Ak chceš bývať sama, bude to pre teba a aj tvojich rodičov určite veľká zmena.

Osamostatniť sa a viesť vlastnú domácnosť nie je len tak. Vyžaduje si to pevné nervy a odhodlanosť nezavolať mame hneď pri prvom probléme. 🙂

No predtým než sa odsťahuješ by si mala ovládať tieto veci. Verím, že väčšinu z nich vieš, no ak nie, tak na nich zapracuj.

 1. Mala by si vedieť šetriť peniaze. Úspory, ktoré by si mala mať každý mesiac (na konci) by mali predstavovať aspoň 1/3 z tvojej výplaty.
 2. Mala by si sa naučiť vychádzať s ľuďmi, nech sú akíkoľvek. V novom prostredí môžeš stretnúť rôznych susedov a vždy je lepšie mať dobré vzťahy, než tie zlé.
 3. Mala by si sa naučiť byť zodpovedná. Vedieť prijať „trest“, ak urobíš chybu a vedieť, že ak ideš do niečoho nebezpečného alebo niečoho, čo sa nemusí podariť, nesieš za to zodpovednosť.
  zdroj: Photo by Steven Aguilar on Unsplash.com
 4. Ak nechceš zomrieť od hladu, mala by si sa naučiť variť. Nie cestoviny s omáčkou, ale už niečo viac zložitejšie, čo ťa neomrzí po týždni. 5 jedál, ktoré sa dajú použiť na obed a 5 na večeru.
 5. Mala by si mať ako-taký vzťah k praniu a žehleniu. Ak si žena, mala by si to poznať. No vo vlastnej domácnosti musíš vedieť, že nikto iný to za teba neurobí (a mama nepríde hneď, keď jej zavoláš). Vyhradiť si na to čas a mať čisté oblečenie by mala byť zásada.
 6. Rovnako aj riady a všetky domáce práce. Špinavé riady v dreze nie sú moc príťažlivé, ak si pozveš návštevu. Mala by si sa naučiť umývať riady hneď, ako doješ jedlo alebo hneď, ako ich dáš do drezu.
 7. Mala by si si zo začiatku naplánovať „rozvrh“, kedy pôjdeš spať a kedy budeš vstávať. Keď sa odsťahuješ od rodičov, lákajú ťa párty častejšie, než keď si bývala s nimi. Ráno sa môže stať, že budeš unavená a takto uznáš aj sama, že to nejde donekonečna.
 8. Mala by si so svojimi nočnými návštevami dodržiavať nočný pokoj, ktorý začína o desiatej večer a končí o piatej ráno v lete a v zime o šiestej ráno.
 9. Mala by si sa pripraviť na to, že to zo začiatku nebude ľahké. No ak chceš naozaj rodičom ukázať, že si zaslúžiš slobodu a viac ich nechceš zaťažovať, vydrž. Dá sa to.
Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.