Pixabay/sierraelegance

Premýšľala si už nad tým, že niekedy si len zbytočne komplikujeme život? Prikladáme dôraz veciam, ktoré za to nestoja a naopak, prehliadame to dôležité. Pri výchove detí sa toho môžeš naučiť naozaj veľa. Doteraz by si možno ani len nepovedala, že práve deti ti môžu ponúknuť životné lekcie, vďaka ktorým sa zmeníš k lepšiemu.

Ak náhodou deti ešte nemáš, určite si s nejakými prišla do styku. Ak si však nevieš predstaviť, o akých životných lekciách tu hovoríme, prečítaj si týchto 7 bodov. Keď sa nad tým naozaj zamyslíš, prídeš na to, že detský život je naozaj gombička. Veď určite si si neraz povedala, že by si chcela byť opäť dieťaťom, ktoré nemusí nič riešiť a len si užíva život. A presne o tom hovoríme.

Povedia to, čo si naozaj myslia

Ak ich niečo bolí alebo sa im to nepáči, hneď to povedia. To isté platí aj o tých pekných veciach. Vedia pochváliť, ak sa im niečo páči. Nerozmýšľajú hodiny nad tým, akým spôsobom vyjadria svoj názor. Neboja sa dokonca ani toho, že povedia niečo zlé. Doslova u nich platí, že čo na srdci, to na jazyku.

zdroj: Pixabay/StockSnap

Užívajú si prítomnosť

Nerozmýšľajú nad tým, čo robili včera alebo čo ich čaká na ďalší deň. Deti si užívajú plnými dúškami deň, ktorý práve prežívajú. To ich odbremení od trápenia a zbytočného premýšľania nad tým, čo mohlo byť inak.

Vedia sa tešiť aj z maličkostí

Nepotrebujú obrovské dary, aby sa potešili. Niekedy im urobí radosť aj to, že sa môžu vyblázniť na čerstvom vzduchu, alebo že od niekoho dostanú nejakú sladkosť. Pochvala za dobre vykonanú prácu im padne tiež veľmi dobre. Vezmi si z nich príklad a neprikladaj veciam taký veľký význam.

Všetko vedia obrátiť na humor

Deti sa smejú a veľa. Nevidia vo všetkom len to zlé, práveže väčšinu vecí dokážu obrátiť na humor. Je veľmi dôležité, aby si bola aj ty dobre naladená a nebrala všetko príliš vážne.

Láska je pre nich dôležitá

Deti majú jasno aj vo svojich citoch. Buď niekoho majú radi alebo nie. Lásku vedia vyjadriť nielen slovami, ale aj činmi. Objatia a bozky od najbližších sú pre nich veľmi dôležité. Ak niekoho nemajú radi, povedia to. Nedržia sa v blízkosti tých, ktorých nechcú vo svojom živote. Chápeš, kam tým mierime?

Neboja sa pýtať

A prečo? A ako? Kedy? Kam ideme? Už tam budeme? Deti sú veľmi zvedavé a to je úplne v poriadku. Ak niečo nevieš, mala by si sa opýtať a nemala by si sa za to vôbec hanbiť. Nemôžeš sa báť pýtať sa, rovnako ako sa nemôžeš báť povedať svoj názor.

Rýchlo zabudnú na niečo zlé

Deti si nelámu dlho hlavu nad tým, čo sa stalo. Z minúty na minútu sa z plaču stane smiech. To, čo bolo, bolo a viac sa tým nezaoberajú. Nerozmýšľajú nad tým, čo mohli urobiť inak. Berú veci jednoducho tak, ako sú a rýchlo sa dokážu otriasť aj z niečoho zlého.

Väčšinu z týchto vecí robievame presne naopak. Vezmi si naozaj príklad z detí a ich úprimnosti, ktorú vkladajú naozaj do všetkého. Ak by si sa riadila len polovicou vecí z tohto zoznamu, tvoj život by sa ihneď pohol lepším smerom. Nestojí to aspoň za vyskúšanie?

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife