Jeseň je obdobím, kedy sú mnohí z nás chorí. Nemusí ísť automaticky o Covid, potrápiť nás dokáže aj obyčajná chrípka alebo nádcha. Keď už ochorieš, je neskoro lamentovať nad tým, čo si mohla urobiť inak. 

Aj preto je dôležité pravidelne sa starať o svoj imunitný systém a zlepšovať ho. Vďaka tomu môžeš samotnej chorobe predísť a užiť si aj toto daždivé a chladnejšie obdobie v zdraví.

Príjem vitamínov a minerálov

Na imunitu sú najdôležitejšie vitamíny D a C. K tomu nezabudni pridať minerály ako zinok či selén. Ak nedokážeš prijať dostatok týchto látok prirodzenou cestou v strave, pokojne ich doplň aj pomocou výživových doplnkov. Táto štvorica sa postará o to, aby tvoje telo malo základ na podporu imunity.

Potraviny, ktoré zlepšia imunitu

Ide to, samozrejme, aj zdravšou cestou bez liekov a doplnkov. Stačí, ak si pravidelne dopraješ potraviny bohaté na vitamíny. Do tvojho pravidelného jedálnička by si mala zaradiť ovocie bohaté na vitamín C ako rakytník, šípky, citrusy, kivi a podobne.

Vhodné potraviny sú tiež kyslá kapusta, zázvor, med, propolis, cesnak (áno, aj medvedí cesnak), sladké drievko, kurkuma, brokolica či oriešky.

Dopraj si kvalitný spánok

Veľa ľudí spánok podceňuje, no ide o dôležitý faktor pri dostatočnej imunite. Tvoj organizmus potrebuje čas na regeneráciu, preto by si si mala dopriať aspoň 7 – 8 hodín spánku. Menej ani viac sa veľmi neodporúča. Ak bývaš často chorá a málo spávaš, môže to byť jeden z hlavných dôvodov.

Obmedz nezdravé jedlo a alkohol

Určite sama dobre vieš, že zo sladkostí, mastných a vyprážaných jedál nemôžeš získať nič dobré pre svoje telo. Teda okrem slastného pocitu, ktorý budeš mať iba chvíľku po konzumácii. Ak chceš byť zdravá, tieto jedlá by si mala obmedziť. Rovnako aj alkohol, v ktorom sa ukrýva mnoho cukrov a kalórií.

Pravidelné cvičenie

V zdravom tele zdravý duch. Pravidelný pohyb a cvičenie je jedným z kľúčov k zdraviu a dobrej imunite. Tráv čo najviac času na čerstvom vzduchu. Dopraj si aspoň prechádzky, ak ťa cvičenie vo fitku neláka. Každá aktivita sa počíta.

Otužovanie

Otužovanie je veľmi dobré na zlepšenie imunity. V našom staršom článku sa dočítaš, prečo by si mala ráno začať studenou sprchou. Stačí ísť na to postupne, nemôžeš sa hneď hodiť do ľadového jazera. Ak sa budeš pravidelne otužovať, nebude ti bývať ani taká zima.

Menej sa stresuj

Naša hlava má veľký podiel na tom, ako sa cítime vo svojom tele. Ak je problém v psychike, môžu sa dostaviť aj iné zdravotné komplikácie. Pokús sa menej stresovať a uvidíš, že sa budeš cítiť aj fyzicky lepšie.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.