unsplash.com

Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Extrovert, či introvert, mala by si si nájsť čas na seba. Trochu samoty môže mať podľa vedcov pre teba viacero výhod. Budeš menej depresívna, šťastnejšia a tvoje vzťahy vzrastú na kvalite.

Dať občas priestor osamelosti v tvojom nabitom programe nie je stratou času. Čím viac si totiž zaneprázdnená, tým bude čas strávený osamote pre teba vzácnejší a zároveň prospešnejší. Aké výhody ti podľa vedcov môže priniesť?

1. Zvyšuje empatiu

Pravdepodobne si zvyknutá na určitý okruh ľudí alebo kolegov, s ktorými tráviš najviac svojho času. Máš k nim blízko, a preto je pochopiteľné, že tieto vzťahy vnímaš ako „my verzus oni“. Ak však tráviš čas aj osamote, dokážeš byť empatickejšia aj vo vzťahu k ostatným ľuďom, ktorí nepatria do okruhu tvojich najbližších. To, že stráviš nejaký čas sama, ti môže tiež pomôcť viac oceniť ľudí v tvojom okolí a vybudovať si s nimi kvalitnejšie vzťahy.

2. Zvyšuje produktivitu

Mnohé firmy sa stotožnili s „open office“, ktoré sa im zdajú efektívne z dôvodu neobmedzenej komunikácie. Štúdie však tvrdia, že hoci je človek tvor spoločenský, neustála prítomnosť kolegov zabíja produktivitu. Preto apelujú na zachovanie určitého súkromia pri práci, kedy ľudia dokážu dosiahnuť lepšie výsledky. Po eliminácii rušivých elementov a rozptýlení, sa budeš vedieť lepšie sústrediť a urobiť viac práce v kratšom čase.

zdroj: pexels.com

3. Podporuje kreativitu

Poznáš ten pocit, keď sa potrebuješ na niečo sústrediť, ale v spoločnosti ľudí sa ti to nedarí? Je to pochopiteľné a viacero ľudí má rovnaký „problém“. Samotní umelci vedia, prečo sa v čase ich kreatívnej chvíľky utiahnu na odľahlejšie miesto. Samota totiž dáva mozgu väčší priestor pre tvorbu nových alebo inovatívnych myšlienok.

4. Štúdium ti pôjde od ruky

Hoci miluješ kolektív a chceš do neho čo najlepšie zapadnúť, nie vždy je to vhodné z hľadiska tvojej svedomitosti. Vedci tvrdia, že dosiahnutie čo najlepších známok a prospechu je spojené s občasnou izoláciou, ktorá ti umožní lepšie sa koncentrovať.

Toto tvrdenie podporili aj dve od seba nezávislé štúdie vykonané na Univerzite v New Yorku a Univerzite vo Virgínii, z ktorých vyplynulo, že učenie sa o samote zlepšuje tvoju schopnosť vstrebávať informácie, a následne ich reprodukovať na skúškach. Poukazujú na škodlivosť a negatívny dopad rozptýlenia zo strany okolia.

5. Pomáha posilniť mentálnu odolnosť

Čas, ktorý stráviš osamote, ti môže neskôr vybudovať lepšiu schopnosť zvládať stresové situácie, ba dokonca prispieť ku zmierneniu prípadných pocitov depresie. Zistenia štúdií sa v tomto prípade zameriavajú skôr na dospievajúcich jedincov, u ktorých síce čas strávený osamote nebude asi patriť k tým obľúbeným, avšak výsledný efekt bude stáť za to. Vedci tvrdia, že je potrebné zvoliť si zlatú strednú cestu – byť osamote nie príliš veľa, ale ani príliš málo.

6. Ponúka ti príležitosť naplánovať si vlastný život

Určite často plánuješ – dovolenku, svadbu, či party. Ale kedy si nájdeš čas na naplánovanie si svojho vlastného života? Práve trochu ticha, kedy budeš len sama so sebou, ti umožní popremýšľať o svojich životných cieľoch alebo prípadných zmenách, ktoré si tvoj doterajší život vyžaduje.

zdroj: pexels.com

7. Spoznáš seba samého

Kto vlastne som? Na túto otázku dostaneš najlepšiu odpoveď práve v čase, kedy ho tráviš sama. Tvoje poznanie a myšlienky nebudú ovplyvnené zvonka a táto skutočnosť ti umožní, aby si sa cítila sama sebou viac ako kedykoľvek predtým.

Zdroj: forbes.com / bustle.com

Toto sa oplatí čítať

Viac z kategórieLife