unsplash.com

Ak máš za partnera človeka, ktorá trpí často depresiou, je nutné poznať ho ako osobnosť, s ktorou to nebude vždy jednoduché. Toto sú veci, ktoré musíš vedieť predtým, ako začneš chodiť s človekom, ktorý trpí depresiou. 

1, Depresiu si nevyberáš. Tvoj partner si depresiu nevybral. Ak ju reálne má a nie je to len akýsi smútok a ľutovanie sa, reálne sa zamysli nad tým, že je to choroba, ktorá sa musí liečiť, aj keď sa nemusí vyliečiť nikdy. Depresiu si nevyberáš a takisto sa môže prihodiť. Buď pre svojho partnera oporou.

2, Vety ako „bude ti lepšie“, „to zvládneš“, „musíš sa posunúť ďalej“, sú fakt zbytočné. Možno tebe to pomáha, no jemu určite nie. Jemu tie slová prídu absolútne zbytočné, nechápe ich, a rozhodne mu ani nepomáhajú.

3, Nie je to o tebe. Jeho depresia nie je o tebe a nemusíš sa absolútne za to obviňovať, ak si myslíš, že mu nedokážeš pomôcť. Jeho depresia pramení z jeho osobnosti, preto sa mu snaž pomôcť, a nie mu vyčítať, že za to nemôžeš.

zdroj: unsplash.com

4, Musíš pochopiť jeho „osobný priestor“. Človek s depresiou je väčšinou introvertný typ, ktorý musí mať svoj osobný priestor. Nechaj mu čas len pre seba, ktorý skutočne potrebuje, pretože ak nie je osamote, môže by nervózny a veľmi to môže ovplyvniť váš vzťah.

5, Neporovnávaj svoje skúsenosti s tými jeho. Obidvaja ste v živote zažili niečo iné a každý máte iné skúsenosti. Prestaň sa porovnávať, pretože to nie je vôbec potrebné. On má svoje skúsenosti a zážitky, ktoré sa nedajú porovnať s tvojimi a naopak.

6, Len počúvaj. Možno nepotrebuje ani tak rady, ako len vypočuť a objať ho so slovami:“Som tu vždy pre teba“.

7, Povzbuď ho v jeho aktivitách. Ak má nejaké záľuby, motivuj ho a podporuj ho v tom, čo ho baví. Nehovor mu, že niečo nemá zmysel. Toto je presne to, čo potrebuje. Zažívať niečo a nemyslieť na to zlé. Jeho aktivity sú práve to, čo ho drží častokrát pri živote.

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife