Instagram.com/uzasnecesko, Instagram.com/idoarn

Kedysi dávno slúžili na prácu, dnes sú už len rekreačným prostredím v strede prírody. Nádherná, priezračná, tyrkysová voda, navôkol len les a šum vetra, spievanie vtákov a relax. Zatopené lomy si zamilovali priaznivci prírodného kúpania, ale aj ľudia, ktorí lomy využívajú len na prechádzku a čas strávený s rodinou v prírode. Tieto miesta totiž nemusia slúžiť len na kúpanie, práve s výhľadom na vodu a zapadajúce slnko sa na týchto miestach dá krásne vytvoriť atmosféru pre rande či menší výlet s priateľmi. 

Tie najkrajšie zatopené lomy zo Slovenska sme ti ukázali minulý týždeň, dnes ti prinášame tipy na výlet mimo hranice nášho štátu. Aj napriek tomu, že je veľmi obtiažne vycestovať, článok si môžeš uložiť, keď sa situácia v krajinách zlepší. 

Dokonalé prírodné úkazy v podobe zatopených lomov s tyrkysovou vodou v srdci prírody sa nenachádzajú len na území Slovenska. Česká republika ukrýva mnoho nádherných skrytých miest aj zatopených lomov, dokonca aj Malú či Veľkú Ameriku. Nádherné miesta nájdeš aj v neďalekom Maďarsku. Voda v lomoch je naozaj čistá a v teplých dňoch ti určite zaručí menšie osvieženie. Toto sú tipy, kam sa v Českej republike a Maďarsku určite musíš ísť pozrieť. 

Česká republika 

1. Veľká a Malá Amerika

Inak nazývaný aj Český Grand Canyon. Na tomto mieste sa natáčalo už niekoľko filmov a je to obľúbeným miestom turistov, nie len zahraničných, ale aj domácich. Veľká Amerika je vápencový zatopený lom, ktorý je bohužiaľ trvale zatvorený, a tak jeho krásu možno pozorovať iba z vyhliadky priamo pri parkovisku.

2. Lom Rabí

Bývalý vápencový lom v Rabí sa nachádza neďaleko Šumavy. V minulosti sa v ňom ťažil vápenec, dnes je už využívaný len ako prírodný úkaz, do ktorého sa smie vchádzať len na vlastné riziko. Lom však môžeš obdivovať aj bez kúpania, krásna tyrkysová voda, ktorá sa priamo v srdci lomu vytvorila, ťa pri pohľade na ňu upokojí a lom ponúka aj vyhliadkové miesto.

3. Lom u Trhové Kamenice

Lom u Trhové Kamenice je na väčšine fotkách zatopený nádhernou tyrkysovou vodou, ktorá láka svojich priaznivcov. Predtým, než lom slúžil už len na kúpanie a rekreáciu návštevníkov, ťažila sa tu žila. Nachádza sa neďaleko dediny Trhové Kamenice.

4. Lom Drysice

Menší zatopený lom Drysice leží medzi obcami Drysice a Želec. Túto prírodnú krásu zatiaľ majú v prenájme potápači, ktorí sa o ňu starajú. Vstup do lomu je neobmedzený. Prírodné “jazierko” je obklopené vysokými stenami cez 18 metrov. Toto miesto je tiež veľmi obľúbené filmovými režisérmi, keďže sa objavilo hneď v niekoľkých filmoch ako Za humny je drak.

5. Zatopený Lom Rampa

Vysoká kolmá stena je pre tento zatopený lom dominantou, vďaka čomu ho navštevuje čoraz viac dobrodruhov. Prírodný úkaz sa nachádza v Rychlebských horách, avšak nenájdeš tu žiadne stánky, záchody ani preplnené lehátka, len božský pokoj.

Maďarsko 

1. Rudabánya

Neďaleko slovenských hraníc sa nachádza maďarský skvost, ukrytý v srdci samotnej prírody, ktorý chodia navštevovať nie len Slováci, ale ľudia z okolitých štátov. Azúrová voda sa tiahne medzi stenami lomu, ktorých farba je miestami hnedá, oranžová až červená. Zatopený lom okrem kúpania ponúka aj prechádzku milovníkom prírody a nádherné fotografie, pre priaznivcov fotenia.

2. Tarn of Megyer-hegy

Toto je oficiálne najkrajším miestom, ktoré ti Maďarsko ponúka. Morské oko, ktoré sa vytvorilo medzi vysokými stenami mlynského kameňa. Pri tomto prírodnom úkaze je vytvorená aj rozhľadňa, ktorá je svojim návštevníkom otvorená počas celého roka. Pri samotnom jazere sa nachádza aj bufet na občerstvenie, ale o svoj pokoj a kľud v prírode určite neprídeš. Miesto ešte nie je objavené toľkými návštevníkmi. 

3.  Apci tengerszem

Rybník, ktorý sa vytvoril v lome, kde sa kedysi ťažil andezit, sa teraz využíva na rekreáciu. Je obklopený až 15 metrov vysokými stenami. A okolitá príroda vytvára úžasné prostredie, ktoré spríjemní čas strávený pri tomto jazere.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieCestovanie