Možno si to ani neuvedomuješ, no žiješ s mužom, ktorý sa ťa snaží manipulovať tak, ako to vyhovuje jemu. Za akým úmyslom to robí a čo chce vďaka tomu dosiahnuť, to je veľmi individuálne a nedá sa to povedať tak ľahko, keďže nevidíme do chlapských mozgov.

Dá sa povedať, že do istej miery sme manipulátormi všetci, pretože raz za čas sa stane, že pravdu upravíš tak, aby vyhovovala tebe a keď chceš niečo dosiahnuť (napríklad kúpu novej kabelky), vieš ako na svojho partnera ísť, aby si docielila svoje.

Ak je však manipulácia pravidelná a vedomá a jeden zo vzťahu ju robí preto, aby na úkor toho druhého zvýšil svoje sebavedomie, môže ísť o problém. Manipulácia sa odhaľuje ťažšie, no dá sa to. Ak máš čo i len najmenšie podozrenie, že tvoj drahý spĺňa nasledovné znaky, mala by si prehodnotiť život s ním.

Na všetko nájde výhovorku

Zo všetkého sa dokáže dokonalo vykrútiť a na všetko si nájde výhovorku. Ak niečo nechce robiť, jednoducho to neurobí a svoje povinnosti prenesie na niekoho iného, najčastejšie na teba.

Mení svoje názory podľa toho, ako mu to vyhovuje

Tebe povedal niečo iné, svojim kamarátom alebo rodine zase niečo iné. Svoje názory mení podľa toho, ako mu to vyhovuje a tak, aby vyzeral pred každým v čo najlepšom svetle a ako anjelik. Niekedy sa však môže do svojich vlastných výmyslov zamotať.

Hrá sa na obeť

Nech sa stane čokoľvek, on sa hrá na toho, komu bolo ublížené, aj keď opak je pravdou. Aj vo vzťahu s tebou všetko obráti na to, aby si sa o neho postarala, pretože on je tu ten, komu treba pomôcť a ľutovať ho.

Cítiš sa kvôli nemu zle

Všetko čo povie, povie tónom, kvôli ktorému sa budeš cítiť zle. Keďže on je tu obeť, ty si tá zlá a môžeš za všetko, čo sa mu stalo. Pravidelne znižuje tvoje sebavedomie a to je najnebezpečnejšie vo vzťahu s manipulátorom. Nemôžeš sa nechať ovplyvniť.

Myslí si, že je najlepší a kritizuje ostatných

Myslí si, že vo všetkom je najlepší on, že všetko vie urobiť najlepšie a ostatných kritizuje, aby ich zosmiešnil. Chce byť stredobodom pozornosti a robí všetko pre to, aby sa ostatní ľudia cítili v jeho prítomnosti nepríjemne.

Klame

Nerobí mu problém klamať a prispôsobovať si veci tak, ako to vyhovuje jemu. Skúsený manipulátor sa do svojich lží ani nezamoce. Niekedy je však ťažké ustriehnuť všetky výmysly a klamstvá, takže ak ho pristihneš pri nejakom, maj sa na pozore. Ak ho na to ale upozorníš, znovu to dokáže prekrútiť takým spôsobom, že ty budeš tou najhoršou.

Neberie ohľad na ostatných

Keď niečo chce dosiahnuť, je mu jedno ako to urobí. Neberie ohľad na ostatných a je schopný urobiť čokoľvek aj na ich úkor. Manipulátor je veľmi sebecký a dôležité je pre neho len jeho vlastné šťastie.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.