Žena objíma vankúš

Čo zvykneš robievať večer pred tým, ako sa chystáš do postele? Ak tvoja večerná rutina nie je správna, môžeš mať napríklad problémy so zaspávaním alebo celkovo s kvalitou spánku. Vieš, ktorým činnostiam by si sa mala radšej vyhnúť?

Vybrali sme pre teba 9 chýb, ktorých sa mnohí ľudia večer dopúšťajú. Ak niektorú z týchto činností robievaš aj ty, radšej by si s tým mala čo najskôr prestať.

Nechoď s telefónom do postele

Ak je displej mobilu to posledné, čo vidíš pár minút pred zaspatím, nečuduj sa, že si dlho hore. Pokiaľ je to možné, vôbec si ho neber so sebou do spálne a kúp si klasický budík, ktorý ťa ráno bude budiť. V posteli si radšej prečítaj pár strán obľúbenej knihy.

Obmedz modré svetlo

Tento bod súvisí aj s predošlým. Modré svetlo vyžarujú napríklad spomínané mobily, ale rovnako aj tablety či počítače. Aspoň dve hodinky pred odchodom do postele by si používanie týchto zariadení mala obmedziť, pretože bránia uvoľneniu melatonínu. Práve ten ti pomáha rýchlejšie zaspať.

Pred spánkom odlož mobil
zdroj: Pexels/cottonbro studio

Nesleduj negatívne správy

Večer by si nemala sledovať negatívne správy plné násilia či kriminality. Môžeš mať kvôli tomu zlé sny a ak máš citlivejšiu povahu, nemusí to dobre vplývať na tvoje duševné zdravie. Úzkosti či depresie sú asi to posledné, čo by si chcela.

Vyhni sa konfliktom

Konfliktné situácie môžu spôsobiť stres a napätie. Preto sa snaž vyriešiť problémy skôr, ako pôjdeš do postele. Ak sa napríklad pohádaš s priateľom, nechoďte spať pohnevaní, ale snažte sa nájsť nejaké riešenie. Inak by si mohla zle spať a neustále by si nad tým premýšľala.

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife