S čím sa ti spája september? Pre väčšinu študentov je to práve s nástup do školy. Základnej, strednej či vysokej. Najväčšiu zmenu však jednoznačne pocítiš, keď sa rozhodneš svoj študenský život predĺžiť o ďalšie 3/5 alebo prípadne aj 6 rokov, a to na vysokej škole. A keďže teraz možno netušíš, čo ťa na nej čaká, my ti prinášame 9 vecí, na ktoré sa musíš pripraviť.

1. Nikto ťa nebude nútiť učiť sa

Ty (a možno aj tvoji rodičia) sú jediní ľudia, ktorým záleží na tvojich výsledkoch. Všetkým profesorom a učiteľom to bude srdečne jedno. Ich úlohou je len podať učivo, to ako s ním naložíš je tvoja vec. Prvým semestrom prejdeš určite, problém príde, keď sa budeš mať učiť na zápočty a na skúšky a zrazu si uvedomíš, že si celý pol rok nič nerobila a potrebuješ zabrať. Niekto to bez problémov zvládne, iný vzdá.

2. Budeš trénovať svoje odhodlanie

View this post on Instagram

@PUBITY was voted 'the best meme page on IG' 😂

A post shared by Student Problems (@studentproblems) on

Komu by sa chcelo vstávať na ranné prednášky, keď nemusí? Na väčšine vysokých škôl sú prednášky nepovinné, a aj keď z nich dokážeš načerpať množstvo potrebných vedomostí, väčšina študentov ich dobrovoľne neabsolvuje. Ďalšou vecou je písanie poznámok na hodinách, ktoré je taktiež len na tvojej dobrej vôli a na tom, čo chceš. Nie každý predmet sa ti v živote zíde a tak musíš sama zvážiť, čo je pre teba dôležité.

3. Naučíš sa hospodáriť

Od rodičov dostaneš mesačný prídel peňazí (prípadne budeš brigádovať), s ktorými sa budeš musieť naučiť hospodáriť. Už to nie je len o prechlastaných nociach, či kávičkách s kamoškami. Budeš si musieť vedieť vyčleniť peniaze na potraviny, školské potreby, knihy a cestovné. Ono sa zo nezdá, ale nakoniec si budeš aj tie nedeľné rezne, ktoré ti mamka nabalila cez týždeň poriadne vážiť.

4. Spoznáš množstvo nových ľudí

If you're not following @donut then wyd? 🤷🍩 Via: @mad_mike9

A post shared by Student Problems (@studentproblems) on

Naozaj množstvo. Z rôznych kútov Slovenska, s rôznymi zvykmi a nárečiami. Naučíš sa, že v Trenčíne sa mikine hovorí trigovica a na spiši sú zemiaky = grule. Postupne sa v ročníku vytvoria skupinky a do nejakej určite zapadneš. Prídeš na to, že na výške sa tvoria kamarátstva na celý život a že si možno konečne našla ľudí, ktorí majú rovnakú krvnú skupinu ako ty.

5. Tvoj vzťah podstúpi skúšku

View this post on Instagram

@thetinderblog is a must follow if you love memes 😂

A post shared by Student Problems (@studentproblems) on

Čo je pre prvý ročník na vysokej škole typické? Rozpadnuté stredoškolské vzťahy. Predsa len aj tento bod súvisí s predchádzajúcim. Váš vzťah podstúpi skúšku – lásky, dôvery a komunikácie. Odrazu od seba budete kilometre ďaleko. Obaja budete mať príležitosť podviesť, neozvať sa, či klamať. Avšak ak sa naozaj ľúbite, aj túto zmenu váš vzťah prekoná a ešte ho to posilní.

6. Naučíš sa tolerovať

View this post on Instagram

@PUBITY was voted 'the best meme page on IG' 😂

A post shared by Student Problems (@studentproblems) on

A neprizabiť spolubývajúcich na intráku, ktorí sa rozhodnú o tretej ráno hrať na lesný roh, či vykrikovať kadejaké hlúposti, zatiaľ čo ty sa potrebuješ vyspať na zajtrajší zápočet. Nebude to jednoduché a ešte horšie je, ak natrafíš na neprispôsobivú spolubývajúcu. Do kufra si nezabudni pribaliť tlmiče do uší a masku na oči.

7. …a možno aj piť

Ak si sa doteraz alkoholu na míle vyhýbala ver, že na vysokej to bude ešte ťažšie. Pokušenie bude na každom kroku, a často pod nátlakom spolužiakov podľahneš. Vysokoškolské párty sú neskutočné. Zo študentov sa stávajú zvieratká, ktoré ráno trúbia do záchodov. Samozrejme je na tebe, či sa budeš chcieť zúčastniť podobných akcií, no môžeš sa spoľahnúť, že na to, aby si udržala pozitívne vzťahy so spolužiakmi nebudeš chcieť odmietnuť pozvania na krúžkovice a . podobné teambuildingové akcie.

8. Naučíš sa prokrastinovať

Že si doteraz nevedela, čo to slovo znamená? Na vysokej škole to zistíš celkom presne. Čo môžeš urobiť dnes, odlož na zajtra. Poupratovať, stokrát si prejsť tú istú nástenku na facebooku, či instagram, pozerať do steny, osprchovať sa, či oholiť si nohy. Všetko je omnoho zaujímavejšie ako začať sa učiť.

9. Odnesieš si odtiaľ spomienky na celý život

Vysoká škola je to najkrajšie obdobie v živote. Čas, ktorý aj napriek školským povinnostiam je v konečnom dôsledku veľmi bezstarostný, plný zábavy a nových zážitkov. Aj keď to tam budeš možno na začiatku nenávidieť a cítiť sa nezaradená, skús vydržať. Po čase si zvykneš a určite si to tam aj obľúbiš. No a na promóciách ti už budú po lícach stekať slzy a v hlave vynárať všetky tie krásne momenty, ktoré ti vysoká škola priniesla.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.