Nebudeme si klamať, rozchod bolí a niekedy trvá naozaj dlho, kým sa z neho dostaneme. Sú to preplakané dni a prebdené noci. Máme pocit, že náš život už nikdy nebude ako predtým a obávame sa, že navždy ostaneme single.

Zo zlomeného srdca sa však môžeš vyliečiť. Nebude to jednoduché a zmena nenastane zo dňa na deň. Pre niektoré z vás to bude dlhá cesta, no na konci ťa čaká nový život. Nový začiatok. 

V živote som si prešla dvomi náročnými rozchodmi, po ktorých som bola zlomená. Vďaka nim som sa však naučila, čo od vzťahu chcem a naopak, čo nie. Možno to bude znieť ako to najväčšie klišé, no práve stroskotané vzťahy ma dostali tam, kde som teraz. V láskyplnom vzťahu, kde od priateľa dostávam toľko lásky, ako som predtým nikdy nemala.

Nevydarené vzťahy ma naučili týchto 7 dôležitých vecí, ktoré by si si mala uvedomiť aj ty. Čím skôr, tým lepšie.

1. Zaslúžim si viac

Nemôžeš sa uspokojiť s čímkoľvek (alebo kýmkoľvek). Neostávaj vo vzťahu len preto, aby si mala niekoho po svojom boku. Aj keď si vôbec nerozumiete. Zaslúžiš si niekoho, kto by ti zniesol aj modré z neba. Kto nebude frflať, keď ho o niečo požiadaš.

2. O vzťah sa musia starať obaja

Toto mi trvalo veľmi dlho, kým som pochopila. Vždy som bola tá, ktorá sa starala o všetko. On to začal zneužívať s urobil si zo mňa druhú mamu. Vo vzťahu som len dávala, no žiadnu lásku ani starostlivosť som nedostala späť. Náš vzťah bol jednostranný a držala som ho pri živote len ja sama. No takto to fungovať nesmie.

Musíte byť naozaj rovnocenní a o vzťah sa starať spoločne. Len tak môžete byť obaja šťastní. Pretože ak sa bude snažiť len jeden, skôr či neskôr ho to prestane baviť.

3. Vo vzťahu musíš byť šťastná

Koľkokrát si si povedala, že to je len chvíľková kríza, po ktorej opäť vyjde slnko a všetko bude v poriadku? Ak sa často cítiť vo vzťahu nešťastná, nie je to dobré. V dobrom vzťahu by si mala pociťovať šťastie a spokojnosť. Ak to tak nie je, mala by si hľadať príčinu svojho smútku.

4. Nezmeníš niekoho, kto o to nestojí

Ak sa niekto nechce zmeniť, môžeš sa postaviť aj na hlavu, no nezmeníš ho. Ak ti niečo na partnerovi prekáža, môžeš mu to síce povedať, no ak to nebude chcieť napraviť on sám, máš jednoducho smolu. Zbytočne sa budeš rozčuľovať. Nestrácaj čas s niekým, kto nie je ochotný urobiť nejaký kompromis alebo podstúpiť zmenu.

5. Potrebuješ v živote rovnováhu

Vzťah by nemal byť celým tvojím životom. Musíš mať aj iné záľuby. Mala by si mať v živote rovnováhu. Vzťah je dôležitý, to áno, no staraj sa aj o svoj vlastný sebarozvoj. Venuj sa koníčkom, tráv nejaký čas aj sama. Uvidíš, že si tak budete vzácnejší, než kedy ste spolu boli od rána do večera.

6. Čas lieči

Áno, je to klišé, ale je pravdivé. Hneď po rozchode máš pocit, že sa ti rúca celý svet a nemáš viac chuť žiť. Prvé dni či týždne sú najkrajšie, no postupom času bude bolesť slabnúť a ty sa začneš vracať do normálu. Niekomu stačí kratší čas, iné zas potrebujú aj niekoľko mesiacov. Dôležité je, aby si si to v sebe všetko zrovnala a bola ochotná posunúť sa ďalej.

7. Je lepšie byť sama ako v nešťastnom vzťahu

Toto si naozaj pamätaj. Radšej buď sama, no buď šťastná, než by si sa mala trápiť v nešťastnom a nenaplnenom vzťahu. Život single ti môže priniesť tak veľa výhod, o ktorých sa ti teraz ani len nesníva. Vyskúšaj to. Pretože ak nie si schopná byť šťastná sama, nebudeš nikdy šťastná ani vo vzťahu.

Prihlasujem do newslettera...

Dostávaj najlepšie novinky z Odzadu

Prihlásením sa do newslettera súhlasíte s podmienkami ochrany súkromia.