Neustále sa sťažujeme na to, že nemáme na niečo čas. A potom prichádzajú tie výhovorky typu „Aj by som chcela viac čítať, ale nemám čas.“ Alebo „Nemôžem sa učiť nový jazyk, lebo nemám čas.“ Tiež túto výhovorku používaš na všetko, aby si ospravedlňovala niečo, čo nerobíš?

A pritom sa dennodenne venujeme činnostiam, ktoré nám zaberú aj hodiny času. Ak by si ich obmedzila na minimum, zrazu by si zistila, že toho času máš aj na rozdávanie. Odporúčam ti nainštalovať nejakú aplikáciu, ktorá ti bude merať a sledovať čas strávený na všetkých webových stránkach.

Budeš prekvapená, koľko času stráviš na sociálnych sieťach, prípadne nezmyselným prepínaním stránok, ak máš pracovať (ja používam RescueTime). Aké ďalšie zlozvyky máme, ktorými sa zbytočne oberáme o svoj čas?

Sociálne siete

Ako sme spomenuli, na sociálnych sieťach trávime najviac času. A pritom ide len o neustále scrollovanie, dávanie lajkov či komentovanie. Svoj mobil berieme do ruky hneď po prebudení a aj pred spánkom. Ak by si tento čas zredukovala len na polovicu, hneď by si mala viac času.

Celodenné četovanie

Tiež musíš odpisovať na správu hneď, ako ti príde? Ani sa nenazdáš a na mobile stráviš celý deň. Ak to nie je dôležité (alebo sa to netýka práce), čo keby si si vyhradila niekoľko úsekov, kedy odpovieš naraz na všetky správy? Nič sa nestane, ak niekomu odpíšeš o pár hodín neskôr.

Vďaka takémuto odpisovaniu sa nedokážeš poriadne na nič sústrediť, pretože pri notifikácii hneď pozeráš na svoj displej. Radšej si notifikácie vypni a Messenger zapni len vtedy, keď naozaj musíš.

Pozeranie televízie a videí

Pri telke alebo pri YouTube dokážeme presedieť aj hodiny. A pritom často pozeráme doslova nezmyselné veci, ktoré náš nijakým spôsobom nedokážu obohatiť. Skús si do ruky vziať radšej knihu. Alebo keď chceš niečo sledovať, vyber si aspoň nejaké zaujímavé dokumenty, z ktorých sa dozvieš aj niečo zaujímavé.

Hranie videohier

Kapitola sama o sebe. Okrem straty času ti hranie hier toho veľa neponúka. Na odreagovanie je to síce fajn, no ak to robíš príliš často a príliš dlho, nemôžeš sa sťažovať, že nemáš potom na nič čas.

Prokrastinácia

Aj ty odkladáš povinnosti čo najviac je to možné? Potom sa ti zrazu nakopia všetky úlohy a termíny naraz a ty nevieš čo skôr. Potom už ten čas naozaj nebudeš mať. Skús si svoje povinnosti rozdeliť priebežne a nevadí, ak niečo splníš skôr, ako je deadline. Takto budeš mať menej stresu a všetko budeš stíhať načas.

Sebeckosť

Niekedy si príliš sebecká a svoje šťastie a spokojnosť uprednostníš pred ostatnými. Nepomôžeš niekomu, kto to potrebuje, pretože na to akurát nemáš čas. Dôležitejšie je pozrieť si najnovšie video a pridať niečo do storky. Bolo by fajn, ak by si si všímala aj to, čo sa deje okolo teba.

Závisť a porovnávanie

Svoj čas strácaš aj neustálym sa porovnávaním s ostatnými. To sa deje najmä pri scrollovaní sociálnych sietí. Určite sa aj ty pozastavíš nad nejakým príspevkom a povieš si, že takú kabelku by si chcela aj ty alebo že by si chcela byť na dovolenke. Tieto negatívne emócie ťa oberajú zbytočne o energiu a čas.

Ohováranie a sťažovanie sa

Namiesto toho, aby si sa sťažovala, že nemáš čas, by si mala robiť niečo užitočné. Taktiež by si mala prestať klebetiť a ohovárať. Čo ti prinesie, ak budeš každého len za chrbtom ohovárať? Lepšieho človeka to z teba určite neurobí.

Tak čo, v koľkých bodoch si sa našla aj ty sama? Ako vidíš, čas sa dá nájsť, len musíš chcieť. No jednoduchšie je sa sťažovať, že čas nemáš, však?

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.