unsplash.com

„Rešpektovať znamená pochopiť, že váš partner nie ste vy, nie je vaším predĺžením, nie je vaším odrazom, nie je hračkou, nie je vašim domácim miláčikom ani vašim produktom. Vo vzťahu plnom rešpektu je vašou úlohou porozumieť druhej osobe, jej individualite, a naučiť sa prispôsobiť vaše potreby s jej/jeho potrebami a zároveň jej/mu pomôcť s dosiahnutím toho, čo chce.“ profesor a autor Peter Gray, PhD.


Budovanie vzťahu medzi dvomi ľuďmi by sa dalo porovnať k stavaniu domu. A na to aby dom ustál silné búrky, vietor a víchrice je potrebné aby mal pevné a kvalitné základy. Práve týmito základmi sú vo vzťahu láska a rešpekt.

zdroj: youtube.com
youtube.com

Zatiaľ, čo lásku a prejavy náklonnosti nie je tak ťažké rozpoznať, s rešpektom je to inak. Ten nám môže vďaka zaslepenosti niekedy uniknúť, a tak si ani neuvedomíme, že náš partner sa správa egoisticky. Pokiaľ máš nejaké pochybnosti, či ťa tvoj partner skutočne rešpektuje, tu je sedem bodov, ktoré ti ho uľahčia.

 1. Nie je panovačný – pokiaľ sa chce stretávať s tvojimi priateľmi – je to super. Ale ako náhle ťa nenechá ísť nikam samú, alebo ťa neustále kontroluje sms a telefonátmi, zatiaľ čo ty si si vyrazila s priateľkami, je to znakom toho, že ti nedôveruje a tým pádom ťa nerešpektuje. To, že ťa nechá „dýchať“ ukazuje ako rešpektuje tvoju nezávislosť a považuje ťa za dostatočne sebestačnú osobu.
 2. Rozumie významu slova nie – pokiaľ nemáš rada určité veci, bude sa im snažiť vyhnúť. A to napríklad aj v posteli. Ak mu povieš, že sa na niečo necítiš mal by to pochopiť a snažiť sa robiť veci, ktoré máte radi obaja. Jednoducho na teba nebude tlačiť.

  zdroj: thoughtcatalog.com
  thoughtcatalog.com

 3. Je k tebe úprimný – klamstvo ešte nikdy nikomu nepomohlo. Tvoj partner by mal vedieť, že si dostatočne inteligentná a silná žena na to aby si zniesla aj zlé správy. Nemá problém byť k tebe úprimný a všetko ti povie na rovinu, pretože sa vo vašom vzťahu cíti dobre a bezpečne.
 4. Počúva, čo mu hovoríš – je rozdiel „počúvať“ a počúvať. Kým máš pocit, že mu neustále niečo hovoríš, ale odozva žiadna, po prípade si robí niečo iné a čaká kým dorozprávaš aby mohol spustiť svoju verziu, je to znakom toho, že nerešpektuje tvoje názory. Naopak, ak s tebou dokáže súvislé komunikovať a snaží sa dôjsť spoločne k nejakému záveru, je to znakom rešpektu.

  zdroj: pexels.com
  pexels.com

 5. Je na teba hrdý – na všetko čo si dokázala. Podporuje ťa v škole, či v tvojej kariére a chce aby si si plnila sny. Pomáha ti rozvíjať sa či už psychicky, emocionálne, vedomostne alebo fyzicky. Ak sa ti niečo podarí, vždy ťa pochváli, ba dokonca to vyzdvihne aj pred kamarátmi. Ak toto robí, je jasné, že mu záleží na tvojom osobnom šťastí.
 6. Môžeš sa na neho spoľahnúť – nenechá ťa čakať, neignoruje tvoje správy a neruší vaše spoločné plány. Pokiaľ by toto robil, neberie váš vzťah veľmi vážne. Chlap, ktorý ťa rešpektuje si váži každú chvíľu, ktorú s tebou môže stráviť. A ak by mu do toho náhodou niečo prišlo, rozumne ti to vysvetlí a bude sa snažiť vynahradiť ti to.
 7. Vaše hádky sú fér – aj ten najdokonalejší pár sa háda. Bez toho by to nešlo. Ale tiež si musíš všímať to, ako sa pri danej hádke správa. Vyťahuje veci z minulosti? Hovorí ti veci, ktoré neskôr ľutuje? Hádky sú potrebné k tomu, aby váš vzťah rástol, takže to, že sa hádate nie je problém. Problémom by mohol byť spôsob akým sa hádate. Ak si dokáže vypočuť všetky tvoje argumenty a nejako rozumne na nich reagovať, je to znamením obrovského rešpektu.

Láska a rešpekt sú neodmysliteľnou súčasťou dlhodobého vzťahu. Preto ak máš pocit, že v tom tvojom jedno z toho chýba, možno to nie je partner na celý život. Avšak nezabudni, že vždy treba začať od seba.

zdroj: powerofpositivity.com

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieDating