Mnohé budúce mamičky sa najmä počas prvého trimestra tehotenstva musia vysporiadať s rannými nevoľnosťami. Nejde o nič príjemné a často stačí len nejaká vôňa alebo kúsok jedla a už utekajú na záchod. Portály Verywell Family a What to Expect majú niekoľko tipov, ktoré ti pomôžu nevoľnosti prekonať alebo aspoň trochu zmierniť.

Nevoľnosti bývajú jedným z prvých neklamných príznakov toho, že v tebe rastie nový život. Väčšinou sa dostavujú ráno, no niektoré ženy s nimi majú problém večer, v noci alebo dokonca aj celý deň. Aj keď neexistuje jeden zaručený „liek“ na to, ako sa nevoľností zbaviť, máme pre teba aspoň pár tipov, ktoré ti pomôžu zvládnuť ich lepšie.

Jedz menšie porcie, ale často

Jedlo je asi to posledné, čo by si chcela vidieť, no je dôležité, aby si nemala prázdny žalúdok. Mala by si myslieť aj na bábätko, ktoré potrebuje získať nejaké živiny. Nerozdeľ si jedlo len na 3 alebo 5 porcií, no radšej zobkaj častejšie a pokojne len po malých kúskoch. Zjedz aspoň dva kreky, pár kúskov sušeného ovocia, čerstvé ovocie alebo veľmi obľúbený je toast s orieškovým maslom, napríklad arašidovým.

zdroj: Unsplash/Anita Peeples

Nechaj si malý snack aj pri posteli

Nevoľnosti sa môžu dostaviť najmä vtedy, ak máš prázdny žalúdok. Nechaj si pri posteli vrecko s krekrami, praclíkmi alebo sušeným ovocím a pár kúskov si daj pred spaním a aj ráno, keď sa zobudíš. Ak sa prebúdzaš aj v noci, pokojne si niečo zobni aj vtedy.

Kombinuj sacharidy s bielkovinami

Ak premýšľaš, čo si zobneš, najlepšie je kombinovať sacharidy spolu s bielkovinami. Napríklad spomínaná kombinácia toast s arašidovým maslom alebo syr s ovocím. Obľúbené potraviny sú aj varené vajíčka, banán, melón alebo citrusové ovocie.

Pi veľa čistej vody

Aj keď máš žalúdok ako na vode, dodržiavanie pitného režimu je naozaj veľmi dôležité. Nosievaj so sebou fľašu čistej vody a vždy si daj aspoň pár glgov. Je lepšie piť po kúskoch, než by si mala naraz vypiť pol litra.

Vyskúšaj zázvor

Zázvor je považovaný za veľkého pomocníka pri nevoľnostiach, no nie každej žene chutí. Môžeš si dať zázvorový čaj, postrúhať čerstvý alebo používať ako korenie na dochutenie jedál.

zdroj: Unsplash/Caglar Araz

Cmúľaj mätové cukríky

Pri nevoľnostiach môžu pomôcť aj mätové (a tiež zázvorové) cukríky. Celkovo aj vôňa mäty býva upokojujúca a pomáha pri nevoľnostiach. Pre prípad potreby so sebou nosievaj krabičku takýchto cukríkov a ak budeš cítiť, že ti nie je dobre, vycmúľaj jeden.

Odstráň pachy, na ktoré si citlivá

Počas tehotenstva sa zosilňuje aj náš čuch a niektoré vône nám môžu začať prekážať. A stačí jedno zavoňanie a už ti príde zle. Hľadaj, aké pachy ti prekážajú a aspoň na pár dní či týždňov sa ich pokús obmedziť.

Bonusový TIP na záver: Vždy so sebou nosievaj náhradné čisté tričko, vlhčené utierky, vrecko, zubnú kefku alebo aspoň ústnu vodu. Ak sa chystáš mimo domu, nikdy nevieš, kedy ťa môžu nevoľnosti prepadnúť. S týmto „balíčkom prvej pomoci“ sa ti to podarí zvládnuť aspoň trošku lepšie.

Zdroj: Verywell Family & What to Expect

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.