vo vzťahu, že ho chceš a potrebuješ, je normálny. Ale netreba to zase preháňať. Takýto partner by bol najradšej s tebou 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Nič bez teba nespraví, nikam bez teba nejde. Takýto typ partnera je podobný s bodom číslo 2.

  1. Nenachádzaš sa u neho na 1. mieste

Aj keď sú určite dôležitejšie časti vášho života mimo vášho vzťahu, ale tvoj partner by mal pred inými vecami uprednostniť práve teba. Nikdy netoleruj niekoho, kto si na teba nenájde čas, ktorý má stále nejaké výhovorky, keď sa máte stretnúť. Zaslúžiš si niekoho, kto sa k tebe bude správať ako ku kráľovnej. Nájde si na teba čas a zároveň to nebude preháňať, ako pri bodoch číslo 2 a 4.

Zdroj: unsplash.com

  1. Negativita

Negativita je súčasťou každého vzťahu, ale nemalo by sa stať, aby mala prednosť pred pozitívnym postojom. Negatívny postoj sa prejaví v negatívnych myšlienkach a nakoniec aj v negatívnej mysli. Ľudia, ktorí sa zvyknú zameriavať na negatívne veci, majú tendenciu mať nízku energiu, obviňujú ostatných za svoje problémy a vo všeobecnosti nie sú a ani nebudú zábavnými a inšpiratívnymi ľuďmi. Nikdy sa nerozhodni pre niekoho, kto prejaví takúto negativitu v živote, pretože vás to skôr či neskôr zruinuje.

  1. Emočná nedostupnosť

Ak bude tvoj partner citovo dostupný, bude váš vzťah úspešný. Ak máš pocit neistoty a plachosti zo zobrazovania vlastných emócií, potom sú pravdepodobne u teba alebo tvojho partnera zakorenené problémy, ktoré je potrebné vyriešiť skôr, ako sa môžu podieľať na zdravom, prosperujúcom vzťahu.

  1. Partner, ktorý nepočúva

Obaja by ste sa mali vo vzťahu cítiť dobre a hovoriť medzi sebou otvorene a úprimne. Ak tvoj partner pravidelne hovorí iba o sebe, nezaujíma sa o tvoje pocity, názory, ani o to, čo si robila, znamená to, že ťa neuznáva ako plnohodnotného človeka.

  1. Niekto, kto nepodporuje tvoje sny

Tvoj partner by ťa mal podporiť na 150% pokiaľ ide o tvoje sny a ciele. Nemala by si tolerovať niekoho, kto na teba žiarli alebo sa dokonca pokúsi podkopať tvoj úspech.

  1. Nezodpovednosť

Povinnosti dospelých nie sú v žiadnom prípade zábavné a väčšina by ich mať nechcela. No pred dospeláckou zodpovednosťou sa nedá utekať večne a aj ten, čo nechce je raz bude musieť čeliť. Alebo bude pre ňou utekať do nekonečna, a to predsa nechceš.