Mať dieťa je dôležité rozhodnutie, ktoré už neskôr nemôžeš vziať späť. Asi ťažko by si bábätko vrátila, tak ako to robíme pri veciach, ktoré nechceme. Aj preto by si sa mala s partnerom poriadne porozprávať o tom, ako si výchovu dieťaťa predstavujete. 

Každý z vás totiž môže mať odlišné názory a je lepšie prísť na to ešte predtým, než budete mať dieťa. Ak by ste to odhalili až po narodení, mohlo by byť pozde, čo by mohlo spôsobiť aj vznik partnerských nezhôd.

Ak aj nebudete zachádzať do detailov, mali by ste medzi sebou vyriešiť a prebrať aspoň týchto 8 vecí. Tie sú najdôležitejšie a o ostatnom sa môžete rozhodovať za pochodu.

Koľko detí chcete mať

Chceli by ste malú alebo veľkú rodinu? V tomto sa môžu názory rodičov rozchádzať, preto je dobré vyložiť karty na stôl hneď na začiatku. Nie všetko sa dá síce naplánovať, ale je dobré vedieť, ako to cíti ten druhý.

Kde budete dieťa vychovávať

Ostanete bývať tam, kde ste teraz, budete u rodičov, aby vám pomohli alebo vyriešite nové spoločné bývanie? Keďže nejde o lacnú záležitosť, musíte sa o tom porozprávať. Bezpečné zázemie je prvoradé.

Akú výbavu si môžete dovoliť

Určite sa zhodneme na tom, že mať dieťa nie je lacná záležitosť. Všimneš si to hneď pri zaobstarávaní detskej výbavy. Ako ste na tom s financiami? Môžete si to vôbec dovoliť? Budete chcieť kupovať všetko nové alebo kúpite niečo aj z bazárov, prípadne dostanete od rodiny alebo kamarátov?

Ako si rozdelíte starostlivosť o bábätko

Ak ostaneš doma na materskej ty, je jasné, že väčšina starostlivosti bude na tebe. Keď sa vráti priateľ z práce, určite by ti mal pomôcť. Budete sa pri prebaľovaní, kúpaní alebo uspávaní striedať? Ak v ňom nebudeš cítiť žiadnu podporu, bude to pre teba veľmi náročné.

Kto sa bude venovať domácim prácam

Život v domácnosti sa nezastaví a okrem bábätka sa bude treba venovať aj domácim prácam. Všetko nemôže ostať na tvojej hlave, takže by bolo fajn, ak by ste si úlohy nejak podelili. Ak ti nepomáhal doteraz, po narodení by to pre neho mala byť samozrejmosť.

Aké metódy výchovy chcete použiť

Mali by ste sa zhodnúť aj na výchove dieťaťa, pretože nemôžete robiť to, že jeden niečo povolí a druhý to zamietne. Samozrejme, že sa nedá na začiatku predpovedať, čo presne budete robiť, no aspoň základy by ste mali mať prebraté. Budete syna alebo dcéru vychovávať tak, ako vás vychovali rodičia alebo sa zameriate na moderné spôsoby?

Opatrovateľka alebo starí rodičia

Koľko času bude bábätko tráviť u starých rodičov? Dovolíte im, aby vám pomáhali alebo chcete zvládnuť všetko len vy dvaja? V súčasnosti je bežné najať si aj opatrovateľku, najmä ak sa chce mamička venovať práci. Na takéto veci netreba zabúdať, pretože obaja môžete mať iný názor alebo očakávania.

Ako sa budete starať o svoj vzťah

To, že sa stanete rodičmi neznamená, že zabudnete na seba ako na partnerov. Práve naopak, o svoj vzťah by ste sa mali starať ešte viac, inak sa môže stať, že sa od seba vzdialite. V tomto vám môžu pomôcť práve starí rodičia alebo opatrovateľka, ktoré dieťatko postrážia, aby ste mali čas aj pre seba.

Nie je to sebecké a neznamená to, že by ste boli zlí rodičia – ale určite chcete pracovať aj na sebe a svojom šťastí.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.