pexels.com

Závisť, hnev, osamelosť, smútok, a iné. Občas sa s nimi stretne každý.

Keď to na nás príde, dokážu nám pokaziť celý deň. Nevieme ako ich zvládať, pretože väčšina z nás bola učená ich potláčať. No ako ovplyvniť to, aby negatívne emócie nerozhodovali o našej nálade a v konečnom dôsledku aj živote? Tu je 8 tipov, ako ich ovládnuť.

1. Identifikuj emóciu

Najprv ju musíš vedieť pomenovať. Čo spôsobuje tvoj diskomfort? Je to hnev, smútok alebo pocit osamelosti? Ako sa môžeš vysporiadať s tým, čo ťa trápi, ak nevieš jeho príčinu.

@dilettamenta by 📷 @catherineangillieriph

A post shared by WOMANSLOOK RUSSIA 🇷🇺 (@womanslook) on

2. Opýtaj sa samej seba ako ti emócia ovplyvňuje život

Ja sama na sebe vnímam, že ak nemám svoje najlepšie obdobie, tak to ovplyvňuje môj život vo všetkých smeroch. Som menej spoločenská, utiahnutá a väčšinou sa objavia aj zdravotné problémy.  Keď pochopíš, že negatívne emócie ti ovplyvňujú život v smere, v ktorom si nikdy nechcela, tak sa ti podarí skôr ich dostať pod kontrolu.

3. Opakuj samej sebe: Všetko prejde

Aj negatívne emócie to majú spočítané. Nebudú trvať večne, a rovnako ako prišli, tak aj odídu. Žiaľ, platí to rovnako aj na pozitívne emócie. Šťastie je prchavé, a rovnako tak aj smútok. Opakuj si to a ver, že sa ti bude žiť ľahšie s vedomím, že všetko na svete je dočasné.

4. Nájdi zdroj emócií

Poznáš svoju emóciu, vieš ako ti ovplyvňuje život a aj to, že raz skončí. Je najvyšší čas zistiť, čo tvoje negatívne emócie spôsobuje. Aj keď sa ti môže zdať, že už ani nevieš, prečo sa cítiš tak, ako sa cítiš, určite existuje spúšťač, ktorý to celé spôsobil. Musíš porozmýšľať a prísť na to, o čo ide.

5. Prijmi ju

Nepredstieraj, že neexistuje. Nesnaž sa ju ututlať. Je najvyšší čas prijať ju a dostať sa cez to. Prijmi, že udalosť, ktorá vyvolala všetky negatívne emócie sa stala, a je potrebné prekonať ju. Svet sa kvôli tomu nezrúti, práve naopak, pokračuje ďalej a ty prichádzaš o množstvo krásnych chvíľ.

Morning italian View 💙#Positano @hbgoodie #womanslookgeo #dream

A post shared by WOMANSLOOK RUSSIA 🇷🇺 (@womanslook) on

6. Znova si pripomeň, že to raz skončí

Zhlboka sa nadýchni a povedz si, že všetko, čo práve prežívaš má svoje koniec.

7. Pokús sa vrátiť do prítomnosti

Vždy, keď sa cítiš zle, tak žiješ buď v minulosti, alebo v budúcnosti. A to ti prináša pocity nespokojnosti. To, čo sa stalo už nezmeníš. To, čoho sa obávaš sa vôbec stať nemusí. Snaž sa čo najviac vcítiť do prítomného okamihu a všetko, čo robíš, rob naplno. Sústreď sa na danú aktivitu, ktorú práve vykonávaš a nedovoľ mysli zamýšľať sa nad problémami.

8. Pouč sa a pohni sa ďalej

To, že sa po dlhých týždňoch, či mesiacoch konečne cítiš lepšie, ešte neznamená, že tvoja lekcia skončila. Práve naopak. Tu sa začína. Všetko, čím si si prešla ťa malo niečo naučiť a v budúcnosti už budeš lepšie vedieť, ako zvládať podobné situácie. Naučila si sa toho o sebe mnoho.

Nikdy nedovoľ, aby ťa negatívne myšlienky a emócie pohltili natoľko, že si prestaneš všímať každodenné maličkosti a krásy života.

 

Zdroj: hackspirit.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife