Coco bola francúzska módna tvorkyňa a zakladateľka značky Chanel, ktorá je uznávaná i dnes. Je známa nielen svojimi výrokmi, ale aj zaujímavým životom, ktorý bol už od jej detstva ako na húpačke. Coco pred svojou smrťou taktiež priznala, že ju mrzí, že nikdy nemala deti. Aké ďalšie zaujímavosti z jej života sme pre teba našli? 

V roku 1906 Paul Po­iret, fran­cúz­sky módny di­zaj­nér, zru­šil kor­zety v žen­skej móde. Coco v tomto trende po­kra­čo­vala vo svo­jom bu­tiku v Biar­ritz, ktorý bol jej pr­vým do­mom módy. Na­vrhla ko­še­ľové šaty a malé čierne, ktoré dnes ne­smú chý­bať v žiad­nom žen­skom šat­níku. Čierna farba sa do 20-tych ro­kov no­sila iba na poh­reby, no vďaka Coco si dnes túto farbu môže ob­liecť každá z nás.

Coco zaviedla nové typy nohavíc, vesty, tradičný dámsky tvídový kostým i lakované biele topánky s čiernou špičkou. 

Jej blízki a intímni priatelia ju volali Mademoiselle.

Coco platila rodine a známym za to, aby sa akékoľvek informácie o jej minulosti nedostali nikdy na povrch.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: weheartit.com

Jej meno na matrike bolo Gabrielle Bonheur Chasnel. Prizvisko bolo napísané s chybou a prezývku Coco si osvojila z detstva.

Počas druhej svetovej vojny sa návrhárka skompromitovala nacistickým milencom. Krajania jej to nevedeli odpustiť a po vojne bola dokonca krátko uväznená. Do konca života akúkoľvek spoluprácu s nacistami popierala.

Prvý, dnes ikonický „Chanel kostým“ predstavila v roku 1925. Dnes je tento kostým považovaný za revolučný.

Noví muži vstupovali do jej života, ovplyvňovali jej dráhu a kariéru a stávali sa zdrojom inšpirácie pre nové „vynálezy“. Vďaka mladému vojvodovi Dmitrijovi sa stretla s Ernestom Beaux, ktorý býval cárovým voňavkárom, a v roku 1921 vytvorila svoj prvý známy parfum N°5.

Do Coco sa pdajne bezhlavo zamiloval princ z Walesu, Edvard VIII. a hovorí sa, že vraj ju aj požiadal o ruku.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.