Príroda nám dáva množstvo pokladov, ktoré vieme využiť tými najrôznejšími spôsobmi. Bylinky, rastliny, kvety, plody, … nie sú iba na konzumáciu. Vďaka svojím účinkom nám dokážu pomôcť aj v beauty sfére. Veď práve prírodné zložky sú v kozmetike tie najobľúbenejšie.

Vybrali sme pre teba 7 dostupných byliniek a rastliniek, ktoré ti dokážu skrášliť pleť a pomôcť v boji s nedokonalosťami.

Rumanček

Rumanček kamilkový je dobre známy v našich končinách aj ako harmanček či kamilka. Už naše staré matere ho používali na odvarenie čaju, ktorý pomáhal pri rôznych zápaloch a žalúdočných problémoch. Navyše pôsobí aj upokojujúco.

Z vlastností, ktoré sú skvelé na pleť, treba spomenúť protizápalové a dezinfekčné účinky, ktoré ocenia ženy s aknóznou pleťou.

Levanduľa

Levanduľa nie je iba oku lahodiaca a príjemne voňavá. Olej z nej alebo čistá bio voda má taktiež protizápalové, upokojujúce a aj hydratačné účinky. Preto je vhodná na takmer každý typ pleti, najmä na problematickú s vyrážkami.

Vie vyriešiť rôzne ekzémy, zápaly pokožky či dokonca aj vypadávanie vlasov. Hovorí sa, že pokožku dokonca omladzuje.

Aloe vera

Ak si si toto leto spálila pokožku, potom si určite dostala radu potrieť si ju aloe vera, keďže je to silno hydratačná rastlina. Jej užívaním si prečistíš organizmus, vďaka čomu sa môžeš zbaviť aj vonkajších nedokonalostí. Má antibakteriálne a protizápalové vlastnosti, ktoré pôsobia skvele na akné, ale aj kožné plesne.

Nechtík

Nechtík lekársky taktiež patrí k liečivým rastlinám a má široké spektrum účinkov. V kozmetike sa využíva na hojenie rôznych rán, zápalov, na liečbu akné, či kŕčové žily. Pokožku upokojuje a hĺbkovo regeneruje.

Ruža

Výťažky z ruží sú v starostlivosti o pleť veľmi žiadúce. Tento kvet totiž pokožku hydratuje, omladzuje, rozžaruje, pôsobí protizápalovo, v lete osviežuje, upokojuje zápaly a dokonca sa voda z nej využíva aj ako samostatné tonikum. Jednoducho, veľmi univerzálny liečiteľ.

Rozmarín

Rozmarín lekársky vieš využiť nielen v kuchyni. Okrem hydratácie pokožky podporuje aj obnovu jej kolagénu, ktorý sa s vekom postupne vytráca. Má antioxidačné účinky, ktoré bojujú s voľnými radikálmi – teda chráni pleť pred starnutím a vráskami. Taktiež ničí kožné baktérie a vírusy.

Mäta

Mäta pieporná je nielen osviežením pre naše chuťové poháriky, ale aj kožné bunky. Chladí, upokojuje a pôsobí antibakteriálne. Využíva sa na najrôznejšie kožné ochorenia, ktoré hojí. Skvelá je aj na naše vlasy – vďaka nej sa ti budú menej mastiť.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.