unsplash.com

Emocionálne vydieranie prichádza pomaly a ticho, a preto je ľahké ho prehliadnuť.

Avšak ide o vážny problém, ktorý vyžaduje prehodnotenie vzťahu. Ide o akékoľvek zneužívanie či manipulovanie so zraniteľnou osobou. Môže to byť výsledok partnerskej nerovnováhy, ale aj psychickej narušenosti osoby, ktorá sa cíti byť tou, ktorá môže niekoho ovládať. Všímaj si všetky znaky, ktoré ti môžu dosvedčiť, že v tvojom vzťahu niečo nie je v poriadku. Aké to sú?

Zneisťuje tvoj rozum

„Pamätáš si to zle“, alebo „o tomto sme sa nehádali“ – možno sa to zdá byť normálne, ale časté vyvracovanie tvojich slov je jemnou manipulačnou taktikou. Ani si to nemusíš uvedomiť, a si schopná spochybniť vlastnú realitu. Stane sa to, ak riešite problém a on ťa začne presviedčať o tom, že to nie je tak, ako to vnímaš ty, ale on. A ak si si to už uvedomila, a trápi to tvoju myseľ, ide o jasné emočné zneužívanie. Jeho cieľom je, aby si začala pochybovať aj sama o sebe.

Nadáva ti

Občasné „pomenovanie“ sa nezdá byť až tak hrozné, ale tiež ide o zneužívanie, ktoré časom ohrozí tvoju osobnosť, sebavedomie i psychiku. Takže, ak ťa nazve hlúpou, lenivou, či nejak horšie, mala by si mu dať jasne najavo, že sa ti to nepáči. Nejde ani o samotnú prezývku, ale o to, že je to spôsob, ktorým ubližuje tvojim pocitom.

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: unsplash.com

Tichá domácnosť

Ak počas hádky potrebuje odísť, aby si nechal argumenty prejsť hlavou, je to v poriadku. Niektorí ľudia potrebujú priestor na spracovanie svojich pocitov. Ale ak je „tichá domácnosť“ jeho pravidelnou taktikou, akou ťa trestá za to, že sa mu niečo nepáči, alebo odíde vždy, len aby neuznal tvoju pravdu, ide o manipuláciu. Nechce s tebou hovoriť, kým sa ty nevzdáš.

Útočí na tvoju osobu

Útok na tvoju osobu počas hádky nie je zdravý. Namiesto toho, aby sa sústredil na problém, začne útočiť na niečo, čo s tým nemá nič spoločné. A vyhadzovať ti na oči tvoje povahové „chyby“ je preňho zbraňou, ako spraviť opäť tú zlú z teba.

Porovnáva ťa s inými

Čo môže začať ako vtip alebo len komentár medzi rečou, dokáže vyústiť v niečo, čo ťa ako osobu rozhodí. Ak ťa niekto miluje, neporovnáva ťa s inými ľuďmi, a už vôbec nie, ak ide o fyzický vzhľad. Keď mu nie si dobrá, pošli ho preč! Nenechaj si šliapať po sebavedomí.

Obviňuje ťa

Je dobré, ak vo vzťahu komunikujete o tom, čo sa vám nepáči, ale ak zo všetkého obviňuje iba teba, je to emocionálne vydieranie. Nie všetko je chyba len jedného človeka, a už vôbec nie v partnerskom vzťahu.

zdroj: pexels.com

Hovorí ti, čo máš robiť

Zneužívanie je o kontrole, takže, ak ti diktuje čo máš a čo nemáš robiť, dávaj si pozor. Je pekné, ak sa o teba niekto stará, či zdravo žiarli, ale všetko má svoje hranice. Nemôže ti určovať s kým sa nemôžeš stretávať, kam nemáš chodiť, ako sa správať, a pod. Čím viac máš od neho obmedzení vo svojich rozhodnutiach, tým väčšiu silu nad tebou má.

Nepodporuje ťa

Len málo vecí vo vzťahoch je horších ako to, keď nemáš vo svojom partnerovi podporu. Keď nemá záujem o tvoje ciele, alebo horšie, snaží sa zabrániť tomu, aby sa ti splnili. Pretože si ťa chce nechať pre seba a bojí sa, že by si sa v živote niekam posunula. Nenechaj sa utláčať.

 

Zdroj: bustle.com

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating