Aj ty máš pocit, že vzťahy sú čoraz komplikovanejšie a musíš si dávať pozor na každý krok, ktorý chceš urobiť? Aj z toho dôvodu často pochybuješ nielen o sebe, ale celkovo o tom, či by ste spolu mali byť. 

Týchto 9 znakov by ťa malo presvedčiť o tom, že spolu máte zdravý, kvalitný a plnohodnotný vzťah. Ak sa v tomto nájdeš aj ty sama, nemusíš sa obávať toho, že by vám hrozila v blízkej dobe nejaká väčšia kríza. Dôležité však je, aby ste nepoľavili a o svoj vzťah sa dobre starali.

Myslíš ako „my“

Už si sa naučila, že vzťah nie je len o tebe, ale je o vás dvoch. Keď nad niečím premýšľaš, nehovoríš si, čo urobím JA, ale čo urobíme MY. To je neklamný znak toho, že váš vzťah berieš vážne a záleží ti na tom, aby ste boli obaja spokojní.

Dôvera a úprimnosť na prvom mieste

V zdravom vzťahu sa to nezaobíde bez dôvery a úprimnosti. Žiadne klamstvá v takomto vzťahu nemajú miesto a je dôležité, aby ste sa vedeli o všetkom porozprávať. Keďže by ste mali tráviť čas aj oddelene a mať svoje záľuby, musíte jeden druhému dôverovať.

Zaujímate sa jeden o druhého

Nie ste vedľa seba len ako dvaja spolubývajúci alebo sa nesprávate k sebe len ako kamaráti, ktorí sa raz za čas náhodne stretnú. Zaujímate sa o to, čo toho druhého trápi, čo mu robí radosť, čo ho zaujíma. Veľa sa pýtate a možno aj na úplne obyčajné veci. Dôležité však je, že tam je záujem. Ak by sa stratil, v tom prípade by klesala aj úroveň vzťahu.

Namiesto hádky kompromis

Namiesto toho, aby ste sa povadili aj na úplných maličkostiach typu čo si dáte na večeru, dokážete urobiť kompromis. Chcete, aby ste boli obaja spokojní a prišli ste na to, že cez hádky cesta nevedie.

Dokážete si odpustiť

A ak už náhodou k nejakej malej nezhode dôjde, viete si odpustiť. Každý z nás je omylný a môže sa stať, že niekedy povieme v zápale hnevu aj to, čo neskôr ľutujeme. V zdravom vzťahu by ste však mali dokázať povedať slová prepáč a ďakujem bez akýchkoľvek problémov.

Viete sa rozprávať aj o negatívnych veciach

Uvedomujete si, že váš vzťah nie je len o tých pekných veciach, ale pritrafia sa aj tie negatívne. Dôležité je, že sa o nich viete porozprávať a viete akceptovať toho druhého. Dokážete si zároveň pomôcť a poradiť, ak vás niečo trápi, prípadne máte nejaké problémy.

Máte nastavené hranice

Aj keď to znie na prvý pohľad možno zvláštne, aj zdravý vzťah potrebuje hranice. Vďaka tomu môžete predísť množstvu nezhôd, hádkam a problémom. Každý má hranice iné. Kým ty by si možno chcela postovať vaše spoločné fotky, tvojmu priateľovi sa to nepáči. Je potrebné preto určiť nejakú hranicu, ktorá bude vyhovovať obom. Taktiež si hneď na začiatku vymedzte, čo pre vás znamená nevera.

Viete si dopriať navzájom a podporujete sa

V zdravom vzťahu nemá čo hľadať závisť či zlomyseľnosť. Práve naopak. Viete si dopriať úspech a podporujete sa v plnení svojich snov a cieľov. Ak má jeden z vás zlý deň, ten druhý ho vie nakopnúť a dodať mu stratenú motiváciu. Ťaháte sa navzájom dopredu a to je na tom najkrajšie.

Kvalitný milostný život

Áno, aj kvalitný milostný život je súčasťou zdravého vzťahu. Mali by ste si vedieť povedať, čo sa vám páči a naopak, čo vám v posteli prekáža. Nebojte sa tomu druhému otvoriť a zdôveriť. Len keď nájdete spoločnú reč, môžete byť naozaj šťastní.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.