Pravdepodobne ich nepoznáš a práve preto v nich nenájdeš žiadne klišé. Ich hĺbka sa dotkne tvojho vnútra, pričom ich len tak ľahko nedostaneš z hlavy.

Ak ťa zajímajú veci medzi nebom a zemou a nie je ti ľahostajný zmysel života, prečítaj si náš výber citátov, ktoré sa odlišujú od všetkých ostatných. Oslovia ťa a zarezonujú tvojím vnútrom možno viac, ako by si čakala. Ak máš náladu a trošku času, poď si s nami trochu zafilozofovať.

Čo je dôležitejšie, než milovať? Asi nič nie je silnejšie ako láska – esencia, ktorá nás spája so samotným životom. Nemusí zákonite znamenať lásku medzi partnermi. Môže byť odrazom nášho vnútorného sveta, životným motorom, ktorý robí človeka človekom. Naprieč dejinami vždy existovali ľudia, ktorí videli ďalej, než len na vlastný nos. Bez ohľadu na dobu, v ktorej žili, vedeli, čo je múdrosť a svoje myšlienky zhmotnili do nadčasových výrokov. Týchto 10 určite osloví aj vás.

To najdôležitejšie na svete

Photo by Madi Robson on Unsplash

„Našou prvotnou úlohou je pomáhať ostatným. Ak im nevieme pomôcť, mali by sme urobiť aspoň všetko preto, aby sme im neublížili.“ –  Dalajláma.

Ak sa nezačneme pozerať vôkol seba, naša existencia nebude mať zmysel. Všetci sme navzájom spojení viac, než si myslíme. Preto by sme sa mali usilovať urobiť svet lepším miestom pre život budúcej generácie.

Základom je láska

„Ak nemiluješ seba, nemôžeš nič spraviť poriadne, to je moja filozofia.“  – Nawal El Saadawi.

Ak nemáme lásku, nemáme sa o čo oprieť. Ak sa nevieme milovať a prijať so všetkými nedostatkami, nič nebudeme vedieť robiť s vášňou a radosťou.

Život je jeden obrovský zážitok

Photo by Anastasia Petrova on Unsplash

„Cieľom života je žiť. Vychutnať si skúsenosti života naplno. Dychtivo a bez strachu sa ponoriť do zážitku, ktorý nás môže obohatiť.“ Eleanor Roosevelt. 

Ak sa budeme báť rizík, náš život nám neponúkne priveľa možností. Preto všetko robte naplno. Tancujte, spievajte, umývajte riad. Len to robte s radosťou a nedovoľte strachu, aby vás prikoval k miestu.

Všetci sme do vienka dostali jedinečný dar

Ten dar však treba objaviť. Aj Robert John Cook vie o tom svoje. To ho inšpirovalo k tomuto prekrásnemu výroku:

„Zmyslom života je objaviť náš dar. Samotný cieľ života je podeliť sa o náš dar s celým svetom.“

Deti vedia neraz viac ako dospelí

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

John Lennon bol postavou, na ktorú sa nezabúda. Už ako dieťa odmietal zapadnúť do nudnej spoločnosti. Vedel, v čom spočíva zmysel života:  

„Keď som mal 5 rokov, mama mi povedala, že kľúčom života je šťastie. Keď som prišiel do školy, učiteľka sa ma spýtala, čím chcem byť, keď vyrastiem. Povedal som „šťastný“. Povedala mi, že som neporozumel otázke. Ja som povedal, že ona nerozumie životu.“

O tom, že všetky začiatky sú ťažké

Ak ste sa púšťali do niečoho nového, s najväčšou pravdepodobnosťou vám to na začiatku išlo mizerne. Túto skúsenosť zhrnul Zig Zigar do jednoduchej vety:

„Nemusíte byť na začiatku perfektní, ale musíte začať, aby ste boli perfektní.“

Preceňovaná dokonalosť

Photo by Maxime Gauthier on Unsplash

Jane Fonda vedela, čo to znamená, keď na vás má okolie nezmyselné nároky. Napriek tomu, že sa dostala na vrchol, nikdy nezabúdala na podstatu:

„Zmysel života nespočíva v tom, aby sme boli dokonalí. A to je celé.“

O životných skúškach

Každý z nás sa raz stretne s ranou osudu, ktorej význam možno pochopíme o niečo neskôr. Prečo to tak je? Doe Zantamata v tom vidí hlbší zmysel:

„Len v tých najtemnejších hodinách nášho bytia môžeme objaviť skutočnú silu, ktorá sa ukrýva vo vnútri nás. Bude svietiť ako briliant a už nikdy nezhasne.“

Minulosť treba nechať tak

pixabay.com

Netrápte sa nad tým, čo bolo. Už to nemáme šancu zmeniť. Ak budeme lipnúť na našich starých zraneniach, nikdy sa neposunieme dopredu. Skvele to vystihol aj tento citát:

,,Čím viac hnevu z minulosti si ponesieš vo svojom srdci, o to menej budeš schopný žiť v prítomnosti.“ – Barbara de Angelis.

Prečo by sme sa mali vykašľať na to, čo si o nás myslia ostatní

Aj vy sa trápite nad klebetami a ohováraním? Skúste zmeniť taktiku. Ak sa nabudúce stretnete so „zaručene pravdivými“ informáciami o sebe, nenechajte sa vytočiť. Možno vám k tomu pomôže aj tento citát: 

„Tak, ako najsilnejší vietor nepohne pevnou skalou, tak ani ohováranie, ani chvála nepohne múdrym človekom.“ Autorom tejto nadčasovej múdrosti je Budha, muž, ktorý dosiahol osvietenie. Jeho pravdy dodnes osvetľujú svet.

Ktorý citát najviac zarezonoval vaším vnútrom? Alebo máte nejaký, ktorý vás nakopne, keď to potrebujete? Podeľte sa oň s nami v komentároch, budeme radi.

zdroj: learning-mind

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.