Unsplash/Dave Goudreau

Sebeckých ľudí dnes môžeš stretnúť na každom rohu. V našom staršom článku sme ti dali pár tipov, ako sa správať menej sebecky a tak, aby ťa mali ľudia radšej. Niekedy si však sebecké správanie zamieňame s tým úplne normálnym.

O týchto 7 veciach si veľa z nás myslí, že sú sebecké. A to len z dôvodu, že sú odlišné od toho, čo robí väčšina ľudí. To však nemusí byť vyslovene zlé. Takéto správanie je úplne normálne a ak sa v nasledovných riadkoch nájdeš, nemusíš mať výčitky, že by si bola zlou osobou.

Robíš všetko pre to, aby si bola šťastná a mala vo svojom živote rovnováhu. Na to často zabúdame a snažíme sa spĺňať dokonalú predstavu spoločnosti o tom, ako by sa mladá žena mala správať.

Chceš tráviť čas aj sama

Namiesto divokej párty s kamarátmi dáš prednosť večeru doma pri dobrej knihe alebo filme. Je úplne v poriadku, ak chceš tráviť čas aj sama a nechceš byť stále obklopená inými ľuďmi. Predsa len, niekedy potrebujeme byť samy so svojimi myšlienkami a utriediť si svoje pocity. Taktiež je dôležité, aby sme sa venovali činnostiam, ktoré máme rady.

To isté platí aj v prípade, že si vo vzťahu. Nikde nie je napísané, že spolu musíte tráviť 24 hodín denne. Každý z vás má svoje záľuby a ten druhý by nemal brániť v tom, aby partner trávil čas aj osamote.

Nechceš mať deti

Ak niekomu povieš, že nechceš mať deti, hneď tebou opovrhujú, že si sebecká a nechceš sa vzdať svojej slobody. Kým kedysi mala každá rodina dieťa, dnes sa situácia mení a je naozaj normálne, že niektoré ženy to tak necítia. Prečo by mali mať deti len preto, že to spoločnosť požaduje?

Pre niekoho sú dôležitejšie iné veci ako deti. Môže to byť sebapoznávanie, cestovanie či kariéra. Ide však o veľmi citlivú tému, ktorá často vzbudzuje negatívne reakcie predovšetkým u žien – matiek.

Odídeš z nefunkčného vzťahu

Myslíš si, že je lepšie zotrvať v toxickom a nefunkčnom vzťahu alebo z neho odísť a hľadať svoje šťastie niekde inde? Samozrejme, že lepšia je druhá možnosť. Nie je na nej dokonca nič sebecké. Je predsa normálne, že každý človek chce mať po svojom boku niekoho, s kým bude šťastný.

Neodpisuješ na správy hneď

Tiež sa ti už niekedy stalo, že si nezodvihla, keď ti niekto volal alebo neodpísala na správu hneď, ako ti prišla? Niektorí ľudia majú mobil v ruke celý deň a očakávajú to aj od ostatných. Nepodriaďuj svoj život sociálnym sieťam a smartfónom. Je dobré, ak si dopraješ raz za čas digitálny detox a nikto ti nemôže vyčítať, že je to sebecké. Ak niekto potrebuje niečo naozaj dôležité, môže sa s tebou stretnúť osobne.

Kupuješ si veci „za odmenu“

Ak si z času na čas kúpiš niečo materiálne, ľudia ťa majú za márnivú a sebeckú, pretože myslíš len na seba. Povedia ti, že tie peniaze si mohla darovať, napríklad, na charitu a podobne. To, že si niečo kúpiš, je v poriadku, ale nemalo by ísť, samozrejme, o impulzívne nakupovanie, kedy si kúpiš aj veci, ktoré nepotrebuješ.

Určite si si niečo dopriala za odmenu, napríklad, za postup v práci alebo za nejaký iný úspech. Takáto odmena ťa dokonca dokáže lepšie motivovať k tomu, aby si dosiahla to, po čom túžiš.

Máš iné názory ako ostatní

Netráp sa kvôli tomu, že máš iné názory ako iní ľudia alebo že niektoré veci robíš inak. Oni ti nemajú právo diktovať, čo je správne a čo nie. Neboj sa povedať nahlas to, čo si naozaj myslíš. Niektorí ťa možno budú považovať za drzú či sebeckú, no ty budeš mať zo seba lepší pocit.

Dokážeš hovoriť nie

Hovoriť nie je v súčasnosti vlastnosť, ktorú nemajú všetci. A mnohí sú kvôli tomu nešťastní a sťažujú sa, že ich ostatní len využívajú. Je preto naozaj v poriadku, ak si vážiš seba a svoj čas a nekývneš na všetko, čo od teba ľudia požadujú. Nie si sebecká.

Mohlo by sa ti páčiť

Viac z kategórieLife